Jak se staví sen

20. července 2017 18:30

Markéta Zídková

Před a po: Srovnejte si proměnu domu v Mělníku (včetně dispozičního plánu)

Při této proměně jsme předělávali dům, který majitelé rozšířili, opravili. Na interiér už ale nejsou další peníze.

Ve dvanáctém díle pořadu Jak se staví sen jsme se vypravili do domu v Mělníku, kde žije početná rodina. Dům zdědila po babičce a pustila se do zvelebování – už šest let probíhá rekonstrukce, během které byl dům i rozšířen. Bohužel se společným obytným prostorem – kuchyní a obývacím pokojem – si rodina neví příliš rady, i když je vidět, že řada věcí je nových. Ale tak nějak jsou věci poskládané dohromady, a přitom celému prostoru dominují dětské hračky.

Designéři nechali dispozici v podstatě zachovanou, jen vytvořili malou komůrku u dveří do předsíně – přidali jedny dveře a kuchyni malinko zmenšili. Když jde tudy člověk do předsíně, jde kolem pračky a sušičky, ale zase tyto přístroje nehlučí v kuchyni, a co si budeme povídat, ani na ně nebyl hezký pohled. Kdo chce, může jít do kuchyně z předsíně přes obývák.

Další změnou je protažení kuchyňské linky po celé místnosti – vznikla tak kuchyňská linka dlouhá deset metrů.

Podívejte se na dispoziční plánek – před proměnou, kuchyně je ta spodní místnost

Po proměně:

A takhle se jednotlivé místnosti proměnily:

V této proměně nešlo ani tak o změnu dispozice nebo hledání řešení, jak dostat do stísněného prostoru vše, co je třeba, ale místnosti sjednodit, aby v nich nebyly jednotlivé kusy vyskládané vedle sebe. A samozřejmě kuchyň byla funkční, ale přece jen jak byla poskládáná, vysloveně slepená dohromady, neodpovídala dnešním možnostem, jak by mohla kuchyně fungovat. Sporák pod oknem, který sloužil jenom jako trouba, naopak varná deska o kus dál v rohu. V kuchyni byly dva jídelní stoly, ale k žádnému se pořádně nevešla celá rodina.

Projděte si fotky a porovnejte si proměnu.

Takto vypadal obývák. Dominovaly mu dětské hračky, vedle se krčila malá stěna s televizí, bylo znát, že v domácnosti žije více dětí než dospělých. Sedačka už měla také svá nejlepší léta za sebou.

Reprízy pořadu můžete sledovat každý všední den v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také