Zahrada

18. června 2019 06:05

redakce Prima Zoom

11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Už naše babičky věděly, že všelijaké rostliny dokážou pomoct. Některé léčí a jiné umí vnést pohodu do našich domovů i životů. Vůně zvládne redukovat stres a někdy i navodit pocit štěstí. Které rostliny by vám doma rozhodně neměly chybět, abyste si kdykoliv mohli udělat svou „květinovou terapii“?

Našli jsme pro vás jedenáct rostlin, bylinek i květin, které krom toho, že vypadají krásně, mají i jiné schopnosti. Některé čistí vzduch, jiné ho úžasně provoní. Jsou tu i takové, které bojují proti úzkosti nebo přivolávají hezké vzpomínky. Podívejte se a vyberte si květinu, kterou si na jaro vyzdobíte domov.

Bazalka

Tato oblíbená kulinářská bylina zlepšuje náladu. Její pozitivní účinky vycházejí z linaloolu, což je sloučenina podporující její specifickou vůni.

Růže

Studie v časopise Journal of Physiological Anthropology zjistila, že zaměstnanci kanceláří, kteří se dívali na růže, se cítili uvolněněji a pohodlněji než ti, co se na ně nekoukali. Takže u růží není blahodárná jen vůně, ale také vzhled rostliny.

Kakost

Pohled na bohaté pestrobarevné květy kakostu nám dokáže vlít do žil více optimismu a chutě do života. Navíc jejich jemná vůně, podobná květům růže, na nás může působit zklidňujícím účinkem.

Anglický břečťan

Díky této rostlince, kterou je velice jednoduché pěstovat, můžete lépe dýchat. Anglický břečťan totiž patří mezi rostliny, které napomáhají čistit vzduch.

Bostonská kapradina

Podobně jako břečťan vyniká i bostonská kapradina v čištění vzduchu. Za hodinu dokáže odstranit až 1863 různých toxinů. A to je jeden znejdůležitějších předpokladů ktomu, abyste se mohli uvolnit a pocítit klidnou mysl.

Levandule

Levanduli využívali už naši předci ke zmírnění úzkostných pocitů. S bojem proti častému psychickému neduhu vám pomůže i vonná levandulová svíčka, nicméně přírodní vůně čerstvých květin mívá trvalejší účinek.

Lopatkovec

Trávíte spousty času vinteriéru? Zútulněte si ho touto krásnou květinou. Lopatkovec pomáhá pročišťovat vzduch od škodlivých látek. Odstraňuje zněj například formaldehyd, amoniak nebo benzen.

Orchidej

Tyto půvabné květiny kvetou celoročně. Díky svým barevným květům dokážou povznést naši náladu, i když je venku zima a zamračeno. Vyznavači filozofie feng shui používají orchideje pro zvyšování pozitivní energie místnosti.

Rozmarýn

V minulosti lidé přikládali rozmarýnu různou symboliku. Představoval vše od vzpomínek až po vnitřní klid. Domníváme se, že pozitivní účinky rozmarýnu spočívají v okouzlující vůni jehliček, která vnás může evokovat příjemnou představu teplých slunečných dnů.

Konvalinka

Expert přes zahrady David Domoney se pokusil ve své neformální studii zjistit, které rostliny vlidech vyvolávají pocity pozitivity. Respondenti drtivě upřednostňovali konvalinku coby symbol šťastné rostliny. Proč? Většinou měli tuto květinu spojenou se vzácnou vzpomínkou.

Hrachor

Tyto nádherné květiny byly vprůzkumu Davida Domoneyho hodnoceny taky velmi vysoko, a to zpodobného důvodu jako konvalinky. Účastníci studie uvedli, že jim pohled na hrachor vyvolává radostné vzpomínky na dětství.

(šp)


Přečtěte si také