návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Teenager se nastěhoval do stylového kontejneru. Podívejte se dovnitř

Vydáno: 24.01.2018
Kieran už bydlí
Autor: profimedia.cz Kieran už bydlí
Stavba o ploše 17,2 metrů čtverečních je inspirovaná jachtami a pohodlím prvních tříd v letadlech. Nabízí všechno potřebné a ani nepotřebuje základy. Prostě se na pozemek nastěhuje jeřábem. Revoluční projekt má vyřešit bydlení pro mladé i bezdomovce.

reklama

První budova z projektu iKozie se objevila na jedné zahradě v britském Worcesteru. Na pozemek ji usadil jeřáb a potom stačilo už jen nastěhovat se. Tím šťastlivcem se stal osmnáctiletý Kieran Evans, který poslední rok strávil životem na ulici. Teenager tak dostal příležitost začít nový život a to rovnou ve vlastním bydlení. 

Pokud zkušební projekt uspěje, přibydou další domky. Stojí pouhých 40 tisíc liber (zhruba 1 500 000 korun), což je na ostrovní království velice nízká cena. Bezdomovci si musí platit nájem, účty za energie a kupují si jídlo. Za to dostanou možnost bydlet v plně vybaveném domě a nadace Homeless Foundation, která projekt rozjela, se postará i o to, aby je naučila žít samostatně. 

Takhle dům vypadá, je vybavený i solárními panely
Autor: profimedia.cz Takhle dům vypadá, je vybavený i solárními panely

Nadace chce poskytnout mladým lidem bez domova možnost naučit se žít a neměnit neustále bydlení nebo střídat gauče v bytech přátel. Projekt ale může mít i přesah mimo komunitu bezdomovců. Vzhledem k rostoucím nájmům i cen nemovitostí se tak tento minidům může stát řešením i pro mladé lidi po škole nebo studenty a lidi bez rodin. 

Dům lze umístit prakticky kamkoli, kde je rovný stabilní terén, takže stavby mohou využívat i města, která potřebují ubytovat některé ze svých obyvatel. Navíc se nejedná o žádné krizové bydlení. V kuchyni najdete i pračku s ledničkou. Dům disponuje miniobývákem s televizí a u ložnice s postelí pro dva je umístěn „koupelnový modul“, v němž je sprchový kout i toaleta. 

Plán domku i fotky interiéru najdete v galerii: 

Další články o alternativním bydlení:

Jen jídelna se dovnitř nevešla

České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi

Zvládne tam bydlet i v zimě

Teenager se odstěhoval do vlastního: Postavil si geniální 9 m2 velký dům na zahradě rodičů

Bydleli byste v přívěsu?

Žijí s batoletem v přívěsu: Podívejte se, jak se rodina vyhnula dluhům

Autobus dostal i novou "fasádu"

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna!

reklama

Článek je zařazen v: bydlení , bezdomovec , stavba , Teenager , alternativní bydlení , minidům

reklama

Přečtěte si také