Jak celoročně pečovat o zahradní jezírko. Čím menší vodní plocha, tím větší péče
Zahradní jezírka vypadají na první pohled nádherně, ale za jejich krásou stojí velké množství práce. Kdy na jaře začít krmit ryby, jaké období je nejlepší pro péči o rostliny, jak se vyhnout nepříjemným řasám a proč je nutné na podzim zastřihnout rákosí těsně nad hladinou?
Dříve než se pustíte do budování vlastního zahradního jezírka, měli byste se dobře seznámit s povinnostmi, které vás v dalších letech budou čekat. Napuštěním vody do vyhloubené jámy vyložené jezírkovou fólií, vysazením rostlin, případně vypuštěním několika rybek do vody totiž všechno teprve začíná!
Před vybudováním jezírka byste také měli vědět, že pokud v něm budete chtít chovat i rybky, mělo by být jezírko v nejhlubší části hluboké nejméně jeden metr. Pokud se spokojíte jenom s vodními rostlinami, pak bude stačit asi 80 cm. Všeobecně však platí, že čím menší jezírko vybudujete, tím více práce budete mít s udržením kvality vody.
Neodkladné jarní práce
- S jarní údržbou je vhodné začít, jakmile teplota vody dosáhne nad 11 °C. Není nutné, každoročně jezírko odbahňovat a měnit vodu, ale musíte odstranit přebytečný kal, odumřelé části rostlin, spadané listí, ale také uhynulé živočichy. Na kaly využijte jezírkový vysavač, na hrubé nečistoty zase obyčejnou síťku. Ještě předtím můžete použít tzv. vločkovač.
- Otestujte kvalitu vody v jezírku a v případě potřeby část vody odčerpejte (asi ¼) a doplňte vodu novou.
- Překontrolujte vodní čerpadla, čističe s UV lampou na odstraňování řas a filtry a vše uveďte po zimě do provozu. Optimální hodnota tvrdosti vody je asi 8–15 °dGH.
- Zastřihněte po zimě vodní rostliny, ale nechte odstřižený materiál několik dní ležet vedle jezírka, aby se případní živočichové mohli vrátit zpět do vody.
- Jakmile teplota vody v jezírku vystoupá na 11 °C, začněte s opatrným přikrmováním ryb, které přezimovaly v jezírku.
Letní péče o jezírko
- Pravidelně kontrolujte kvalitu vody v jezírku. Použijte tzv. testovací sadu pro bazény a jezírka.
- Čerpadlo a filtr vody nechte puštěné ve dne i v noci, aby byl zajištěn dostatek kyslíku ve vodě pro ryby.
- Pečujte o vodní rostliny, odstraňujte odumřelé části a pravidelně je zastřihujte. Nezapomeňte, že rostliny by měly poskytovat stín, ale asi polovina hladiny by měla zůstat volná.
- Pokud panují velká vedra, pravidelně kontrolujte teplotu vody, která by neměla přesáhnout 22 °C, případně připouštějte vodu studenou.
- Proti řasám používejte čistič s UV lampou, řasy také můžete odstraňovat mechanicky síťkou.
- Pravidelně přikrmujte ryby.
Podzimní ukládání ke spánku
- Jakmile teplota vody klesne pod 12 °C, přestaňte krmit ryby.
- Odstraňte odumřelé části rostlin, vodní traviny a rákos však nezastřihujte! Tuto práci nechte až na jaro.
- Vysavačem vyčistěte dno jezírka.
- Vyndejte z jezírka čerpadlo a ostatní techniku, očistěte je a uskladněte ve sklepě nebo v garáži.
Zima je obdobím klidu
- Na hladinu jezírka umístěte plováky, které zamezí úplnému zamrznutí celé plochy.
- Z ledové plochy odstraňujte sníh, aby pod hladinu mohlo pronikat sluneční záření.
Zdroj: https://obchod.jezirka-vodnar.cz/pece-o-jezirko; https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-zahradni-jezirko-rady.html; https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pecovat-o-zahradni-jezirko-23991.html