Jak se staví sen

28. května 2015 11:09

Markéta Zídková

Profil rodiny, které ze 2+1 stavíme 3+1

Tříčlenná rodinka, která potřebovala vytvořit třípokojový byt.

Práce kvapná, málo platná. To se říká. Ale co když to jinak prostě nejde? Katce s Petrem nic jiného nezbývalo, než honem honem vybrat byt, aby jejich synek Matěj měl střechu nad hlavou, když přišel na svět. A věřte, že vstup na něj neměl vůbec jednoduchý. Jenže teď na to doplatili. Jedna místnost prostě chybí. A tak se oba dospělí hodlají vzdát svého soukromí v ložnici ve prospěch Matýskova budoáru. Kývnou na tuhle oběť naši designéři?

Láska přes internet. To je příběh i Katky s Petrem. Mladá žena s ošklivou zkušeností domácího násilí s bývalým partnerem a starší Petr, který zažil zklamání z rozvodu a odešel za prací do Anglie. Samotu po večerech si krátili dopisováním. Po prvním oťukávání se Petr odhodlal ke schůzce v Čechách, přiletěl a do Anglie se vracel už s plamínkem lásky v srdci. Netrvalo dlouho a Katka se ze stesku odhodlala změnit svůj život, dala výpověď z práce zdravotní sestřičky na pražské interně a odjela za svým vyvoleným. Když v Anglii otěhotněla, ještě netušila, jak moc ji bude domov chybět. Byla odhodlaná po boku Petra žít jeho život.

Jenomže ve vysokém stupni těhotenství už Katka své obavy a strach z nedorozumění se v cizí zemi a izolace nedokázala potlačit. Úzkosti naplno propukly. A protože Petr není z těch, kdo by svou lásku trápil, vyhověl. Jen bylo třeba najít byt, který nežádal další úpravy, na něž nebyl čas. Volba tak padla na dvoupokojový byt po rekonstrukci v Petrově rodném městě Kladně. Na to, že bude synek potřebovat záhy vlastní prostor, v tu dobu nemysleli. Resp. Petr, provorodička Katka, ke všemu s rizikovým těhotenstvím, měla s blížícím se termínem porodu jiné starosti. Byt poprvé uviděla se synkem v náručí, ale místo štastných slz, padaly ty smutné. Došlo jí, kde bude problém. To ale netušila, že je čeká ještě jiný a mnohem větší trabl se zdravím Matýska. V tu chvíli pustil pár malý byt z hlavy a teprve nyní, když se zdravotní stav synka obrací k lepšímu, se kostlivec ve skříni zase vynořil.

Naši designéři Andrea s Markem už jednou dokázali, že umí z malého udělat velké, takže je dnes čeká další oříšek - jak do dvou pokojů vměstnat ještě jeden dětský. Rozlousknou ho?

Matýsek neměl jednoduchý vstup na svět. Sotva si uhájil právo na život při porodu, musel si projít dvouletým peklem. Co snědl, to jednoduše vyzvracel. Potřeboval neustálou péči a dohled, protože hrozba udušení vlastními zvratky nepomíjela. Byl to jinak veselý a živý klouček, ale jeho život byl prostě limitován. Aby ho vzala Katka do náruče a vyhodila do vzduchu? Ani omylem. Žádné podobné hry mazlící se nekonaly. Jako nemluvně si svůj úděl neuvědomoval, ale s přibývajícím nabíráním rozumu se začal trápit kromě rodičů i on. Plakal, když zvracel, měl výčitky, že dělá špatné věci.

Protože lékaři nedávali jinou naději než zlepšení věkem, vytrpěli si oba rodiče své. Permanentní strach, omezený pohyb a nadměrné uklízení a praní. Žádná pohádka. Katka coby zdravotní sestra trpěla syndromem selhání. Nedokázala si odpustit, že synovi nepomůže. A její úzkosti ji dovedly až do psychoterapeutické péče. Ta pomohla, ale rozhodující byl na cestě za zlepšením moment, kdy Matýsek obyčejně onemocněl a dostal se konečně do pražské nemocnice, kde mu provedli všechna možná vyšetření a konečně určili diagnozu - refluxe jícnu a v důsledku zátěže i zánět jícnu. Dvouletý Matýsek dostal léky a od té doby ho zvracení trápí čím dál méně. Už není tak omezující. Bohužel se nyní přidal nový záškodník, naštěstí ne tak dramatický - podivný úbytek bílých krvinek, který může za sníženou imunitu. Proto se malé živé dítě, které si rádo hraje bohužel ještě na rok musí obejít bez dětských kolektivu, kde hrozí infekce. Když už nemůže do školky, zaslouží si aspoň svůj prostor v dětském pokoji.

Jenomže ten v dvoupokojovém bytečku není! A proto se rodiče rozhodli vzdát se své ložnice ve prospěch dětského pokoje a své spaní, stolování, práci i zábavu vměstnat do jediné zbývající místnosti.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také