Trendy

19. srpna 2021 09:50

redakce Prima Zoom

České fixy jako základ společnosti

Nejnovější patenty, inovace a startu-py zabírají v dnešní době přední místa v mediálních kanálech, až by se mohlo zdát, že všechno léta odzkoušené je nefunkční a čeká na zásadní revoluci. Tento fakt často vytlačuje z našeho podvědomí na první pohled jednoduchá zařízení a výrobky, které také byly jednou revolucí a do dnešního dne takřka beze změny přinášejí užitek všem bez rozdílu pohlaví či věku.

Jeden ztakových příkladů je vžitý pod zdomácnělým slovem fix, fixa, popřípadě i fixka. Původně japonský patent byl do Česka převeden již na konci 60. let minulého století. Dle vlastností se odborně jedná například o popisovače či značkovače, ale tyto názvy se příliš v pamětích spotřebitelů neuchytily. Lidé si dačické výrobky spůvodním označením Centrofix, nazvali po svém, popisuje Martin Žahourek, generální ředitel společnosti Centropen, a. s., u příležitosti oslav 80 let od vzniku firmy, na jejíchž linkách se vyrábějí fixy dodnes.

Dnes se vyrábí velké množství druhů výrobků a do různé míry automatizované linky produkují v Dačicích více než 1 milion kusů denně. Ač se jedná na první pohled o vcelku jednoduchou problematiku, tak smnožstvím inkoustů, hrotů a vlastností se zvýroby fixů stává složitý proces. Příkladem složitosti jsou levné a také nefunkční výrobky zAsie. I přes tlak tamějších výrobců, které zasáhly do mnoha jiných odvětví a vytlačily znich české firmy, tak centropenské fixy nejenom drží pevně své pozice, ale dále také oslovují zákazníky novými způsoby.

Základní princip přenosu inkoustu na papír je stejný od jejich uvedení na trh. Inkoustem napuštěný tampon je spojený shrotem, kterým se inkoust přenáší na papír. Zatímco některé výrobky jsou kompletně vyráběny vDačicích, včetně míchání inkoustů, tak speciální výrobky mohou mít některé části jako inkousty či hroty kupované od renomovaných výrobců ze zahraničí.

Jednoduchý nápad způsobil revoluci vpsaní, umění i hraní dětí. Permanentní značkovače, známé také pod označením lihovky, slouží vmnoha výrobách i dílnách od nejmenších až po nadnárodní koncerny. Kanceláře a školy jsou spjaté stouto technologií neodmyslitelně. Zvýrazňovače, značkovače na bílé tabule, linery a mnoho dalšího jsou tak po léta součástí pracovních stolů.

Dětské fixy tvoří skupinu plnou barev a zajímavých vlastností samy o sobě. Pro nejmenší děti jsou inkousty speciálně upravené na perfektní vypratelnost a smývatelnost.

Nezapomíná se ani na školáky a jejich začátky vpsaní. Díky spolupráci sodborníky na prvopočáteční psaní se vyvinula řada zmizíkovatelných rollerů značky TORNADO strojúhelníkovým úchopem, který napomáhá ke správnému držení psací potřeby a nejenom do začátku se jedná o ideálního pomocníka. Ergonomické trojúhelníkové držení se využívá i u běžných fixů a tím je zajištěno správné držení i při malování.

Další revoluce v oboru psacích a výtvarných potřeb začala celosvětově právě u Centropenu vroce 1997, protože začal pod licencí vyrábět foukací fixy, dnes známé pod názvem AIRPENS. Rozdílem oproti klasickým fixům je, že inkoust se zhrotu dostává na papír pomocí vzduchu. Foukání je tak výbornou zábavou a jedná se o velice oblíbený dárek pro děti, i kreativně zaměřené osoby.

To, že jsou fixy stále aktuálním tématem, také dokazuje nárůst jejich prodeje vdobě pandemie. Lidé se začali bavit po svém a fixy jsou přesně ktomu určené. Příkladem může být třeba malování na kamínky, které má základnu statisíců kreslících a hledajících lidí na Facebooku. Nejoblíbenějším výrobkem pro tvoření se stala řada DECOR PEN.

Vdnešní den si ani s nejmodernější technologií a digitalizací neumíme svět bez fixů představit. Zjihočeského Centropenu proudí miliony kusů do více než 50 zemí světa a všech kontinentů snad kromě Antarktidy, vtipkuje ředitel společnosti a dodává, že často si lidé okolo něj ani neuvědomí, kolik Centropen výrobků vlastně doma nebo vpráci mají.


Přečtěte si také