návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sprchové rostliny: Milují vlhkost a udrží koupelnu čistou

skrivaa , Vydáno: 06.07.2018
Tyto rostliny si pořiďte do koupelny.
Autor: istock.com Tyto rostliny si pořiďte do koupelny.
Koupelna se sprchou začíná válcovat model s vanou. Kromě její praktičnosti a pohodlí dost možná hraje svou roli i ekonomická a ekologická stránka věci. Jak ale koupelnu udržet stále čistou? Zkuste povolat na pomoc sprchové rostliny!

reklama

Umístění rostlin ve sprše má velký počet výhod. Kromě zlepšení kvality vzduchu také v koupelně absorbují přebytečnou vlhkost, eliminují bakterie a pomohou přeměnit místnost osobní hygieny na uklidňující, téměř lázeňský prostor!

Výzkumy tato tvrzení jen podporují. Bylo prokázáno, že rostliny ve sprše rozhodně zlepšují náladu a zvyšují kreativitu. Navíc vypadají fantasticky a koupelnu zútulní.

Sprchové rostliny vypadají skvěle.
Autor: istock.com Sprchové rostliny vypadají skvěle.

Bez toxinů

Rostliny v koupelně mají i svůj zdravotní význam: filtrují toxiny vnitřního vzduchu a samozřejmě vyrábějí kyslík. To jsou všechno pádné důvody, proč investovat do některých pokojových rostlin a přidělit jim místečko ve sprše!

Existuje řada běžných druhů, které se budou ve vaší koupelně cítit jako ve své domovině.  Mnoho pokojovek totiž pochází z vlhkých tropických oblastí a koupelna pro ně bude představovat téměř domácké klima. Pokud vám na parapetu nejdou orchideje, jen je zkuste přemístit na okno v koupelně a uvidíte, jak se zabydlí.

Orchideji se bude na vlhkém místě dařit.
Autor: istock.com Orchideji se bude na vlhkém místě dařit.

Kam je umístit?

Předtím, než půjdete zavěsit rostliny v sprše nebo v její blízkosti, zvažte množství slunečního světla, které vaše koupelnovým nájemníkům nabízí. Pokud disponujete koupelnou spíše tmavou, dejte přednost rostlinám, jako je bambus, aloe vera, orchideje nebo kapradiny. Právě kapradiny nejsou náročné na světlo a milují vlhkost. Pokud je občas přihnojíte, budou vám krásně růst po celý rok. Mohou být umístěné i několik metrů od okna, třeba v tmavším koutu či výklenku koupelny.

Rostliny koupelnu zútulní.
Autor: istock.com Rostliny koupelnu zútulní.

Do koupelen můžeme umístit i některé palmy, například horskou palmu nebo lopatkovec, který ale pokvete jen při dostatku světla. Palmovitým rostlinám jinak stačí k přežití i jen 500 až 700 luxů.

V koupelně se bude krásně dařit i broméliím! Milují světlo a bude jim dobře ve světlejších koupelnách, kde tvoří jakési živé okapy, kterými ve volné přírodě normálně sbírají dešťovou vodu. Nezapomínejte je zalévat přes listy!

Barevné bromélie vytvoří tropickou atmosféru.
Autor: istock.com Barevné bromélie vytvoří tropickou atmosféru.

A kam s nimi? K dispozici je spousta možností! Můžete je umístit do závěsných košů, zavěsit je z přímo na vaši sprchovou tyč, umístit je do kelímků vedle vany, uspořádat je na podlaze, umístit je na okenní parapety nebo dokonce je nechat v přímo sprchovém koutě.

Proč vám pokojovky hynou?

Zajde vám každá pokojová rostlina? Zjistěte 5 důvodů, proč se jim u vás v bytě nedaří

Znáte rostlinku jménem tilandsie?

Zázračná tilandsie: Vyrobte z ní dekoraci nebo skvělý dárek!

(ku)

reklama

Článek je zařazen v: sprchový kout , sprcha , vana , rostliny , pokojové rostliny , koupelny

reklama

Přečtěte si také