Balkón a terasa

14. října 2019 06:00

Tereza Javorová

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Přepadlo vás podzimní nachlazení? Ať chcete nebo ne, období rýmy ťuká na dveře. Z hromady kapesníků vás možná letos vytáhne tahle zázračná bylinka!

Rýmovník snad už nemůže být trefnější svým názvem, ze kterého okamžitě poznáte, proč se ho vyplatí mít doma, až začnou podzimní plískanice. Zvlášť, máte-li děli školou či školkou povinné. Tahle zázračná pokojovka může od rýmy totiž výrazně ulevit! Patří do čeledi hluchavkovitých a říká se mu také mexický nebo řecký eukalyptus, kubánské oregáno, španělský tymián, indický brutnák nebo třeba molice či moud. Silně aromatická rostlina má poměrně tlusté dužnaté listy hustě poseté stříbřitými chloupky. Vůně rýmovníku připomíná směs eukalyptu, kafru, meduňky a mentolu. Pěstovat ho můžete celoročně v interiéru, přes léto klidně i venku.

Rýmovník je choulostivý hrdina

Spanilá jízda rýmovníku začíná v letním truhlíku za oknem, odkud ho v chladnějších dnech raději přestěhujte dovnitř. Miluje totiž teplo a není to žádný otužilec. Ideální bude velmi světlé stanoviště na kuchyňské lince, nebo kdekoli přímo u okna, protože potřebuje pořádnou dávku světla, nikoli však přímého slunce. Pozor si dejte i na průvan, ten rýmovník nemá rád, snad aby nedostal rýmu. Nebezpečný je mu i krátký proud mrazivého vzduchu během větrání. Nepřelévejte ho, stačí mu málo a bude rád. Občas ho přihnojte, ale zvolte biologické hnojivo nebo to určené přímo na bylinky.

Jak se vám odvděčí?

Ač je sama rostlina dost velká křehule, účinky má silné a opravdu prospěšné. Ideální bude, když si květináč s rýmovníkem postavíte do každé místnosti. Nejenže ji krásně provoní, ale v místnosti, kde je rostlina umístěna, se zcela prokazatelně lépe dýchá. Odpařující se silice navíc odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.

Jeho hlavní poslání ale přichází, když dostanete rýmu. Pak využijte účinku obsažených silicí na dýchací cesty. Když ucítíte první příznaky rýmy či nachlazení, utrhněte si pár lístků, v ruce je pomalu mněte a inhalujte. K inhalování se nejlépe hodí rýmovník purpurový, který můžete přidat i do horké inhalace s vodou a ručníkem.

Ještě lepší je udělat si z rýmovníku čaj! Ten vám pomůže nejen s nachlazením, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, snižuje vysoký tlak, cholesterol, příznivě působí při srdečních potížích, dokonce pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny. Vychladlý odvar pak urychluje hojení, je tak skvělý na potírání drobných ran a popálenin.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také