Trendy

22. srpna 2019 14:00

Andrea Vránová

7 nápadů na upcyklaci starého trička: Potřebujete jen nůžky a odvahu

S módou přichází příroda do častých sporů. Zatímco trendy kvapí vpřed, příroda nerada mění svou panenskou podobu. Tohle hašteření mohou ukončit vaše zručné ruce. A ostré nůžky. Přinášíme 7 tipů na upcyklaci trička. Aby nikdy nevyšlo z módy.

Jednoduché tílko

Když nelichotí delší rukávy či těsný výstřih

Není snadnějšího povýšení trika v módní záležitost, než mu odstřihnout rukávy nebo/a těsný výstřih. Rozprostřeme si tričko na rovnou podložku. Křídou naznačíme přerušovanou čáru asi 3 cm pod lemem trika u krku a zhruba 3 cm podél švu rukávů. Vše, co kouká ven, odstřihneme. Jednoduché tílko za hubičku je na světě.

Sexy záda

Když odstřihnout rukávy nestačí

Jde o vyšší verzi stylového DIY tílka výše. Pokud vás i přes ony tři zásadní střihy nudí, polibte nůžkami ještě záda.

Přeložíme triko v půli podél svislé osy tak, abychom viděli zadní část, ale přední zůstala mimo tuto oblast – střihy provedeme jen na zadní části trika. Křídou si naznačíme nejvyšší a nejnižší místo na této ose, kde chceme kůži nechat vykukovat. Uprostřed mezi těmito dvěma liniemi si nakreslíme horizontální čáru – bude odpovídat nejdelšímu průstřihu na zádech. Rovnoběžně s ní naznačíme další průstřihy. Směrem nahoru a dolů čáry (průstřihy) vždy zkracujeme. Výsledný náčrt střihů na triku bude připomínat kostru poloviny kaštanového listu. Svršek otočíme a střihy naznačíme i na druhé polovině zádové části trička.

Nůžky do rukou a jde se na zásadní řezy. Triko nastříháme podél naznačených linií. Záda jsou nyní prostřižená, ale na těle by stále ještě nebyla vidět. Každý proužek látky mezi prostřiženími proto jemně do šířky vytáhneme. Tím se trochu zarolují, zúží a objeví se mezi nimi žádoucí mezery.

Maximálně sexy zádový efekt dostaneme ale až v této fázi upcyklace. Uchopíme druhý proužek látky odshora, podvlečeme ho pod prvním a zase ho vedeme dolů na své původní místo. Vznikne jakési očko. Proužek ještě nepouštíme – totéž provedeme s proužkem látky pod ním (třetím odshora). Podvlečeme ho pod druhým proužkem (očkem, co stále držíme v ruce) a zase vrátíme na svém místo. Takto postupujeme až dolů. Až budeme držet v ruce poslední „očko“, rozstřihneme ho, jeden konec podsuneme pod sousední horní a zauzlujeme. Hotovo. Rychlý způsob, jak vykouzlit párty svršek hodinu před akcí.

Vykukující bříško

Když je triko dlouhé nebo málo ženské

Opálené bříško či sexy piercing v pupíku zahodí svůj potenciál, pokud se budou „dusit“ pod trikem. Rozkaz zněl jasně – spodek trika pryč!

Na zadní části trika naznačíme vodorovnou linii tam, kde nám bude triko na zádech končit. Spodek odstřihneme (přední část trika zachováme). Otočíme si triko přední částí k směrem k sobě a křídou prodloužíme linii vodorovného střihu na zádech i tady. Ještě chvíli budeme črtat. Nakreslíme si jakousi osu této vodorovné linie od spodního středu trika. Čáru dotáhneme k vodorovné linii a ještě kousek nad, asi 3 cm.

Poslední dva tahy křídou povedou od spodního středu trika (právě namalované osy) šikmo nahoru do stran. Tyto linie by se měly by se protnout s nejširšími místy vodorovné čáry. Obě linie nenaznačujeme přímkou, ale jemným obloučkem vypouklou stranou směrem dovnitř. Křídový obrázek na triku by tak nyní měl připomínat tanga.

