Proměny a rekonstrukce

7. března 2015 18:33

Klára Beščecová

Jak vidí proměnu designéři František a Kamila?

Proměnit byt za pět dní, to je pěkná výzva.

První proměnu bytu v pořadu Jak se staví sen mají na svědomí designéři Kmail a František. Jak ji vnímají:

Kamila Douděrová:

"Hned nám bylo jasné, že to bude veliká proměna, ale také jsme si hned řekli, že ručně vyrobený nábytek z parohu využijeme. Nicméně zásadním problémem bylo právě všudypřítomné dřevo a parohy. Nejprve jsme odstranili příčku mezi kuchyní a obývákem, což bytu nejvíce prospělo. Interiér jsme udělali moderní s avantgardními prvky parohů, které jsme ponechali proto, aby se tatínek v bytě cítil dobře, ale zároveň jsme chtěli, aby byt působil svěže, světle a moderně pro mladou dceru.

Parohy daly základ ostatnímu vybavení, ve kterém se opakuje křivka - například na tapetě či na světlech. Těžký dřevěný stůl v jídelně jsme nahradili skleněným, židle jsme zvolili transparentní plastové, cílem bylo prostor uvolnit, dostat do něj vzduch a světlo. Podle mě to je vydařená proměna, největší radost mi udělalo to, jak se nám podařilo zakomponovat parohy do interiéru. Tatínek samozřejmě nejvíce ocenil parohy, všem se líbily nové dispozice a barvy. Myslím si, že se ale nedokáží razantně rozloučit se zbytečnými věcmi a pořídí si nějakou skříňku. Do budoucna bych doporučovala až rodina našetří vrhnout se na dosluhující umakartové jádro," říká Kamila s tím, že teď už je po první proměně jsem také klidnější a ví, že se může na cely tym spolehnout.

František Kobližka:

"Proměna bytu byla totální a výsledek předčil moje očekávání. Když jsme tam tak poprvé stáli, tak to se díváte, myšlenky jedou na plné obrátky, rodí se nápad, lítáte nahoru dolu, tam a zpátky. Pak se to uklidní, přijdou pragmatické a technické záležitosti – změří se, nakreslí se a přijde vakuum, tvrdá práce, boj o čas a s časem, těžkosti, tma, slepé uličky,…to je jako celek proces, který se opakuje vždy, když něco vytváříte, měníte, proměňujete…výsledek tedy není náhoda, naopak sáhnete si na dno a vymačkáte ze sebe to nejlepší, co ve vás je... a to má smysl!

[[nid:2416724]]

Výsledek proměny zásadně ovlivnilo to, že jsme zbourali příčku mezi kuchyní a obývákem, od toho se odvíjely další detaily. Problém byl pak jen trefit polohu nových dveří do kuchyně, kde jsme museli pracovat na centimetry!

Nejde přesně popsat styl proměny, je to nezařaditelné, nicméně lze to interpretovat jako jakousi formu práce s„artefakty“ a jejich zakomponování do nového návrhu. Díky nim měla proměna jasné základní kameny, což nám velmi pomohlo. Nejtěžší je pracovat stím, co nejde uchopit. Trofeje a výrobky znich nám předurčily hlavní propojovací článek proměny, i když byly de facto původně vnemilosti, my jsme za ně velmi vděční.

Kuchyň jsme pojali prakticky a funkčně. Modernost je dánajejím vybavením, tvarem a barvami. Mám dobrý pocit zproměny jako celku, ze synergie původního a nového. Dostali jsme tam vše, co bylo třeba vmnožství a formě, která netíží, nepadá, nedusí, je tam světlo, vzduch, vzpomínky.

Janko ocenilsamozřejmě zakomponování a nový háv svých trofejí, to, že jsme snimi pracovali jako sživou hmotou, ne pouze jako skusem rohoviny nebo kůže. Je rád za svůj nový koutek, azyl pro chlapa, který si potřebuje sednout a být jen tak chvilku sám se sebou…

Věrka sLuckou ocení kuchyň plnou nových funkcí, velký prostor prakticky zařízeného obývacího pokoje. Myslím, že konečně mají pocit domova kam se těší, ne místa, kde se čas pomalu zastavil… Ze setkání snimi mám pocit, že nám věřili a nechali vše na nás. Prožívali obavy a očekávání zároveň. Krásný pocit se na něco těšit. Zreakcí po proměně čišila radost. Janko byl rezervovanější, ale o to víc to něm bylo vidět!

Myslím si, že si v bytě změní a upraví drobnosti. Jako celek to zůstane. Předmětem rekonstrukce byla kuchyně a obývací pokoj. Během proměny jsme ještě nad rámec původního záměru vstoupili do předsíně a koupelny (původně jsme zní pouze odstranili pračku, kterou jsme nahradili vestavnou vkuchyňské lince). Prostoru to však prospělo, zejména pak jednotná podlahová krytina, která prostory skvěle spojila. Z výsledku mám radost."

Inspirovali jsme vás? Zvažujete, že půjdete taky do rekonstrukce nebo koupě nového bytu? Spočítejte si, kolik by vás to stálo.

Vše o pořadu Jak se staví sen najdete ZDE.

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete zdarma na Prima Play.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také