Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Připravte se na jaro. 13 nápadů, v jakých nádobách pěstovat bylinky

Ačkoliv to venku na jaro zatím moc nevypadá a o nějakém zahradničení nemůže být ani řeč, naplno můžeme rozjet alespoň přípravné práce. Už víte, do jakých nádob letos vysázíte bylinky?
Vydáno: 17.03.2018
V čem bylinky pěstovat?
Autor: istock.com V čem bylinky pěstovat?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

K pěstování bylinek toho vlastně moc nepotřebujeme. Samotné sazeničky pořizujeme až úplně nakonec, nejdříve nakoupíme substrát a zkontrolujeme, jestli máme dostatek vhodných nádob a správné nářadí.

Výbava bylinkáře

Ať už se chystáme zřídit bylinkovou zahrádku na terase, balkoně nebo jen na okenním parapetu, zahradničení bude jednodušší s vhodným nářadím. Vystačíme s lopatkou, něčím na kypření, konví na zalévání, případně rozprašovačem na rosení a hodit se budou i nůžky na stříhání rostlinek. Při samotném sázení nebo přesazování bude skvělá podložka, sázecí kolík, případně rukavice. Většinu z potřebných pomůcek objevíme v každé domácnosti – zalévat můžeme z PET lahve, lopatku nahradí vyřazená polévková lžíce a místo kypřiče můžeme použít třeba vidličku.

Jarní květiny jsou tady!  Foto: Foto: istock.com

Hliněná, z plastu nebo dřevěná?

Před samotným nákupem nádob na pěstování bychom měli mít jasno, kolik jich budeme potřebovat. Rozmyslet bychom si měli i to, jaký materiál zvolíme. U počtu a velikosti samozřejmě vycházíme hlavně z našich prostorových možností, při výběru materiálu nádob budeme mít možná zamotanou hlavu, protože nabídka je opravdu široká. Plastové nádoby jsou ideální pro bylinkovou zahrádku na balkoně nebo dalších místech, kde by větší zatížení mohlo být problém. Klasickým materiálem, který se neokouká a navíc dýchá, je hlína. Milovníky přírodních materiálů uspokojí také dřevo nebo proutí, tady ale musíme počítat s kratší životností. To samé platí o kovu, který po čase začne rezavět, navíc se docela snadno rozehřeje, takže zemina v kovovém květináčku rychleji vysychá.

Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet. Foto: Foto: iStock

Když je málo místa

Kromě klasických květináčků můžeme samozřejmě zvolit větší mísy nebo truhlíky. Ty jsou vhodné i pro pěstování několika druhů bylinek pospolu, to ale vyžaduje určitou pěstitelskou zdatnost, úplným začátečníkům tento způsob nedoporučujeme. I truhlíky vybíráme podle materiálu, stylově působí pískovec, beton nebo kámen, u těchto materiálů ale nesmíme zapomenout na jejich větší hmotnost. Na menších terasách, lodžiích a balkonech může být problémem nedostatek prostoru. Ani tady ale není zřízení vlastní bylinkové zahrady utopií, pokud se zaměříme třeba na závěsné systémy. Konkrétní inspiraci i v tomto případě hledejte v naší fotogalerii.

(bras)

Další články:

Tyto rostliny si dejte domů a buďte šťastní!

11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Co je největší zahradní katastrofa?

GALERIE: Těchto 15 fotek dokazuje, že někteří lidé by neměli mít zahradu

Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet.

Jak nepřijít o vaše bylinky během zimy? Tipy, díky kterým přežijí zimní mrazíky

Článek je zařazen v: jaro , bylinky , nádoba , v čem pěstovat
Reklama