návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zajde vám každá pokojová rostlina? Zjistěte 5 důvodů, proč se jim u vás v bytě nedaří

skrivaa , Vydáno: 07.01.2018
Proč vám pokojovky hynou?
Autor: istock.com Proč vám pokojovky hynou?
Už to skoro vzdáváte. Jakákoliv pokojovka, kterou si dopravíte do bytu a pečlivě naaranžujete, začne po čase chřadnout, až odejde do věčných lovišť. Vy se možná snažíte o nápravu, ale bez valných výsledků. Víte, co děláte špatně?

reklama

Připadáte si jak vrazi květin? Možná je u vás v bytě něco, co pokojovým květinám nesvědčí. Také žasnete, jak z toho malého truhlíčku v přítmí u lékaře/ve škole/na úřadě/v restauraci roste mohutný zelený obr plný svěžích listů a ještě jim kvete? Stačí totiž jen trochu nevhodné podmínky nebo přehnaná péče a je po parádě.

Špatné světlo

První věc, která by vás měla zajímat je, v jakých podmínkách vaše rostlina skutečně v přírodě roste. V subtropech plných slunce? V přítmí pralesní vegetace? Obecně platí, že když nevíte, dejte květinu na světlé místo bez přímého slunce, takové podmínky většina rostlin zvládne. Musíte také počítat se naším střídáním ročních období a intenzity světla. V zimě rostliny přestěhujte na světlo, v létě je naopak ochraňte před palčivým sluncem, které by jim spálilo listy.

Potřebují rostliny teplo, nebo ne?
Autor: istock.com Potřebují rostliny teplo, nebo ne?

Podlahové topení

Tak to vás možná ani nenapadlo. Máte doma skvělé podlahové topení, které si nemůžete vynachválit. Konečně teplo od nohou! Jenže pokojovka, která stojí v nádobě přímo na podlaze, to samé jako vy neocení. V přírodě by jí těžko šlo teplo na zeminu a kořeny. Ty jsou naopak v zemi v kontrastních podmínkách. Teplem od podlahy zemina vysychá a vytvářejí se natolik nepřirozené podmínky, že kytka uhyne.

Rostlinám škodí podlahové topení.
Autor: istock.com Rostlinám škodí podlahové topení.

Není voda jako voda

Chvíli rostliny odolávají vašim pokusům zalévat je studenou tvrdou vodou přímo z kohoutku, ale po čase to smutně zabalí. V přírodě by je skrápěla měkká dešťovka přijatelné teploty. Hodně proto pomůže, když necháte vodu v konvi odstát, usadí se minerály a bude o pokojové teplotě. Také to se zaléváním nepřehánějte. Většina subtropických rostlin bude za zálivku ráda, zvláště v létě, ale pokud jí budou kořeny stát ve vodě, uhnije odspodu a máte utrum.

Jak často zalévat?
Autor: istock.com Jak často zalévat?

Teplo, nebo ne?

Jistě si říkáte, že je v tropech pořádné vedro, a proto nezaškodí květinku pěkně zahřát u topení, aby byla jako doma. Ale omyl! Hodně pokojových kytek má svou domovinu v subtropickém pásmu a potřebují proto během naší zimy většinou nižší teploty. Pryč s nimi od ústředního topení a pryč z přetopeného bytu! Taková chladnější, ale světlá chodba bude pro pokojové květiny během zimy ideální! A pokud své zelené krasavice vystavíte průvanu nebo větrání studeným vzduchem, v podstatě je tím rovnou popravíte.

Rostliny toho potřebují relativně málo. Ale dostává se jim u vás doma dostatek světla i vody?
Autor: istock.com Rostliny toho potřebují relativně málo. Ale dostává se jim u vás doma dostatek světla i vody?

Přesaďte je

Květiny se dovážejí převážně z Holandska a aby zabraly málo místa, dávají se do malých květináčků s trochou zeminy, jen na obalení kořenů. Tam je ale nemůžete nechat. Je to, jako by jste byli vy o chlebu a vodě, zkrátka jen přežívají. Přesaďte je do větší nádoby, ať mají možnost se pěkně pohodlně zakořenit a občas je i přihnojte.

Designové dekorace jsou sice krásné, ale rostlinám příliš neprospívají.
Autor: istock.com Designové dekorace jsou sice krásné, ale rostlinám příliš neprospívají.

(ku)

Další články:

 

Aplikace vám poradí, kam doma umístit květiny.

Nevíte, kde doma umístit květiny? Poradí vám skvělá aplikace

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Řezané květiny a zima? Proč ne!

Řezané květiny v zimě? Dokonalá dekorace pro náročné! Nechte je působit křehce, tajemně a luxusně

reklama

Článek je zařazen v: květiny , dekorace , voda , slunce , domov , pokojové rostliny , pokojové květiny , zalévání

reklama

Přečtěte si také