návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

České fixy jako základ společnosti

Vydáno: 19.08.2021
Nejnovější patenty, inovace a startu-py zabírají v dnešní době přední místa v mediálních kanálech, až by se mohlo zdát, že všechno léta odzkoušené je nefunkční a čeká na zásadní revoluci. Tento fakt často vytlačuje z našeho podvědomí na první pohled jednoduchá zařízení a výrobky, které také byly jednou revolucí a do dnešního dne takřka beze změny přinášejí užitek všem bez rozdílu pohlaví či věku.

reklama

Jeden z takových příkladů je vžitý pod zdomácnělým slovem fix, fixa, popřípadě i fixka. Původně japonský patent byl do Česka převeden již na konci 60. let minulého století. Dle vlastností se odborně jedná například o popisovače či značkovače, ale tyto názvy se příliš v pamětích spotřebitelů neuchytily. Lidé si dačické výrobky s původním označením Centrofix, nazvali po svém, popisuje Martin Žahourek, generální ředitel společnosti Centropen, a. s., u příležitosti oslav 80 let od vzniku firmy, na jejíchž linkách se vyrábějí fixy dodnes.

Dnes se vyrábí velké množství druhů výrobků a do různé míry automatizované linky produkují v Dačicích více než 1 milion kusů denně. Ač se jedná na první pohled o vcelku jednoduchou problematiku, tak s množstvím inkoustů, hrotů a vlastností se z výroby fixů stává složitý proces. Příkladem složitosti jsou levné a také nefunkční výrobky z Asie. I přes tlak tamějších výrobců, které zasáhly do mnoha jiných odvětví a vytlačily z nich české firmy, tak centropenské fixy nejenom drží pevně své pozice, ale dále také oslovují zákazníky novými způsoby.

Klasické permanentní značkovače Centropen jsou v prodeji napříč Evropou i světem.
Autor: Centropen Klasické permanentní značkovače Centropen jsou v prodeji napříč Evropou i světem.

Základní princip přenosu inkoustu na papír je stejný od jejich uvedení na trh. Inkoustem napuštěný tampon je spojený s hrotem, kterým se inkoust přenáší na papír. Zatímco některé výrobky jsou kompletně vyráběny v Dačicích, včetně míchání inkoustů, tak speciální výrobky mohou mít některé části jako inkousty či hroty kupované od renomovaných výrobců ze zahraničí.

Jednoduchý nápad způsobil revoluci v psaní, umění i hraní dětí. Permanentní značkovače, známé také pod označením lihovky, slouží v mnoha výrobách i dílnách od nejmenších až po nadnárodní koncerny. Kanceláře a školy jsou spjaté s touto technologií neodmyslitelně. Zvýrazňovače, značkovače na bílé tabule, linery a mnoho dalšího jsou tak po léta součástí pracovních stolů.

Dětské fixy tvoří skupinu plnou barev a zajímavých vlastností samy o sobě. Pro nejmenší děti jsou inkousty speciálně upravené na perfektní vypratelnost a smývatelnost.

Dětské produkty jsou vypratelné a smývatelné, potěší každého tvořivce.
Autor: Centropen Dětské produkty jsou vypratelné a smývatelné, potěší každého tvořivce.

Nezapomíná se ani na školáky a jejich začátky v psaní. Díky spolupráci s odborníky na prvopočáteční psaní se vyvinula řada zmizíkovatelných rollerů značky TORNADO s trojúhelníkovým úchopem, který napomáhá ke správnému držení psací potřeby a nejenom do začátku se jedná o ideálního pomocníka. Ergonomické trojúhelníkové držení se využívá i u běžných fixů a tím je zajištěno správné držení i při malování.

Další revoluce v oboru psacích a výtvarných potřeb začala celosvětově právě u Centropenu v roce 1997, protože začal pod licencí vyrábět foukací fixy, dnes známé pod názvem AIRPENS. Rozdílem oproti klasickým fixům je, že inkoust se z hrotu dostává na papír pomocí vzduchu. Foukání je tak výbornou zábavou a jedná se o velice oblíbený dárek pro děti, i kreativně zaměřené osoby.

Volba spotřebitelů - Nejlepší novinka 2021
Autor: Centropen Volba spotřebitelů - Nejlepší novinka 2021

To, že jsou fixy stále aktuálním tématem, také dokazuje nárůst jejich prodeje v době pandemie. Lidé se začali bavit po svém a fixy jsou přesně k tomu určené. Příkladem může být třeba malování na kamínky, které má základnu statisíců kreslících a hledajících lidí na Facebooku. Nejoblíbenějším výrobkem pro tvoření se stala řada DECOR PEN.

V dnešní den si ani s nejmodernější technologií a digitalizací neumíme svět bez fixů představit. Z jihočeského Centropenu proudí miliony kusů do více než 50 zemí světa a všech kontinentů snad kromě Antarktidy, vtipkuje ředitel společnosti a dodává, že často si lidé okolo něj ani neuvědomí, kolik Centropen výrobků vlastně doma nebo v práci mají.

reklama

Článek je zařazen v: fix , DIY

reklama

Přečtěte si také