Nastal čas hladových nůžek. Odstřihneme části vně těchto zakřivených linií. Prostřihneme triko i v místě středové svislé osy až 3 cm nad vodorovnou čáru. Cípy zauzlujeme. Tadá – prodloužený crop top lační po prvních obdivných pohledech.

Přitažlivé paže

Když jsou rukávy neforemně dlouhé

Máte doma triko se super potiskem, ale rukávy jsou „chlapáckého“ střihu. Řešení? Buď rukávy odstřihneme, nebo je přistřihneme. A nejlépe je navždy ohrneme. Jak?

Rukávy jednou, dvakrát, třikrát ohrneme do požadované délky, zafixujete žehličkou a přichytíme jenom pár stehy. Kratší rukávy pažím lichotí.

Všechny zraky k dekoltu!

Když je triko v oblasti dekoltu příliš „těžké“

Bujné poprsí může při větší odhalení působit vulgárně. Při kompletním zahalení zase může splývající látka prsa deformovat nebo ještě zvětšovat. Decentním odhalením kápnete božskou.

Způsobů, jak triko v oblasti dekoltu odlehčit, je několik. My si představíme dva:

Do prvního se zamilují všechny ženy, co se nechaly svést trendem laškovných chokerů (obojků). Zcela jednoduchým střihem si totiž můžete vyrobit triko využívající přitažlivosti tohoto módního doplňku.

Pomocí křídy si v hrudní části trika vytyčíme nejnižší bod „véčkového“ výstřihu. Odsud vedeme dvě čáry k lemu u krku v jeho nejširších bodech. Naznačený „trojúhelník“ v místě dekoltu vystřihneme s tím, že lem u krku zachováme. Na závěr už jen zastřižení trochu uhladíme prsty.

Vyšší dívčí čeká na ženy, kterým výstřih do V nesvědčí, a přesto se cítí dobře s poodhaleným dekoltem. Triko si opět rozložíme na rovnou plochou. Kousek nad prsní částí trika (cca v místě podpaží) si naznačíme vodorovnou linii po celé šíři trika.

Nyní budeme stříhat, ale pozor – tentokrát ne podél naznačené čáry, ale kolmo nahoru od ní. Prostřiháme dekolt trika až k ramenní linii v malých rozestupech. Dbáme na to, abychom se nedostříhali až do zádové části trika nebo oblasti lemu u krku.

Vzniklé svislé proužky látky pomocí ukazováčku a palce jemně „vytaháme“. Proužky se zúží a uvolní tak kůži výhled.

Ještě zajímavějšího efektu dosáhneme, spojíme-li vždy dva sousedící svislé proužky látky kovovým „korálkem“ (tím neúplným, který lze stáhnout nebo roztáhnout jako některé prstýnky).

Odhalený pas nebo boky

Když je tričko příliš široké

Vypadáte v tričku jako žena, co si nakoupila oblečení pro svůj devátý těhotenský měsíc? Žádná depka, to spravíme. Respektive krejčovské nůžky.

Rozprostřeme si tričko na vodorovnou plochu. Vezmeme si rovnou do rukou nůžky a tričko v místě pasu a boků (od podpaží dolů) po obou stranách vodorovně nastřiháme. Necháváme mezi střihy malé mezery a každý střih směrem dolů trošku prodloužíme. Vzniklé proužky opět jemně „vytaháme“ ukazovákem a placem. Trochu se srolují, což chceme. Teď se to trochu zamotá…

Budeme totiž proužky zaplétat. Tentokrát začneme od prvního proužku látky. Uchopíme ho v levé části, povytáhneme ho trochu dolů a přetočíme o 180 stupňů. Ukazováčkem a palcem, který teď máme uvnitř vzniklého očka, uchopíme proužek níže opět v jeho levé části. Zase ho „twistneme“ a čapneme proužek pod ním. Takto pokračujeme až k poslednímu proužku, Tam očko rozstřihneme a zauzlujeme. Stejně postupujeme i v pravé části prostřižené části. A stejně tak na druhé straně trička. Po stranách by vám měly vzniknout vždy dva copánky, co se táhnou odshora dolů.

Sladkou chuť upcyklace ale pocítíte až poté, co si nové „zúžené“ tričko obléknete. Bude pěkně kopírovat postavu.


Přečtěte si také