Pokojové květiny

8. listopadu 2018 06:00

Tereza Javorová

Jak o své bylinky nepřijít během zimy? Tipy, díky kterým přežijí zimní mrazíky

Také si rádi zpestříte oblíbené jídlo nebo drink domácími bylinkami? Máme pár tipů, jak o ně nepřijít ani s nástupem zimního období. Ať už je pěstujete ve velkém na zahradě, nebo máte květináč na parapetu, díky těmto tipům vaše pracně vypěstované bylinky přečkají zimu a vydrží až do jara.

Nejprve je důležité si určit prostorové možnosti v bytě či domě. Pokud jste majiteli větší nemovitosti s prostory navíc, je nejlepším řešením zimní zahrada, na které můžete pěstovat bylinky, keře i okrasné rostliny. Vhodnou alternativou pro menší prostory jsou skleněné balkony. Ty vám umožní pohodlné pěstování většího množství rostlin v příhodných podmínkách a dobrým přístupem pro zahradničení. Pokud nelze využít ani jednu z předcházejících variant, nezoufejte. Bylinky samozřejmě můžete zasadit i do květináčů na parapetech oken, kde mají dostatek světla. Anebo je volně zavěsit v prostoru.

Zvažte, jaké typy rostlin nejlépe přežijí zimu. Nejrozšířenějšími nenáročnými bylinkami jsou meduňka lékařská, máta peprná, bazalka, pažitka, rozmarýn lékařský nebo levandule.

Meduňka lékařská

Meduňka se vyznačuje mírně hořkou chutí a využití je zejména pro její léčivé vlastnosti – posiluje mozek, srdce, trávicí soustavu. Snižuje stres a také se považuje za přírodní antidepresivum. Výška dosahuje 70–150 cm a preferuje slunná místa. Nejvhodnější variantou pro zimní pěstování je proto prosklená část bytu. Listy scitronovou vůní vám navíc mohou příjemně provonět pokoj.

Máta peprná

Pro svoji nenáročnost a odolnost je přezimování máty peprné možné i na záhonku. Pouze je nutné chránit kořenový systém, například přikrytím chvojí. Pokud se rozhodnete pro domácí pěstování, například pro její svěží vůni, která provoní byt, je nutné jí vyhradit samostatný květináč nebo truhlík. Pravidelnou a vydatnou zálivkou si odbydete veškerou další potřebnou péči.

Bazalka

Další stálezelená rostlina saromatickou vůní, která může ozdobit každý interiér. Dosahuje výšky 20–60 cm. Bazalka je velice teplomilná. Nedoporučuje se její umístění přes zimní měsíce bezprostředně u okna kvůli námraze, která se na skle může objevit. Vhodné je vydatné zalévání přímo ke kořenům. Nejlepší variantou pro umístění je kuchyň. Nejen vrámci příslušné dekorace, ale i zpraktického užití včerstvé i sušené podobě na talíři.

Pažitka

Pro přezimování pažitky je důležité zasadit cibulky tak hluboko, jako byly vzáhonu. Počet cibulek by měl být kolem dvaceti. Opět je preferované světlé místo, kdy se teplota vzduchu pohybuje vrozmezí 15–20 °C. Substrát, který nahrazuje zeminu vzáhonu, byl měl být stále vlhký, je proto důležité pravidelně zalévat.

Levandule

Tento voňavý a užitečný polokeř má pro zazimování velkou výhodu, kterou je mrazuvzdornost. Díky tomu je pěstování levandule možné i ve venkovním prostředí. Doporučením jsou hluboké květináče nebo jiné nádoby, a to pro zakrytí kořenového systému před mrazem. Nenáročná je rostlina i votázce živin.

Velice důležitou součástí pro přezimování rostlin vpokojových podmínkách je samostatná nádoba. Kpřezimování jsou vhodné truhlíky, květináče, vědra i koše. Lze myslet opravdu kreativně a pojmout ukrytí rostlin do domácího prostředí i jako dekoraci interiéru. Zalévání by mělo proběhnout ráno vlažnou vodou a měli bychom orosit listy rostlin, abychom zabránili usazování prachu, který zabraňuje rostlinám dýchat. Také se rostlině zavděčíte kvalitním substrátem, avšak bez přihnojení, které by naopak mohlo narušit vůni a chuť bylinek.


Přečtěte si také