Pokojové květiny

16. ledna 2023 15:00

redakce Prima Living

Zajde vám každá pokojová rostlina? Zjistěte 5 důvodů, proč se jim u vás v bytě nedaří

Už to skoro vzdáváte. Jakákoliv pokojovka, kterou si dopravíte do bytu a pečlivě naaranžujete, začne po čase chřadnout, až odejde do věčných lovišť. Vy se možná snažíte o nápravu, ale bez valných výsledků. Víte, co děláte špatně?

Připadáte si jak vrazi květin? Možná je u vás v bytě něco, co pokojovým květinám nesvědčí. Také žasnete, jak z toho malého truhlíčku v přítmí u lékaře/ve škole/na úřadě/v restauraci roste mohutný zelený obr plný svěžích listů a ještě jim kvete? Stačí totiž jen trochu nevhodné podmínky nebo přehnaná péče a je po parádě.

Špatné světlo

První věc, která by vás měla zajímat, je, v jakých podmínkách vaše rostlina skutečně v přírodě roste. V subtropech plných slunce? V přítmí pralesní vegetace? Obecně platí, že když nevíte, dejte květinu na světlé místo bez přímého slunce, takové podmínky většina rostlin zvládne. Musíte také počítat s naším střídáním ročních období a intenzity světla. V zimě rostliny přestěhujte na světlo, v létě je naopak ochraňte před palčivým sluncem, které by jim spálilo listy.

Podlahové topení

Tak to vás možná ani nenapadlo. Máte doma skvělé podlahové topení, které si nemůžete vynachválit. Konečně teplo od nohou! Jenže pokojovka, která stojí v nádobě přímo na podlaze, to samé jako vy neocení. V přírodě by jí těžko šlo teplo na zeminu a kořeny. Ty jsou naopak v zemi v kontrastních podmínkách. Teplem od podlahy zemina vysychá a vytvářejí se natolik nepřirozené podmínky, že kytka uhyne.

Není voda jako voda

Chvíli rostliny odolávají vašim pokusům zalévat je studenou tvrdou vodou přímo z kohoutku, ale po čase to smutně zabalí. V přírodě by je skrápěla měkká dešťovka přijatelné teploty. Hodně proto pomůže, když necháte vodu v konvi odstát, usadí se minerály a bude o pokojové teplotě. Také to se zaléváním nepřehánějte. Většina subtropických rostlin bude za zálivku ráda, zvláště v létě, ale pokud jí budou kořeny stát ve vodě, uhnije odspodu a máte utrum.

Teplo, nebo ne?

Jistě si říkáte, že je v tropech pořádné vedro, a proto nezaškodí květinku pěkně zahřát u topení, aby byla jako doma. Ale omyl! Hodně pokojových kytek má svou domovinu v subtropickém pásmu a potřebují proto během naší zimy většinou nižší teploty. Pryč s nimi od ústředního topení a pryč z přetopeného bytu! Taková chladnější, ale světlá chodba bude pro pokojové květiny během zimy ideální! A pokud své zelené krasavice vystavíte průvanu nebo větrání studeným vzduchem, v podstatě je tím rovnou popravíte.

Přesaďte je

Květiny se dovážejí převážně z Holandska, a aby zabraly málo místa, dávají se do malých květináčků s trochou zeminy jen na obalení kořenů. Tam je ale nemůžete nechat. Je to, jako by jste byli vy o chlebu a vodě, zkrátka jen přežívají. Přesaďte je do větší nádoby, ať mají možnost se pěkně pohodlně zakořenit a občas je i přihnojte.

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes)


Přečtěte si také