Pokojové květiny

6. července 2018 06:00

Tereza Javorová

Sprchové rostliny: Milují vlhkost a udrží koupelnu čistou

Koupelna se sprchou začíná válcovat model s vanou. Kromě její praktičnosti a pohodlí dost možná hraje svou roli i ekonomická a ekologická stránka věci. Jak ale koupelnu udržet stále čistou? Zkuste povolat na pomoc sprchové rostliny!

Umístění rostlin ve sprše má velkýpočet výhod. Kromě zlepšení kvality vzduchu takév koupelně absorbují přebytečnou vlhkost, eliminují bakterie a pomohou přeměnit místnost osobní hygieny na uklidňující, téměř lázeňský prostor!

Výzkumy tato tvrzení jen podporují.Bylo prokázáno, že rostliny ve sprše rozhodně zlepšují náladu a zvyšují kreativitu. Navíc vypadají fantasticky a koupelnu zútulní.

Bez toxinů

Rostliny v koupelně mají i svůj zdravotní význam: filtrují toxiny vnitřního vzduchu a samozřejmě vyrábějí kyslík. To jsou všechno pádné důvody, proč investovat do některých pokojových rostlin a přidělit jim místečko ve sprše!

Existuje řada běžných druhů, které se budou ve vaší koupelně cítit jako ve své domovině. Mnoho pokojovek totiž pochází z vlhkých tropických oblastí akoupelna pro ně bude představovat téměř domácké klima. Pokud vám na parapetunejdou orchideje, jen je zkuste přemístit na okno v koupelně a uvidíte, jak se zabydlí.

Kam je umístit?

Předtím, než půjdete zavěsit rostliny v sprše nebo v její blízkosti, zvažte množství slunečního světla, které vaše koupelnovým nájemníkům nabízí. Pokud disponujete koupelnou spíše tmavou, dejte přednost rostlinám, jako je bambus, aloe vera, orchideje nebo kapradiny. Právě kapradiny nejsou náročné nasvětlo amilují vlhkost. Pokud je občas přihnojíte, budou vám krásně růst pocelý rok. Mohou být umístěné iněkolik metrů odokna, třeba vtmavším koutu čivýklenku koupelny.

Do koupelen můžeme umístit iněkteré palmy, například horskou palmu nebolopatkovec, který alepokvete jen při dostatku světla. Palmovitým rostlinám jinak stačí kpřežití ijen 500až 700luxů.

V koupelně se bude krásně dařit i broméliím! Milují světlo a bude jim dobře vesvětlejších koupelnách, kde tvoří jakési živé okapy, kterými vevolné přírodě normálně sbírají dešťovou vodu. Nezapomínejte je zalévat přes listy!

A kam s nimi? K dispozici je spousta možností! Můžete je umístit do závěsných košů, zavěsit je z přímo na vaši sprchovou tyč, umístit je do kelímků vedle vany, uspořádat je na podlaze, umístit je na okenní parapety nebo dokonce je nechat v přímo sprchovém koutě.

(ku)


Přečtěte si také