Proměny a rekonstrukce

28. června 2018 06:00

Tereza Javorová

Proměna rodinného domku: Zbavili se příček a vznikla oáza světla, dřeva a prostoru

Zbourat příčky a kompletně proměnit klasický rodinný domek vyžaduje značnou dávku odvahy. Designéři se nelehkého úkolu však zhostili s grácií a z rodinného domu vytvořili harmonický prostor, kde téměř nejsou stěny a členové rodiny mohou být konečně doopravdy spolu. Podívejte se na příjemné bydlení plné světla a dřeva.

Každá doba přináší svůj vlastní pohled na pěkné bydlení. Díky rekonstrukci můžete moderní domov vytvořit i ze staršího rodinného domu. To se povedlo vpěkné menší stavbě vzápadním Torontu, při které se klasický starší dům se dočkalodvážné proměny.

Volný prostor

Projekt snázvem Sheridan Residence dokončený vdubnu 2017 měl vpřízemí několik místností. Kanadské architektonické StudioAC se však při návrhu nového členění prostoru rozhodlo spodní patro domu co nejvíce otevřít světlu.

Dispozice stavby naštěstí umožňovaly, aby se předchozí příčky vytratily. Nový velký prostor bez problémů převzal všechny funkce, které kdysi místnosti plnily. Nebudete tu postrádat ani vstupní chodbu, natož pak obývák, ale ani jídelnu a kuchyni. Vše je v prosvětleném přízemí bez problémů propojeno. Kromě toho, že vás tu nic netísní, můžete „volně dýchat“ a při společných setkáních spřáteli se jich sem vejde, kolik je třeba, můžete být navíc vlastně s kýmkoli neustále vkontaktu, byť právě připravujete něco dobrého na zub.

Stěžejním prvkem otevřené „haly“ je jakási překližková místnost skuchyňskou linkou – barem. Architekti do ní vtipně umístili nejen schodiště do patra i sklepa, ale také skříň, místo pro velkou lednici a vešel se sem i pelíšek pro domácího mazlíčka.

Překližka sama o sobě prostor zdobí, a taktu nechybí nějaká ta obvyklá dekorace stěnjako obraz, poličky a podobně. Naopak dřevěný obklad přiznanému půdorysu zdejších klasických rodinných domků propůjčuje svěží moderní ráz. Současné pojetí příjemného bydlení plní i množství denního světla vinteriéru. To je umocněno světlou podlahou a bílou barvou stropu.

Podívejte se do galerie na celý interiér proměněného domu.

(fis)


Přečtěte si také