14. prosince 2009 16:24
Petr UllmannOstrůvek v kuchyni
Nových trendů v zařízení kuchyní je nepřeberné množství. Týkají se většinou spotřebičů, nábytku či řešení prostoru. Jedním z nich – byť ne nejnovějším, ale čím dál oblíbenějším – je tzv. ostrůvek. Je umístěn v centrální části místnosti a nabízí zcela nové prostorové možnosti i designové řešení.
Ostrůvek v kuchyni se nejčastěji využívá jako varná plocha. Stejně dobře může ale sloužit k mytí či odkládání nádobí a potravin. Před instalací si je však třeba uvědomit několik zásad – hlavně prostorových a rekonstrukčních.
O ostrůvkovém řešení lze uvažovat jen v případě, že je daná místnost dostatečně velká. Platí známé pravidlo, že mezi jednotlivými kusy nábytku je pro pohodlí uživatelů vhodné nechat volný prostor minimálně 90 cm. Optimální je 120 cm.
Při samotné instalaci ostrůvku je třeba počítat s poměrně náročným zapojením přívodů, a tudíž i s novou podlahou. K oddělenému funkčnímu prostoru se totiž musí připojit plyn, elektřina, voda, případně odpad – vše nejčastěji právě z podlahy. Dalším nutným opatřením je instalace komínového a dostatečně výkonného odsavače par.
Pokud jde o designové stránky ostrůvkového řešení v kuchyni, nabízí se řada možností. Ostrůvky mohou být obloženy rozličným materiálem, ozdobeny např. originálními vodovodními bateriemi či osvětleny komínovým odsavačem nebo různými závěsnými svítidly.
Kromě estetického účinku však nabízí ostrůvek zejména praktické výhody. Jsou jimi především možnost přístupu ze všech stran nebo rozšíření o úzkou předsunutou desku, která může sloužit jako barové posezení. Ostrůvek také vkusně a funkčně opticky odděluje kuchyňskou část od jídelního prostoru, zároveň však podporuje komunikaci mezi kuchařem a případným osazenstvem jídelny.
JSSS V. (17) Praha 1_01
JSSS V. (17) Praha 1_02
JSSS V. (17) Praha 1_39
JSSS V. (17) Praha 1_48
JSSS V. (17) Praha 1_69
JSSS V. (17) Praha 1_92
JSSS V. (17) Praha 1_95