16. ledna 2023 15:00
redakce Prima LivingZajde vám každá pokojová rostlina? Zjistěte 5 důvodů, proč se jim u vás v bytě nedaří
Už to skoro vzdáváte. Jakákoliv pokojovka, kterou si dopravíte do bytu a pečlivě naaranžujete, začne po čase chřadnout, až odejde do věčných lovišť. Vy se možná snažíte o nápravu, ale bez valných výsledků. Víte, co děláte špatně?
Připadáte si jak vrazi květin? Možná je u vás v bytě něco, co pokojovým květinám nesvědčí. Také žasnete, jak z toho malého truhlíčku v přítmí u lékaře/ve škole/na úřadě/v restauraci roste mohutný zelený obr plný svěžích listů a ještě jim kvete? Stačí totiž jen trochu nevhodné podmínky nebo přehnaná péče a je po parádě.
Špatné světlo
První věc, která by vás měla zajímat, je, v jakých podmínkách vaše rostlina skutečně v přírodě roste. V subtropech plných slunce? V přítmí pralesní vegetace? Obecně platí, že když nevíte, dejte květinu na světlé místo bez přímého slunce, takové podmínky většina rostlin zvládne. Musíte také počítat s naším střídáním ročních období a intenzity světla. V zimě rostliny přestěhujte na světlo, v létě je naopak ochraňte před palčivým sluncem, které by jim spálilo listy.
Pobyt v kuchyni zvládne jen málokterá pokojovka Zdroj: iStock
Podlahové topení
Tak to vás možná ani nenapadlo. Máte doma skvělé podlahové topení, které si nemůžete vynachválit. Konečně teplo od nohou! Jenže pokojovka, která stojí v nádobě přímo na podlaze, to samé jako vy neocení. V přírodě by jí těžko šlo teplo na zeminu a kořeny. Ty jsou naopak v zemi v kontrastních podmínkách. Teplem od podlahy zemina vysychá a vytvářejí se natolik nepřirozené podmínky, že kytka uhyne.
Pokojové květiny dokážou doma vytvořit skoro prales Zdroj: iStock
Není voda jako voda
Chvíli rostliny odolávají vašim pokusům zalévat je studenou tvrdou vodou přímo z kohoutku, ale po čase to smutně zabalí. V přírodě by je skrápěla měkká dešťovka přijatelné teploty. Hodně proto pomůže, když necháte vodu v konvi odstát, usadí se minerály a bude o pokojové teplotě. Také to se zaléváním nepřehánějte. Většina subtropických rostlin bude za zálivku ráda, zvláště v létě, ale pokud jí budou kořeny stát ve vodě, uhnije odspodu a máte utrum.
Pozor na studenou vodu v konvičce Zdroj: iStock
Teplo, nebo ne?
Jistě si říkáte, že je v tropech pořádné vedro, a proto nezaškodí květinku pěkně zahřát u topení, aby byla jako doma. Ale omyl! Hodně pokojových kytek má svou domovinu v subtropickém pásmu a potřebují proto během naší zimy většinou nižší teploty. Pryč s nimi od ústředního topení a pryč z přetopeného bytu! Taková chladnější, ale světlá chodba bude pro pokojové květiny během zimy ideální! A pokud své zelené krasavice vystavíte průvanu nebo větrání studeným vzduchem, v podstatě je tím rovnou popravíte.
Každá pokojovka ocení jiné místo v bytě Zdroj: iStock
Přesaďte je
Květiny se dovážejí převážně z Holandska, a aby zabraly málo místa, dávají se do malých květináčků s trochou zeminy jen na obalení kořenů. Tam je ale nemůžete nechat. Je to, jako by jste byli vy o chlebu a vodě, zkrátka jen přežívají. Přesaďte je do větší nádoby, ať mají možnost se pěkně pohodlně zakořenit a občas je i přihnojte.
Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes)