návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Vydáno: 18.06.2019
Tyto rostliny si dejte domů a buďte šťastní!
Autor: istock.com Tyto rostliny si dejte domů a buďte šťastní!
Už naše babičky věděly, že všelijaké rostliny dokážou pomoct. Některé léčí a jiné umí vnést pohodu do našich domovů i životů. Vůně zvládne redukovat stres a někdy i navodit pocit štěstí. Které rostliny by vám doma rozhodně neměly chybět, abyste si kdykoliv mohli udělat svou „květinovou terapii“?

reklama

Našli jsme pro vás jedenáct rostlin, bylinek i květin, které krom toho, že vypadají krásně, mají i jiné schopnosti. Některé čistí vzduch, jiné ho úžasně provoní. Jsou tu i takové, které bojují proti úzkosti nebo přivolávají hezké vzpomínky. Podívejte se a vyberte si květinu, kterou si na jaro vyzdobíte domov

Bazalka

Tato oblíbená kulinářská bylina zlepšuje náladu. Její pozitivní účinky vycházejí z linaloolu, což je sloučenina podporující její specifickou vůni.

Bazalka zlepšuje náladu
Autor: istock.com Bazalka zlepšuje náladu

Růže

Studie v časopise Journal of Physiological Anthropology zjistila, že zaměstnanci kanceláří, kteří se dívali na růže, se cítili uvolněněji a pohodlněji než ti, co se na ně nekoukali. Takže u růží není blahodárná jen vůně, ale také vzhled rostliny.

Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu
Autor: istock.com Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu

Kakost

Pohled na bohaté pestrobarevné květy kakostu nám dokáže vlít do žil více optimismu a chutě do života. Navíc jejich jemná vůně, podobná květům růže, na nás může působit zklidňujícím účinkem.

kakost přináší optimismus
Autor: istock.com kakost přináší optimismus

Anglický břečťan

Díky této rostlince, kterou je velice jednoduché pěstovat, můžete lépe dýchat. Anglický břečťan totiž patří mezi rostliny, které napomáhají čistit vzduch.

Anglický břečťan čistí vzduch
Autor: istock.com Anglický břečťan čistí vzduch

Bostonská kapradina

Podobně jako břečťan vyniká i bostonská kapradina v čištění vzduchu. Za hodinu dokáže odstranit až 1863 různých toxinů. A to je jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abyste se mohli uvolnit a pocítit klidnou mysl.

Bostonská kapradina odstraňuje toxiny
Autor: istock.com Bostonská kapradina odstraňuje toxiny

Levandule

Levanduli využívali už naši předci ke zmírnění úzkostných pocitů. S bojem proti častému psychickému neduhu vám pomůže i vonná levandulová svíčka, nicméně přírodní vůně čerstvých květin mívá trvalejší účinek.

Levandule úžasně voní
Autor: istock.com Levandule úžasně voní

 

A voňavé podšálky

VIDEO: Vyrobte si voňavé polštářky a podšálky z levandule

Jak stříhat a sušit levanduli

Jak se zastřihává a suší levandule

Lopatkovec

Trávíte spousty času v interiéru? Zútulněte si ho touto krásnou květinou. Lopatkovec pomáhá pročišťovat vzduch od škodlivých látek. Odstraňuje z něj například formaldehyd, amoniak nebo benzen.

Lopatkovec čistí vzduch
Autor: istock.com Lopatkovec čistí vzduch

Orchidej

Tyto půvabné květiny kvetou celoročně. Díky svým barevným květům dokážou povznést naši náladu, i když je venku zima a zamračeno. Vyznavači filozofie feng shui používají orchideje pro zvyšování pozitivní energie místnosti.

Orchideje kvetou celoročně
Autor: istock.com Orchideje kvetou celoročně

Rozmarýn

V minulosti lidé přikládali rozmarýnu různou symboliku. Představoval vše od vzpomínek až po vnitřní klid. Domníváme se, že pozitivní účinky rozmarýnu spočívají v okouzlující vůni jehliček, která v nás může evokovat příjemnou představu teplých slunečných dnů.

Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně
Autor: istock.com Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně

Konvalinka

Expert přes zahrady David Domoney se pokusil ve své neformální studii zjistit, které rostliny v lidech vyvolávají pocity pozitivity. Respondenti drtivě upřednostňovali konvalinku coby symbol šťastné rostliny. Proč? Většinou měli tuto květinu spojenou se vzácnou vzpomínkou.

Konvalinka přináší vzpomínky
Autor: istock.com Konvalinka přináší vzpomínky

 

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Hrachor

Tyto nádherné květiny byly v průzkumu Davida Domoneyho hodnoceny taky velmi vysoko, a to z podobného důvodu jako konvalinky. Účastníci studie uvedli, že jim pohled na hrachor vyvolává radostné vzpomínky na dětství.

Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství
Autor: istock.com Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství

 

(šp)

 

reklama

Článek je zařazen v: kuchyně , růže , vůně , dobrá nálada , domov , Bazalka , Rozmarýn , břečťan , pohoda , konvalinka

reklama

Přečtěte si také