Pokojové květiny

18. listopadu 2017 06:00

Tereza Javorová

Řezané květiny v zimě? Dokonalá dekorace pro náročné! Nechte je působit křehce, tajemně a luxusně

Máte naklizeno a pomalu se začínáte těšit na adventní čas? Co by ještě podtrhlo dokonalou předvánoční atmosféru vašeho bytu, než se rozsvítí stromek a zavoní cukroví? Nezapomínejte na živé řezané květiny. Stačí je uchopit trochu jinak a vdechnout ji zimní aranžmá…

Advent a Vánoce, to pro většinu z nás znamená chvojí, jehličnatý strom, jmelí a nějakou tu vánoční hvězdu. Tradice jsou krásné, ale napadlo vás, jak originálně a luxusně vypadají živé řezané květiny právě v období zimy a Vánoc? Stačí je jen uvázat a naaranžovat jinak, než jste zvyklí v létě a vykouzlí přímo strhující zimní dekoraci.

V tento čas si to to žádá trochu jiný přístup, než když je za okny slunce a cvrlikají ptáci. Květinové aranže by měly působit křehce, luxusně, tajemně a měly by odrážet slavnostní atmosféru.

Zaměřte se na květiny tradiční i trochu exotické, které doplníte třpytivými ozdobami, stuhami i suchými rostlinami. Přinášíme další inspiraci v naší fotogalerii.

Růže

Zapomeňte na letní jásavé barvy a hledejte růže s temně červenou barvou, klidně co nejtmavší. Doplňte je o křehce růžovou a bílou, suchým bodláčím, zelenostříbrným eukalyptem, nebo větvemi cesmíny a hlohu. Krásné budou také bílé růže v čisté vazbě s tmavými větvičkami, doplněné stříbrobílými ozdobami nebo červenými bobulemi.

Kombinace růže a jehličí by vás možná nenapadla. Foto: istock.com

Amarylis

Tahle nádherná a trochu opulentní cibulovina má k Vánocům blízko a začíná být populární i v našich končinách. Kvete nádhernými obřími květy v barvách bílé, červené až purpurové a budou vám stačit tři do vysoké vázy, aby byla naprosto dominantním prvkem stolu. Amarylisy dole na stonku obtočte lepicí páskou a dejte je do studené vody. Nebude se vám jejich noha ošklivě třepit a vydrží déle. Určitě o nich přemýšlejte jako o dekoraci na vánoční stůl.

Čerstvé květiny na stole působí vždy luxusně. Foto: istock.com

Lilie

Vyberte tentokrát ty čistě bílé královské lilie. Samy o sobě budou nádherné na dlouhých stoncích, ale můžete je i zkrátit a jejich neskromné bílé květy naaranžovat do nízkých váz. Nezapomeňte na okolní dekorace v podobě luxusních svíček nebo sytě tmavých větviček modřínu. K liliím, žádné kýčovité soby, vánoční ponožky ani sněhuláky, prosíme!

Lilie jsou symbolem čistoty a nevinnosti. Foto: istock.com

Tulipány

Tulipány jsou na Vánoce jedním slovem nádherné! Dejte pozor, ať nepůsobí moc “jarně”. Nemíchejte jejich barvy do divokých kombinací a nekupujte ani žluté či oranžové. Nejkrásnější budou bílé a fialové, které se k adventu budou krásně hodit. Doplňte je střídmě, stačí jen holé větvičky borůvčí nebo čisté zelené chryzantémy. Slušet jim bude i podestýlka z tmavého mechu nebo trocha smrkového chvojí.

Tulipány nemusíte vystavit jen na jaře. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také