8 věcí, které při úklidu nevyhazujte! Přijdete o peníze i vzpomínky

Udělat pořádek je potřeba. Zbavit se starých krámů a získat prostor. Jenže pokud to uděláme nešetrně a bez rozmyslu, budeme našich kroků litovat. Takže co si doma nechat a co vyhodit?

Pokud se vrhnete na velký úklid, určitě najdete hromadu věcí, které skončí v koši. Kromě toho, že byste měli odpad vytřídit, případně popřemýšlet, jak ho ještě využít, si ale dejte pozor na to, co do odpadkového koše vyhodíte. Můžete toho totiž do budoucna litovat.

Důležité papíry

Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Ačkoli už vypadají staře, jednou je třeba budete potřebovat. Všechny smlouvy a další důležité dokumenty roztřiďte do šanonů a uložte je na jedno místo. Díky tomu budete vždy vědět, kde hledat, když nějaký starší papír budete potřebovat.

Fotografie

Stará alba zabírají místo, ale rozhodně by neměla končit v koši. Ztratíte tak vzpomínky a do budoucna budete vědět méně o historii své rodiny. Takže alba, pokud vám překážejí, uložte do krabic, aby se na ně neprášilo. Krabice pak dejte na suché místo. Budoucí generace vám za to budou vděčné.

Staré fotografie schovejte pro budoucí generace, Foto: istock.com

Umění

Není umění jako umění. Obrazy z velkých obchodů nebo květinářství umění nejsou a můžete je s klidem vyhodit. Pokud se vám ale do rukou dostane krajinka z bytu po babičce nebo třeba broušená váza, zamyslete se, zda se tyto věci nedají zpeněžit. Vám se možná nelíbí, mohou ale mít vysokou cenu. A i když se vám nepodaří dohledat jméno malíře, určitě obraz nevyhazujte. Stejně tak staré dekorace ze skla nebo porcelánu. Uložte je na místo, kde vám nebudou překážet. Třeba se jednou ukáže, že doma máte něco opravdu hodnotného.

Sbírky

Podobné je to se sbírkami. Třeba sbírka motýlů nebo známek může mít vysokou cenu a zároveň estetickou hodnotu. Staré sbírky tak využijte k dekorování domova. Pokud jsou v rámech, nahradí obrazy a vypadají originálně. Nikdo jiný je mít nebude. A když se jich opravdu budete chtít zbavit, nikdy to nedělejte bez rozmyslu a bez toho, abyste si zjistili, jakou hodnotu vaše sbírka má.

Sbírky mohou mít vysokou cenu, Foto: istock.com

Vzpomínkové předměty

Nemluvíme o magnetkách, ale o upomínkových předmětech vyšší hodnoty. Mnohdy si z cest přivezeme různé dekorativní předměty, které koupíme na trzích (třeba jihoevropské státy nabízejí spoustu příležitostí k nákupům starých krásných věcí přímo na ulici). Nevyhazujte je a přemýšlejte, jak je znovu využít.

Rámy

Sehnat pořádný rám je náročné a taky drahé. Staré rámy proto nevyhazujte. Můžete je znovu natřít a využít je pro své obrazy nebo fotografie. Za pár korun se sice dají pořídit rámy v nákupních centrech, ale kvalitní rám se sklem namísto plastu nic nenahradí. A kvalita se v tomto případě pozná na první pohled.

Staré rámy se dají opravit a znovu využít, Foto: istock.com

Hodnotné knihy

Když chcete udělat pořádek ve svých knihách, začněte u laciných románů na jedno přečtení. Nechte si kvalitní domácí a překladovou literaturu a velké obrazové knihy. Pokud si nejste jisti, zda se máte knih zbavit, koukněte se, v jakém nákladu vyšly (čím vyšší počet výtisků, tím v budoucnu menší hodnota). Nezbavujte se ani staré klasické literatury. Takovou Kytici nebo Babičku by měl mít doma každý. Bude se to hodit i vašim dětem, až začnou chodit do školy.

Knihy ale nikdy nenoste k popelnicím. Zajděte s nimi do antikvariátu a zeptejte se, kolik byste za ně dostali. Udělejte to i s červenou knihovnou nebo sbírkami receptů. Antikvariáty neshánějí jen klasiku nebo kvalitu.

Léky

Protřiďte léky. Ty, které nemají prošlou dobu spotřeby, si nechte. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Nemá smysl vyhazovat léky, ačkoli je aktuálně nepotřebujete. Ušetřené místo v lékárničce za to nestojí.

Léky, které se ještě dají použít, nevyhazujte, Foto: istock.com

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také