Trendy

23. srpna 2021 08:00

redakce Prima Zoom

Bankovní účet můžete založit i svému dítěti. Je to vhodný krok?

Zatímco pro dospělé osoby je bankovní účet takřka nezbytnou součástí života, u dětí tomu tak ještě zdaleka není. Poptávka po bankovních účtech pro děti však roste, a tak je banky nabízejí stále častěji. K čemu dětský účet slouží, jaké má výhody a nevýhody a jak jej založit?

Základní informace o dětském bankovním účtu

Dětský účet je obvykle určen pro osoby do 15 let. Jedná se o speciálně upravený bankovní účet, nad kterým má kontrolu osoba za dítě zodpovědná – tedy nejčastěji rodič dítěte. Vpřípadě banky CREDITAS je účet určen pro děti a studenty ve věku od 6 do 17 let včetně.

Bankovní účty pro děti vznikly jako produkt, který umožní i dětem používat dnes běžné technologie pro svou vlastní potřebu. Nejčastěji jde o placení za zboží a služby, ať už formou bankovního převodu, nebo platby kartou. Současně si na účet může dítě uložit své úspory a nemusí je tak schovávat vkasičce či na tajném místě ve svém pokoji.

Jaké má bankovní účet pro děti výhody?

Zásadní výhodou účtu pro děti je, že dítě může využívat stále více rozšířené technologie bezhotovostního platebního styku – ať už jde o platby kartou či bankovním převodem na internetu nebo v kamenných prodejnách.

1. Dítě si osvojí základy finanční gramotnosti

Díky dětskému účtu se může ratolest od dětství učit efektivně hospodařit se svými financemi. Pochopí základy finanční gramotnosti – vyzkouší své první spořicí produkty, seznámí se s výhodami úročení inástrahami bankovních poplatků – a naučí se pracovat sinternetovým a mobilním bankovnictvím.

2. Finance v bezpečí

Velkou výhodou také je – zejména pokud již dítě disponuje větší naspořenou částkou – že jeho finance jsou v bezpečí banky. Stejně tak kapesné může dítě dostávat na účet a nehrozí ztráta nebo zcizení obnosu, který nosí u sebe.

3. Jako rodič máte větší kontrolu nad tokem financí svého dítěte

Rodič má také díky účtu větší kontrolu nad tím, jak dítě spenězi nakládá. Vpřípadě dětských účtů totiž odpovědná osoba může sledovat veškeré pohyby a nastavit blokace některých operací. Lze tedy například deaktivovat platby kartou na internetu a zamezit tak riziku, že se dítě stane terčem podvodu, nebo že své úspory utratí za nákupy vpočítačových a mobilních hrách.

Určité nevýhody ale existují

I dětské účty mají své nevýhody, které spočívají především vomezení těchto produktů. Dítě nezískává súčtem absolutní svobodu – naopak se dostává pod drobnohled rodičů. Hrozí samozřejmě i ztráta platební karty či zmíněné internetové podvody, které dítě ještě nemusí být schopno rozlišit.

Je tedy nezbytné dítěti pečlivě vysvětlit, jak účet funguje a nad čím vším máte jako rodič kontrolu a co si naopak musí kontrolovat samo dítě. Dle věku dítěte je pak nutné správně nastavit patřičná omezení, která jej budou chránit, avšak nikoli nadmíru omezovat.

Jak účet založit?

Účet snadno založíte na pobočkách všech bank, které dětský účet nabízejí. Mnoho bank umožňuje jej založit i přes internetové či mobilní bankovnictví, pokud zde již rodič má svůj vlastní běžný účet, což je i případ Banky CREDITAS. Kromě své vlastní identifikace budete muset identifikovat i ratolest – do 14 let identifikace probíhá pomocí rodného listu, u dětí od 15 let bude potřeba i občanský průkaz, současně odpadá povinnost dohledu zákonným zástupcem.

Sdílejte článek
Štítky banka finance platba Banka CREDITAS

Přečtěte si také