Pokud máte tyto věci doma, nevyhazujte je. Mohou mít velikou cenu

Možná nevypadají úplně nově, možná se vám moc nelíbí, ale mohou mít vyšší hodnotu, než byste hádali. Při vyklízení půdy nebo sklepa tak dávejte pozor, co vyhazujete. Můžete to totiž prodat a vydělat na nepotřebném.

Starý nábytek

I když je poničený a vám se domů nehodí, může se hodit někomu jinému. Některé kusy mohou mít velikou cenu. S obývací stěnou z dob normalizace asi díru do světa starožitností neuděláte, ale starší nábytek a nebo ten v bruselském stylu padesátých let může být opravdu žádaný, zvlášť pokud je v dobrém stavu. Pokud najdete nebo máte jen poškozené kusy, předejte je firmám, které se specializují na opravy starého nábytku, nebo je prodejte na online aukcích.

Kufry

Se starými těžkými kufry bez koleček bychom už nikam nejeli. O to je jejich hodnota větší. Až takový najdete na půdě, nevyhazujte ho, ale pokuste se ho prodat. Čím zachovalejší, tím lepší, jeho cena se může pohybovat od pár stovek do několika tisíc.

Globusy, mapy, atlasy a plakáty

Nevadí, že je na nich ještě Jugoslávie nebo Sovětský svaz, staré mapy mají svou hodnotu. Jsou svědky určitého období dějin a jsou lidé, kteří si je doma vystaví. Podobně na tom jsou atlasy s neaktuálními informacemi nebo plakáty z hodin přírodovědy. Zkuste je nabídnout v antikvariátech a starožitnictvích, případně na online aukcích.

Neaktuální mapy možná neposlouží o zeměpise, ale jako dekorace jsou skvělé. Foto: istock.com

První vydání knih

Svět je plný legendárních knih. Velká část z nich si na své pevné místo v historii ale musela počkat. Z toho důvodu mají první vydání knih pro sběratele velikou cenu. Podívejte se, kolik v antikvariátech stojí kousky od autora, jehož knihu jste našli doma a číst ji nechcete. Čím starší vydání, tím vzácnější a tím pádem i hodnotnější. Pokud máte kompletní dílo nějakého autora, prodávejte ho jako celek, tím jeho cenu zvýšíte. Na dračku půjdou klasiky světové a české literatury, ale také populární knihy bez vyšší umělecké hodnoty, protože je lidi rádi čtou (třeba vydání Angeliky se prodává klidně i za sedm set korun jedna kniha). Zkuste prodat i knihy, které vyšly z doby, takové budovatelské romány, které se čas od času na českých půdách objeví, mají hodnotu historickou.

První vydání knih mají velikou hodnotu. Foto: istock.com

Nádobí

Sada cibuláku, v níž nějaký kousek chybí? To vůbec nevadí. Tradiční porcelán je dodnes populární a poměrně drahý. Když ho nabídnete o něco levněji, než je cena nových produktů, vyděláte minimálně pár stovek.

Podobně můžete udat i soliterní kusy nádob, jako jsou vázy, mísy nebo třeba žardiniéry. Ty nejprve zkuste nabídnout ve starožitnictvích, ale předem si zjistěte, kolik zhruba stojí na internetu, abyste je zbytečně neprodávali pod cenou.

Starý porcelán se dá dobře prodat. Foto: istock.com

(mh)

Anebo staré věci sami proměňte v něco nového, inspirace zde:


Přečtěte si také