reklama

Jak oživit nudný byt? Zkuste vertikální zahradu

klára beščecová
23. června 2015
Touto cestou se vydali i majitelé bytu v Miláně, kteří zatoužili mít kolem sebe dostatek přírody i v centru města.
reklama

Velké zastoupení zeleně v architektuře – to je velmi aktuální trend, který využívá stále větší množství stavitelů z celého světa. A jsou-li živé stromy, keře, popínavé i kvetoucí rostlinky zakomponovány do interiérů a exteriérů originálně, vždy vzbudí ohlas.

O tom se koneckonců přesvědčili před nedávnem v italském Turíně, kde byl postaven celý bytový komplex, jehož neoddělitelnou součástí se staly desítky obřích květináčů. Ty zcela nevídaným způsobem oživily nejen celý dům, ale dokonce celou čtvrť.

Podobně originálně, pouze o něco privátněji, se rozhodlo taktéž italské architektonické studio AE5 partners oživit jeden z milánských bytů. Jde o moderní podkrovní Apartment T z roku 2009, kde převládá bílá barva symbolizující jednoduchost a čistotu. S ní kontrastuje tmavší týková podlaha položená na 115 m² plochy bytu. Nábytek se drží převážně jednoduchých a geometrických tvarů. Aby interiér nepůsobil příliš sterilně, designéři jej ve spolupráci s majiteli dovybavili řadou barevných a různorodých doplňků.

Nejzajímavější prvek celého bytu se trochu překvapivě nenachází v interiéru, ale najdeme ho na rozlehlé terase. Řeč je o vertikální zahradě, tj. o osázených stěnách, které prostoru dodávají vzdušnost. Přestože se celý dům nachází v zastavěné části města, terasa bytu spíš vyvolává dojem zenové zahrady. O relax a pohodu se tu starají nejen vysázené rostliny, jejichž druhy byly vybrány tak, aby v každém roční období aspoň část stěn kvetla, ale také vyhřívaná vířivka.

K tématu

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: strompřírodainteriérdůmvertikální zahradaMilánTurín
reklama