Nejkrásnější podzimní strom je ambroň západní. Její listy se zbarví i do růžova a fialova
Také se každoročně těšíte na podzimní paletu barev, do které se oblečou všechny stromy v parcích i zahradách? Krásou mezi nimi vyniká ambroň západní, jejíž listy se zbarvují do různých odstínů oranžové, růžové, červené a někdy až fialové barvy.
Ambroně jsou opadavé stromy s dlanitými, laločnatými listy a malými, kulovitými květy, jejichž domov je v Severní a Střední Americe, ale také v Malé Asii a Číně. V našich klimatických podmínkách můžete pěstovat jen jedinou z pěti druhů ambroní, a to ambroň západní.
Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)
Ambroň západní dorůstá do výšky 15–30 m, v našich podmínkách však pouze 9–12 m. Koruna ambroně se rozprostírá do šířky 5–6 m a má kuželovitý, později široce vejčitý tvar.
Listy ambroně jsou 5–7 laločnaté, lesklé, na jaře světle, v létě tmavě zelené a na podzim se vybarvují širokou paletou barev v teplých tónech od oranžové přes červenou, a dokonce až po temně fialovou barvu. Právě pro barevné podzimní listy bývají ambroně vysazovány do alejí podél silnic, cest a ulic ve městech.
Ambroně mají dekorativní plody
Samčí květy vyrůstají vzpřímeně a jsou zelené, samičí rostou svěšeně na dlouhých stopkách a mají kulovitý tvar. Později se vytvářejí kulovité plody, tedy tobolky v kulovitých hlavách.
Stromy začínají plodit kulovité tobolky teprve až ve věku 20–30 let. Ambroně jsou stromy velmi dlouhověké a plodí asi 150 let.
Jak pěstovat ambroň západní
Strom není příliš náročný na pěstební podmínky, ale nejlépe se mu bude dařit v neutrální, až mírně kyselé půdě, ale všeobecně nemá na půdu téměř žádné nároky. Zvládne vysazení v písčité i naopak v těžké a jílovité půdě.
Ambroň má ráda dostatek vláhy, ale dobře zvládá i kratší období sucha. Dává přednost umístění na plném slunci s dostatkem světla. Potřebuje také umístění chráněné před větry a mrazem. Mladým stromkům musíme na zimu obalit kmen, ale klidně i celou korunku.
Využití ambroně v léčitelství
Po naříznutí ambroň produkuje nažloutlou pryskyřici, která tuhne a podobá se na první pohled jantaru. Po zahřátí opět měkne. Tato hmota se nazývá styraxový balzám. Využívá se v léčitelství při kožních, trávicích, gynekologických, psychických a dýchacích chorobách. Využití má i v kosmetice, slouží k aromatizaci tabáku a používá se i k vykuřování.
Kůra a kořeny stromu se používají proti průjmu a úplavici, nejčastěji ve formě čaje.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ambro%C5%88; https://zena.aktualne.cz/wiki/volny-cas/ambron-zapadni/r~i:wiki:4135/