Jak na to

2. března 2016 15:40

Markéta Zídková

Jak se v předjaří postarat o pelargonie a fuchsie poradí VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ

Sledujte pořad VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ v neděli v poledne na Primě.

Ideální podmínky pro přezimování pelargonií a fuchsií nám poskytnou světlé, ale chladné místnosti. Ne vždy však můžeme našim květinám takto příznivé podmínky zajistit. Není to žádná velká katastrofa, ale o co své rostliny ošidíme při přezimování, to bychom jim měli věnovat v předjarní přípravě. Aby totiž květiny krásně rozkvetly i v letošní sezoně, potřebují náš čas a péči. Co pro ně tedy konkrétně můžeme udělat?

Nejprve je očistíme od suchých lístečků, pak ostříháme zaschlé špičky, resp. celkově rostlinu zkrátíme na zhruba 20 až 30 cm. Zdravé a silné čerstvé výhonky si můžeme schovat a použít jako sazenice. Měli bychom také zkontrolovat, zda není v rostlině nějaký škůdce. Poté ji už můžeme přesadit do nové zeminy a asi za 3 týdny navíc pohnojit. „U fuchsií použijeme stejný střih,“ vysvětluje zahradnice, paní Valinová, a pokračuje: „Počátkem března je vhodné přemístit květiny z chladnějšího prostředí do asi 20 stupňů, aby obrazily. A až obrazí, vezmeme si z nich sazeničky.“

Sledujte pořad VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ v neděli v poledne na Primě. Po ostříhání nových výhonků získáme výborný materiál vhodný k řízkování. Abychom se vyvarovali zbytečným chybám při zakládání nové sadby, držme se rad odbornice: „Nastříháme si jen krátké, hustě obrostlé, zdravé sazeničky a odstraníme případné delší listy. Řízky necháme zhruba čtyři hodiny lehce zavadnout, aby se zatáhla pletiva. Pak dáme sazeničku do stimulátoru a rovnou můžeme sázet.“ Připravíme si sadbovací tablety, kelímky od jogurtů či jiné vhodné nádobky na sadbu a naplníme je zeminou s perlitem, který drží vodu, takže musíme kontrolovat množství zálivky, aby nebyly sazenice přelité. K ruce si dáme také práškový stimulátor růstu, který se používá pro lepší zakořenění řízků. Vezmeme řízek, spodní část vložíme do stimulátoru, nabalený prášek zlehka oklepeme, poté sazeničku zešikma zapíchneme do připravené zeminy a okolo přimáčkneme. Opatrně zalijeme odstátou vodou, přičemž máme na mysli, že není radno rostlinu přemokřit. Pelargonie zakořeňují za 3 až 4 týdny. „U fuchsií postupujeme podobně – k sadbě jsou vhodné výhonky, které mají minimálně dvě kolínka,“ dodává zahradnice a na závěrem připomíná, že není od věci preventivně rostliny ošetřit postřikem proti škůdcům, jako jsou mšice či molice.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také