20. listopadu 2017 06:00
Tereza JavorováDIY: Už máte adventní věnec? Vyrobte si ho sami doma! Jak na to?
Ani ne za týden tu máme první adventní neděli, ke které patří rozsvícení první svíce na adventním věnci. Ten totiž nesmí chybět v žádné domácnosti. Poradíme vám, jak si svůj originální věnec vyrobit sami doma! Bude vás to bavit.
Bez pistole ani ránu
Neděste se, řeč je tu samozřejmě o tavné pistoli se silikonovými náplněmi. Zapojíte ji do jakékoli zásuvky, rozehřátá je v minutě a vykouzlíte s ní takřka profesionální věnce! Cena navíc není nikterak zdrcující — prodávají se od asi 150 korun. Dalším nezbytným komponentem je vázací drát, ideálně v zelené barvě, který elegantně splyne s jehličím. A do třetice nezapomeňte pořídit bodce na svíčky. Ty by sice šlo k věnci přitavit pomocí zmiňované pistole či použít drát, bodce ale stojí pár korun, lze je opakovaně používat rok co rok a navíc díky podložce zachycují stékající vosk, který by mohl zničit ubrus nebo ošklivě pokapat váš výtvor.
Věnec ozdobte podle své fantazie. Zdroj: istock.com
Skrytý trik
Pokud nejste zrovna vlastníkem několika hektarů lesa, těžko budete shánět jehličí na vázání celého věnce. Ten by navíc se vší pravděpodobností nedržel tvar a všelijak se kroutil. Proto se na vazbu používají polystyrenové, popřípadě slaměné kruhy, kolem kterých pak už jen stačí ovinout v jedné až dvou vrstvách chvojí a vše postupně obmotávat drátem, popřípadě pevnější zelenou nití. Zatímco slaměný korpus lze opakovaně používat, polystyren většinou nepřežije sezonu a pod náporem bodáků a drátků se rozdrolí. V posledních letech navíc roste trend nezelených věnců. Pokud se bojíte opadávajícího jehličí nebo chcete jednoduše něco modernějšího, pořiďte si proutěný věnec, který pak jen doladíte tak, aby barevně ladil se svícemi.
Jedle, smrk, nebo borovička?
Stejně jako na koupi vánočního stromku, ani na výběr chvojí pro vazbu věnce není žádné univerzální pravidlo. Jde o osobní vkus každého. Všechny jehličnany mají ale svá pro a proti. Smrkové větvičky si sice můžeme natrhat v každém druhém lese, opadávají ale zdaleka nejrychleji, a pokud máte v plánu na věnci začít pracovat už v dohledné době, jedle bude moudřejší volbou. Seženete jí v květinářstvích, popřípadě v zahradnictvích. Dlouho vydrží, a díky plochým větvičkám se s ní lépe pracuje. Pokud tíhnete k borovicím, rozhodně sáhněte po druhu s jemnými, tvárnými jehlicemi. Příkladem může být borovice vejmutovka, se kterou se pracuje snadno a rychle.
Věnec z větviček a jehličí bude vypadat nádherně. Zdroj: istock.com
Dekorace
Tady se opravdu fantazii meze nekladou. Na věnec můžete natavit, co dům dá – od rolniček, nasušených pomerančů, celé skořice přes mašle až po ořechy a šišky. Při lepení jen dejte pozor, aby speciálně suché plodiny nebyly příliš blízko svíčkám. Papírových doplňků se pak z důvodu zachování bezpečnosti vyvarujte úplně.
Budiž světlo
Pokud jde o výběr svíček, musíte zvážit zejména dvě věci. Tou první je samozřejmě barva. Můžete se dát tradiční cestou a ctít barvy Vánoc. V takovém případě volte klasickou červenou, slavnostní zlatou, popřípadě zimní stříbrnou či bílou. Snad kromě zelené, která by na věnci nevynikla, a pohřební černé, ale vypadají pěkně všechny odstíny. Co takhle zkusit tenhle rok něco nového a sáhnout po fialové?
A další téma k úvaze — jelikož svíčky uhořívají postupně, poslední adventní neděli zapalujeme čtveřici svíček, každou o jiné délce. Pro estetické duše s mírným stupněm obsedantně kompulzivní poruchy se proto vyrábějí adventní svíčky, které mají každá jinou délku hned od začátku a postupně tady dohoří na stejnou velikost.
Svíčky by měly být v jedné barvě. Zdroj: istock.com
Jak vidíte, žádná věda to není. Navíc pokud jste šikovní, můžete na konci svátků většinu materiálu zachránit a napřesrok už shánět jen chvojí a nové svíčky. A malý tip na závěr – až do začátku adventu (který letos vychází na 3. 12.) uschovejte věnec v chladu, ideálně na balkoně či za oknem. Vydrží tak déle svěží a navíc se tak rychle neokouká.
(az)