reklama

Nejkrásnější podzimní strom je ambroň západní. Její listy se zbarví i do růžova a fialova

Simona Sedláčková
4. října 2021
Také se každoročně těšíte na podzimní paletu barev, do které se oblečou všechny stromy v parcích i zahradách? Krásou mezi nimi vyniká ambroň západní, jejíž listy se zbarvují do různých odstínů oranžové, růžové, červené a někdy až fialové barvy.
reklama

Ambroně jsou opadavé stromy sdlanitými, laločnatými listy a malými, kulovitými květy, jejichž domov je vSeverní a Střední Americe, ale také vMalé Asii a Číně. Vnašich klimatických podmínkách můžete pěstovat jen jedinou zpěti druhů ambroní, a to ambroň západní.

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Ambroň západní dorůstá do výšky 15–30 m, vnašich podmínkách však pouze 9–12 m.Koruna ambroně se rozprostírá do šířky 5–6 ma má kuželovitý, později široce vejčitý tvar.

Listy ambroně jsou 5–7 laločnaté, lesklé, na jaře světle, vlétě tmavě zelené a na podzim se vybarvují širokou paletou barev vteplých tónechod oranžové přes červenou, a dokonce až po temně fialovou barvu. Právě pro barevné podzimní listy bývají ambroně vysazovány do alejí podél silnic, cest a ulic ve městech.

Ambroně mají dekorativní plody

Samčí květy vyrůstají vzpřímeně a jsou zelené, samičí rostou svěšeně na dlouhých stopkách a mají kulovitý tvar. Později se vytvářejí kulovité plody, tedy tobolky vkulovitých hlavách.

Stromy začínají plodit kulovité tobolky teprve až ve věku 20–30 let. Ambroně jsou stromy velmi dlouhověké a plodí asi 150 let.

Jak pěstovat ambroň západní

Strom není příliš náročný na pěstební podmínky, ale nejlépe se mu bude dařit vneutrální, až mírně kyselé půdě, ale všeobecně nemá na půdu téměř žádné nároky. Zvládne vysazení vpísčité i naopak těžké a jílovité půdě.

Ambroň má ráda dostatek vláhy, ale dobře zvládá i kratší období sucha. Dává přednost umístění na plném slunci s dostatkemsvětla. Potřebuje také umístěníchráněné před větry a mrazem. Mladýmstromkůmmusímena zimu obalit kmen, ale klidně i celou korunku.

Využití ambroně vléčitelství

Po naříznutí ambroň produkuje nažloutlou pryskyřici, která tuhne a podobá se na první pohled jantaru. Po zahřátí opět měkne. Tato hmota se nazývá styraxový balzám. Využívá se vléčitelství při kožních, trávicích, gynekologických, psychických a dýchacích chorobách. Využití má i vkosmetice, slouží karomatizaci tabáku a používá se i kvykuřování.

Kůra a kořeny stromu se používají proti průjmu a úplavici, nejčastěji ve formě čaje.

Podzim je i obdobím výsadby nových stromů. Který si pro svou zahradu vyberete?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: nemocstromAsiebarvypůdaČínaStřední Amerikafialovábarevná paletalištybarevnéambroňzápadníLiquidambar styracifluaambroň západní
reklama