Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak nepřijít o vaše bylinky během zimy? Tipy, díky kterým přežijí zimní mrazíky

Také si rádi zpestříte oblíbené jídlo nebo drink domácími bylinkami? Máme pár tipů, jak o ně nepřijít ani s nástupem zimního období. Ať už je pěstujete ve velkém na zahradě, nebo máte květináč na parapetu, díky těmto tipům vaše pracně vypěstované bylinky přečkají zimu a vydrží až do jara.
Vydáno: 08.11.2018
Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet.
Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet. Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejprve je důležité si určit prostorové možnosti v bytě či domě. Pokud jste majiteli větší nemovitosti s prostory navíc, je nejlepším řešením zimní zahrada, na které můžete pěstovat bylinky, keře i okrasné rostliny. Vhodnou alternativou pro menší prostory jsou skleněné balkony. Ty vám umožní pohodlné pěstování většího množství rostlin v příhodných podmínkách a dobrým přístupem pro zahradničení. Pokud nelze využít ani jednu z předcházejících variant, nezoufejte. Bylinky samozřejmě můžete zasadit i do květináčů na parapetech oken, kde mají dostatek světla. Anebo je volně zavěsit v prostoru.

Zvažte, jaké typy rostlin nejlépe přežijí zimu. Nejrozšířenějšími nenáročnými bylinkami jsou meduňka lékařská, máta peprná, bazalka, pažitka, rozmarýn lékařský nebo levandule.

Meduňka lékařská

Vyznačuje se mírně hořkou chutí a využití je zejména pro její léčivé vlastnosti – posiluje mozek, srdce, trávicí soustavu. Snižuje stres a také se považuje za přírodní antidepresivum. Výška dosahuje 70–150 cm a preferuje slunná místa. Nejvhodnější variantou pro zimní pěstování je proto prosklená část bytu. Listy s citronovou vůní vám navíc mohou příjemně provonět pokoj.

Meduňka.
Meduňka.
istock.com

 

Máta peprná

Pro svoji nenáročnost a odolnost je přezimování možné i na záhonku. Pouze je nutné chránit kořenový systém, například přikrytím chvojí. Pokud se rozhodnete pro domácí pěstování, například pro její svěží vůni, která provoní byt, je nutné jí vyhradit samostatný květináč nebo truhlík. Pravidelnou a vydatnou zálivkou si odbydete veškerou další potřebnou péči.

Bylinkový horoskop - máta
Bylinkový horoskop - máta
iStock

Bazalka

Další stálezelená rostlina s aromatickou vůní, která může ozdobit každý interiér. Dosahuje výšky 20–60 cm. Bazalka je velice teplomilná. Nedoporučuje se její umístění přes zimní měsíce bezprostředně u okna kvůli námraze, která se na skle může objevit. Vhodné je vydatné zalévání přímo ke kořenům. Nejlepší variantou pro umístění je kuchyň. Nejen v rámci příslušné dekorace, ale i z praktického užití v čerstvé i sušené podobě na talíři.

Vypěstujte si bylinky ve váze.

Bez zalévání a starostí. Vypěstujte si bylinky ve váze!

Natrhejte si šípek.

Podzimní bylinky: Vyrazte do přírody a zásobte se vitamíny!

Pažitka

Pro přezimování je důležité zasadit cibulky tak hluboko, jako byly v záhonu. Počet cibulek by měl být kolem dvaceti. Opět je preferované světlé místo, kdy se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 15–20 °C. Substrát, který nahrazuje zeminu v záhonu, byl měl být stále vlhký, je proto důležité pravidelně zalévat.

Pažitka nabízí celou zimu vitaminy a vlákninu 4
Pažitka nabízí celou zimu vitaminy a vlákninu 4
archiv Semo

Levandule

Tento voňavý a užitečný polokeř má pro zazimování velkou výhodu, kterou je mrazuvzdornost. Díky tomu je pěstování možné i ve venkovním prostředí. Doporučením jsou hluboké květináče nebo jiné nádoby, a to pro zakrytí kořenového systému před mrazem. Nenáročná je rostlina i v otázce živin.

Mýdlová koule s levandulí: Voňavá dekorace do koupelny

Mýdlová koule s levandulí: Voňavá dekorace do koupelny

Polštářky pro vnučku s vůní levandule

Polštářky pro vnučku s vůní levandule

Velice důležitou součástí pro přezimování rostlin v pokojových podmínkách je samostatná nádoba. K přezimování jsou vhodné truhlíky, květináče, vědra i koše. Lze myslet opravdu kreativně a pojmout ukrytí rostlin do domácího prostředí i jako dekoraci interiéru. Zalévání by mělo proběhnout ráno vlažnou vodou a měli bychom orosit listy rostlin, abychom zabránili usazování prachu, který zabraňuje rostlinám dýchat. Také se rostlině zavděčíte kvalitním substrátem, avšak bez přihnojení, které by naopak mohlo narušit vůni a chuť bylinek. 

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Jak si udělat závěsnou tyč na sušení bylinek na zahradě

Jak si udělat závěsnou tyč na sušení bylinek na zahradě

(bp)

Další články:

 

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Řezané květiny a zima? Proč ne!

Řezané květiny v zimě? Dokonalá dekorace pro náročné! Nechte je působit křehce, tajemně a luxusně

Vypěstujte si bylinky i na podzim!

Vypěstujte si bylinky i na podzim. Tyto vám vyrostou v květináči na parapetu

 

 

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkóně

Článek je zařazen v: jaro , zima , pěstování , máta , bylinky , parapet , Bazalka , meduňka , pažitka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama