reklama

Překvapivé využití mouky: Levně naleští nerez, slepí papír a zažene mravence

Lenka Valjentová
22. října 2021
Mouka je především základní ingrediencí, bez které se většinou neobejdete při pečení a vaření. Docela obyčejnou mouku ovšem můžete v domácnosti využít i k docela jiným věcem. Například s její pomocí můžete zkusit zahnat mravence z bytu, vyčistit nerezový dřez a hrací karty nebo z mouky vyrobit přírodní netoxické lepidlo na papír a dětskou modelínu. A jako bonus použití mouky tolik nezatěžuje životní prostředí a ušetří nějakou tu korunu.
reklama

Vyrobte z mouky levné lepidlo

Vyrobte z mouky levné a hlavně bezpečné,netoxické lepidlo, které se báječně hodí na běžné slepování papíru, ale především na různé dětské papírové projekty, jako jsou koláže apod. Za stálého míchání přiveďte k varu 300 ml vody a 100 g prosáté hladké mouky. Pak snižte teplotu, stále míchejte, dokud nebude hmota pěkně hladká a přiměřeně hustá. Pak nechte směs vychladnout a přelijte do plastové lahvičky, ze které lze lepidlo vymáčknout. Vledničce tohle jednoduché lepidlo vydrží několik týdnů. Velku výhodou je, že se dá snadno smýt mýdlem a vodou.

Modelína zmouky pro děti

Když nemůžou děti ven, je třeba je nějak zabavit, a perfektní práci v tomhle případě odvádímodelína. Pokud chcete mít pod kontrolou její složení, vyrobte dětem modelínu sami doma. Důkladně promíchejte 300 g hladké mouky, 25 g soli, 100 ml vody,1 lžičku citronové šťávy a 1 lžíci oleje. Na barevnou modelínu přidejte do hmoty několik kapek potravinářské barvy. Jestliže se hmota příliš lepí, přidejte trochu mouky, pokud by byla tuhá, přidejte vodu. Jakmile dosáhnete té správné konzistence, dejte modelínu dozavíracího igelitovém sáčku a skladujte ji vlednici.

Hrací karty zase jako nové

Hrajete-li často karty, tak víte, že už za krátkou dobu získávají patinu, vypadají zašle,ušmudlaně a jsou na nich mastné otisky prstů. Přesto mohou hrací karty zase dobře vypadat, když je dáte do papírového sáčku s moukou – musí jí být dost, aby se karty stačily obalit –a několikrát sáčkem pořádně zatřepejte. Mouka krásně pohltí všechnu mastnotu. Po vytažení a oprášení (jde to i při míchání) budou karty vypadat zase skoro jako nové.

Mouka vrátí lesk nerezu

Zdá se vám, že se nerezový dřez dost neleskne? Zkuste ho posypat moukou a zlehka třít suchým, měkkým hadříkem. Pak mouku spláchněte a nerez se bude krásně lesknout. Stejně jako dřezu můžete lesk navrátit i nerezovým příborům a dalším předmětům. Stačí nasypat trochu mouky na čistý suchý hadřík a pak jím nerezovou ocel leštit, dokud se nebude lesknout.

Leštění předmětů z mosazi, mědi i stříbra

Udělejte si vlastní přírodní přípravek na leštění mosazi, mědi a stříbra. Stačí pečlivě promíchat 1 díl mouky, 1 díl soli a 1 díl octa a vytvořit pastu. Potřete jí předmět, který chcete vyleštit, nechte pastu zaschnout a pak povrch vyleštěte suchým hadříkem.

Mouka zažene mravence

Mravencům mouka podobně jako třeba skořice dost vadí, nemají rádi její chuť ani práškovitou strukturu, takže se jí budou snažit vyhnout a moučnou hranici prostě nebudou chtít nepřekročit. Obsypte dokola moukou místa, kudy se k vám do domu mravenci dostávají. Proužek mouky nasypejtedozadu na police ve spíži nebo do kuchyňských skříní.

Zdroj: Neobyčejná užití obyčejných věcí, Reader´s Digest Výběr, 2006

Mohlo by se vám taky líbit:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama