Trendy

27. července 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Využijte ráno smysluplně: 10 nápadů, jak neplýtvat časem a stihnout víc věcí

Zvlášť v létě se stává, že se probudíme dříve, než bychom chtěli. A s rostoucím věkem rána, kdy vstaneme v šest nebo v pět, přibývají. Jak tedy tenhle zdánlivě plonkový čas před odchodem do práce využít?

Můžete odkládat budík po deseti minutách a vydržet to tak do chvíle, kdy už budete opravdu muset vstávat (ověřeno za vás). Stejně tak ale můžete ranní čas využít, abyste pak odpoledne mohli odpočívat.

Plán dne

Rozvrhněte si, co kdy budete dělat. Pomůže vám to připravit si aktivity na celý den nebo rovnou týden. Ráno je na plánování a přemýšlení čas. Můžete plánovat po hodinách, abyste viděli, co za daný den stihnete nebo si prostě do diáře napište, co musíte stihnout dopoledne, odpoledne a večer.

Maily

Nemusíte hned odpovídat, ale podívejte se, co vás následující den čeká. Alespoň pak budete mít čas cestou do práce si rozmyslet, co odpovíte.

Zpravodajství

Ráno nezapínejte počítač, postačí vám mobil. Můžete se podívat na zpravodajské weby, přečíst si nějaký článek a něco se dozvědět.

Vzdělávání

Existuje řada aplikací, kde si můžete pustit vzdělávací videa, nebo se procvičit vcizím jazyce. Případně se podívejte do aplikací srecepty a vymyslete, co budete vařit.

Knížky

Sáhněte po románu nebo třeba literatuře faktu. Nemusíte schroustat celou knížku najednou, vyberte takovou, která má kratší kapitoly.

Hudba

Ráno je také čas na soustředěný poslech hudby. Ne každému vyhovuje pustit si muziku hned po probuzení, ale pokud vám to nevadí, dejte se do toho. Poslechnete si tak celé desky a ne jen singly a přitom nepřijdete o drahý čas…navíc u toho můžete ležet vposteli.

Úklid

Pokud se nejedná o generální úklid, standardní údržba domácnosti zas tolik času nezabere. Osvědčilo se nám ráno spíše věci srovnávat, ustlat si, umýt nádobí, uklidit koupelnu, než se pouštět do vytírání celého bytu nebo luxování. Zkrátka uklízejte tak, aby vás to moc neunavilo a aby byl výsledek vidět (třeba ustlaná postel a srovnané knihy). Večer po návratu domů vás pohled na čistou domácnost příjemně uklidní.

Pořádná snídaně

Využijte volného času pro přípravu pořádné snídaně. Je základem dne a neměli bychom ji vynechávat. Je lepší se najíst kvalitně, než ve spěchu sníst to, co nám zrovna vlednici padne do oka.

Příprava jídla

Pokud držíte dietu, snažíte se jíst zdravě anebo chcete ušetřit, připravujte si jídlo doma. Lehké, rychlé recepty stihnete před odchodem do práce.

Rozcvička

A nejklasičtější tip nakonec. Určitě se hodí trochu se ráno rozhýbat. Pokud to nezvládnete při úklidu, tak se pořádně protáhněte a zkuste jógu podle návodů na YouTube.


Přečtěte si také