Pokojové květiny

17. března 2018 06:00

Tereza Javorová

Připravte se na jaro. 13 nápadů, v jakých nádobách pěstovat bylinky

Ačkoliv to venku na jaro zatím moc nevypadá a o nějakém zahradničení nemůže být ani řeč, naplno můžeme rozjet alespoň přípravné práce. Už víte, do jakých nádob letos vysázíte bylinky?

Kpěstování bylinek toho vlastně moc nepotřebujeme. Samotné sazeničky pořizujeme až úplně nakonec, nejdříve nakoupíme substrát a zkontrolujeme, jestli máme dostatek vhodných nádob a správné nářadí.

Výbava bylinkáře

Ať už se chystáme zřídit bylinkovou zahrádku na terase, balkoně nebo jen na okenním parapetu, zahradničení bude jednodušší svhodným nářadím. Vystačíme slopatkou, něčím na kypření, konví na zalévání, případně rozprašovačem na rosení a hodit se budou i nůžky na stříhání rostlinek. Při samotném sázení nebo přesazování bude skvělá podložka, sázecí kolík, případně rukavice. Většinu zpotřebných pomůcek objevíme vkaždé domácnosti – zalévat můžeme zPET lahve, lopatku nahradí vyřazená polévková lžíce a místo kypřiče můžeme použít třeba vidličku.

Hliněná, zplastu nebo dřevěná?

Před samotným nákupem nádob na pěstování bychom měli mít jasno, kolik jich budeme potřebovat. Rozmyslet bychom si měli i to, jaký materiál zvolíme. U počtu a velikosti samozřejmě vycházíme hlavně znašich prostorových možností, při výběru materiálu nádob budeme mít možná zamotanou hlavu, protože nabídka je opravdu široká. Plastové nádoby jsou ideální pro bylinkovou zahrádku na balkoně nebo dalších místech, kde by větší zatížení mohlo být problém. Klasickým materiálem, který se neokouká a navíc dýchá, je hlína. Milovníky přírodních materiálů uspokojí také dřevo nebo proutí, tady ale musíme počítat s kratší životností. To samé platí o kovu, který po čase začne rezavět, navíc se docela snadno rozehřeje, takže zemina vkovovém květináčku rychleji vysychá.

Když je málo místa

Kromě klasických květináčků můžeme samozřejmě zvolit větší mísy nebo truhlíky. Ty jsou vhodné i pro pěstování několika druhů bylinek pospolu, to ale vyžaduje určitou pěstitelskou zdatnost, úplným začátečníkům tento způsob nedoporučujeme. I truhlíky vybíráme podle materiálu, stylově působí pískovec, beton nebo kámen, u těchto materiálů ale nesmíme zapomenout na jejich větší hmotnost. Na menších terasách, lodžiích a balkonech může být problémem nedostatek prostoru. Ani tady ale není zřízení vlastní bylinkové zahrady utopií, pokud se zaměříme třeba na závěsné systémy. Konkrétní inspiraci i vtomto případě hledejte vnaší fotogalerii.

(bras)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také