Jak se staví sen

7. srpna 2017 12:00

Markéta Zídková

Manželé, kterým v Duchcově vybudujeme sen

Neuvěřitelně idylický pár Jarka a Evžen. Sledujte v pondělí 7. srpna v 17.40 na Primě.

Jarka a Evžen jsou spolu skoro 50 let. Už to samo o sobě by si zasloužilo odměnu. Ke všemu 15 let oba z toho těžce pracovali na šachtě a střídali se u dětí. Jenomže za celý život si nemohli vybudovat hnízdečko podle svých představ, protože na něj prostě nebylo. Tady se asi rozpakovat nebudeme a životní sen jim splníme.

Manželé Koškovi by si rekonstrukci na vlastní náklady nemohli dopřát do konce života, a přitom udělat si byteček a především kuchyň podle svého, je Jarky celoživotní sen! Jenomže se mnohokrát v životě stěhovali, kapsy vysypali do úprav a nějakým řízením osudu o to vždy přišli. Takže se zařekli, že neinvestují už ani korunu, dokud nebudou ve svém. To se podařilo až před 3 lety, kdy si mohli byt odkoupit od města. Jenže to už zase není energie ani prostředky. Našetřeno mají podle vlastních slov tak akorát na pohřeb.

Jarka s Evženem se seznámili v baru, kde býval jako ryba ve vodě Evžen a mladičká Jarka sem zavítala výjimečně s kamarádkami. Dodnes si Evžen drží své zvyky a jednou za čtrnáct dní zajde na řeči a na pivko do své oblíbené hospůdky, kde si zahraje na foukací harmoniku. Jarka je zase doma v kuchyni a na zahradě, stará se o všechny a všechno a miluje své televizní seriály. Celý život se musela hodně otáčet, stejně jako její muž, ale že by žehrala na osud od rána do večera to ani náhodou. Dokonce ani nežárlí. A že by na Evžena, kterému „ ženy, víno, zpěv nejsou cizí“, bylo bývalo asi proč.

7 vnoučat a 5 pravnoučat

Jarka s Evženem mají velkou rodinu. Jejich dcera a syn se přičinili o 7 vnoučat a 5 pravnoučat. Když se chtějí všichni sejít, musí na zahrádku do Duchcova. V bytě by o sebe zakopávali. Ostatně to se děje i při menším počtu členů rodinných sešlostí. Proto si Koškovi tolik přejí zvětšit prostor. A jelikož jejich společným královstvím je kuchyně, kde oba rádi vaří nejen pro vnoučata, sní o jejím propojení s obývacím pokojem. Jenomže to má malý háček. V obýváku má Evžen, milovník televizních sportovních přenosů, zároveň svůj budoár, kam se uklidí vždy, když už má štěbetání příbuzenstva dost. Jarka sní o kuchyni, neb v ní žije – zavařuje, peče, má ráda kuchyňské roboty, ale nemá je kam dávat. Ráda by tuhle místnost měla lepší a modernější. Tolik po ní touží, že se chodí čas od času alespoň uspokojovat pohledem do kuchyňského studia v jednom obchodním centru.

Vaří oba

V kuchyni je jako doma ale i Evžen. Každé ráno se dohodnou, co budou jíst, a podle toho se volí kuchař pro tento den. Když maso, je u sporáku Evžen, pokud zelenina nebo moučník, je to na Jarce. Vlastnoručně uvařené obědy si sebou vozí i na zahrádku, kam denně jezdí na kole. I tady má každý to své, stejně jako v bytě. Naučili se každý žít ve vlastním režimu a prostoru, když pracovali na směny na šachtě. Střídali se tak u dětí, ale spolu se příliš nepotkávali. Společný čas si užívají až v důchodu, ale toho "svého" už se nevzdali. To ale neznamená, že jsou si cizí, kdeže, spojuje je mnohé – vnoučata, zahradu, vaření - o to pečují společně, a stále spolu jezdí na dovolené ... je pravda, že Evžen prostě občas potřebuje svůj klid na kavalci před televizí, ale to Jarka taky. Od toho mají oba své ložnice. Aby si v noci odpočinuli a v poklidu se vyspali, což nešlo, dokud sdíleli společné lože. Jarka totiž hlasitě chrápe. Inu, ale řešení našli, jako vždy. Bez hádek, s vtipem, nadhledem a tolerancí. Že by recept na lásku?

Takto to u nich vypadalo.

Sledujte v pondělí 7. srpna v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také