Zahrada

5. září 2015 06:00

Markéta Zídková

Moderní zahradě dominují vodní plochy a dřevěné sochy

Díky závlahovému systému tato zahrada netrpěla ani během letní vlny veder.

Tentokrát jsme v pořadu Gondíci s.r.o. vyrazili na návštěvu na venkovskou zahradu, která je poměrně mladá. Investor při jejím zakládání neponechal nic náhodě a nechal si vypracovat důkladný projekt. Díky tomu pouhé dva roky po realizaci začíná zahrada dorůstat do krásy a nepoškodila ji ani letošní sucha a vysoké teploty. Pojďme se na zahradu podívat

Nachází se u rodinného domku na vesnici. Venkovské bydlení dnes již ale nesouvisí jen s upravenou předzahrádkou a hospodářskou zahradou. Aby tato zahrada poskytovala komfort majitelům, je součástí také koupací a okrasné jezírko.

Zde najdete další články a videa z pořadu Gondíci s.r.o.Neschází ani závlaha. Majitel při projektování neponechal nic náhodě a následně zadal odbornou realizaci, protože ví, že zejména u jezírka může být jakékoliv pochybení osudné. Zahrada tak vznikla díky spolupráci projektantky zahradních a krajinných úprav a zahradnice s bohatou zahradnickou praxí.

Hlavní myšlenka zahrady

Tuto zahradu bychom mohli skoro nazvat vodní zahradou. Voda zde má hned několik rolí. Jedna z vodních ploch slouží ke koupání, druhá k chovu ryb a současně je zde voda v pohybu v podobě dvou kaskád, které jsou pohledově a osově propojené s hlavním chodníkem a přístřeškem k odpočinku.

Celkový ráz zahrady ale není čistě přírodní, i když jsme na venkově, ten ponecháváme za zdmi pozemku, uvnitř zahrady se odehrává trochu jiný příběh. Jedná se tu spíš o modernější typ zahrady, který poskytuje v této uspěchané době veškerý očekávaný komfort.

Sortiment rostlin je pestrý, najdeme zde štěrkové plochy s trvalkami jako je liliochvostec, modře kvetoucí kakosty a další suchomilnější rostliny, podzimní sasanky... Společně s trávami splní estetický zážitek i na sklonku sezony a v zimě, kdy se nesestříhají a skvěle se třpytí pod jinovatkou. V tmavém štěrku, který kryje povrch, budou na jaře ještě krásně vynikat kvetoucí cibuloviny.

Neschází ani keřové patro, to je zastoupeno převážně stálezelenými dřevinami, a stromové patro, které tvoří několik speciálních bříz s výraznou bílou borkou.

Pozemek není v rovině, což je úmyslné, svah nad hlavním jezírkem je schválně zvlněný, aby rozdíl výšky dvou statických vodních ploch uvedl zahradu do pohybu. Terénní vlny jsou pokryty trsy nízkých trav a voňavou levandulí. Vlny se pak ještě opakují v jiné části zahrady.

Díky péči majitelů, kterým dělá radost se o zahradu starat, ale i díky zabudované závlaze zahrada vydržela svěží i ve velkých vedrech.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také