Trendy

13. března 2019 10:25

redakce Prima Zoom

Jak dostat barvy do obývacího pokoje? Naučíme vás to

Líbí se vám obývací pokoje navržené bytovým architektem a rádi byste si proměnili i svůj interiér? Poradíme vám, jak vybrat barvy do obývacího pokoje a vzájemně je sladit. Nemusíte zůstávat u neutrálních tónů, ale vrhněte se do barev. Začněte u sedací soupravy.

Jednoduchý test

Vyfoťte svůj obývací pokoj a podívejte se na něj „jinýma" očima. Máte pocit, že vše ladí, tak jak má?Kombinování barev má svá pravidla.Když začnete přemýšlet, jak sladit barvy v interiéru, začněte s tím, co už doma máte. Sedací soupravu měnit nemusíte, stačí ji opatřit napínacími potahy.

Vyberte si barvu sedačky

Vaše původní zařízení bylo zcela jistě mixem různých trendů, které spolu ne vždycky ladily. Využijte této příležitosti k pořádné změně. Otevírá se vám možnost vykročit jiným směrem, protože s novou barvou vstoupí do prostoru i nové impulzy. Velkou změnu uděláte proměnou sedací soupravy pomocí napínacích potahů Buklé, které najdete na www.decodoma.cz . Vyberte si barvu sedačky a laďte ostatní doplňky. Vyzkoušet si můžete podobnou skládačku, která vám napoví.

Nálada podle barev

Řídit se můžete svou oblíbenou barvou, nebo tím, jakého pocitu chcete v obývacím pokoji dosáhnout. Barvám přisuzujeme velký význam. Napomáhají optickým korekcím prostoru, podporují naše nálady, dokážou uklidňovat. Barvy dělíme do tří skupin: uklidňující, povzbuzující, neutrální.

  1. Uklidňujícím se také říká ženské (nebo také studené)a patří sem zelená, modrá a fialová. Tyto barvy uklidňují a uspávají a mají své nejlepší využití v místnostech určeným především k odpočinku.
  2. Povzbuzujícím zase mužské (nebo také teplé), jsou to červená a oranžová. Podněcují fyzickou a psychickou aktivitu hodí do pokojů určených k zábavě, větším aktivitám a společenskému dění.
  3. Žlutá barva zaujímá prostřední pozici a vyrovnává oba protiklady.

Barevný kruh pomůže s výběrem

Když se podív​áte na barevné spektrum, je vidět, že jedna barva přechází v druhou. Celek však tvoří pouhé 3 skupiny barev. Pochopíte-li jejich vzájemnou souvztažnost, pokaždé si svůj příbytek vyzdobíte správně.

Primární barvy tvořížlutá, modrá a červená.Nelze je získat mícháním jiných barev.

Sekundární barvy vytvoříte smícháním stejných dílů dvou primárních barev. Vznikneoranžová(z červené a žluté),zelená(ze žluté a modré) afialová(z modré a červené).

Terciální barvy vzniknou smícháním primární barvy a sousední sekundární barvy, např. okrově žlutá (vlevo od žluté) a zelenožlutá (vpravo od žluté).

V barevném spektru zcela jistě postrádátečernou, bílou a šedou, ale mezi barvami se nevyskytují, protože vlastně ani nejsou barvami. Představují přesycení až nedostatek světla. Pro vzájemné sousedství barev a jejich mísení jsou však nesmírně důležité.

Začněte kombinovat

Včeských obývácích jsme si oblíbili hnědé tóny, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru. Vyznat se ve škále odstínů hnědé není jen tak. Tady víc než kde jinde musíte sáhnut po některé z odvážnějších barev. Ukážeme vám, jak s barvami pracovat.

Podívejte se na možné barevné kombinace:

Kombinace tón v tónu

Odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší. Skořice, muškátový oříšek, mléčný nugát, to vše lze přimíchat k oříškové barvě pro barevný základ celého prostoru. Tmavé odstíny působí neutrálně a elegantně, světlé tóny evokují teplo a jsou přizpůsobivé. Je to skvělá půda pro mnoho výrazných moderních barev.

Sousední barvy z barevného kruhu

Vyberte si jednu ze základních barev - žlutou, modrou, červenou či zelenou. Tuto barvu posléze kombinujte s odstíny, ve kterých je tato barva obsažena. K hnědým tónům se například bude hodit mentol (světlejší vodní zelená) a máta (tmavší odstín téže barvy) osvěží prostor inspirovaný padesátými lety.

Barvu z protilehlého spektra

Doplňkové barvy jsou barvy na barevném kruhu stojící proti sobě. Předchozím barvám stále ještě chybí akcent; jen ta malá špetička koření, která vytvoří z prostoru něco výjimečného. Vždy ho musí být jako šafránu - a v této chvíli je řeč právě o něm! Výrazná barva šafránu, kurkumy nebo světlého medu, je tou správnou barvou pro útulné drobné detaily, jako například pohodlné podnožky, solitérní komodu nebo zdobený zrcadlový rám.

Laďte detaily

Ideální počet barev je pět. Vyberte si základní výraznou barvu, tu doplňte o druhou barvu, obvykle její světlejší nebo tmavší odstín. Přidejte doplňkovou barvu z protilehlé strany barevného kruhu a vše dolaďte neutrální šedou nebo bílou barvou.

/* */

A jak potahy vyčistit? To najdete ve videu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také