Trendy

23. března 2019 06:00

maku-la@seznam.cz

Takhle vypadají vlaky v Japonsku. Uvaří vám michelinští kuchaři a v kupé vás čeká postel

Ačkoliv je za velmoc ve smyslu hustoty železniční sítě považována naše Česká republika, na Japonsko v prostředí vlaků nemáme.

Zatímco naše území dýchavičně křižují i několik desítek let staré soupravy, Japonsko je plné vlaků, které lámou rychlostní rekordy a svezení v nich připomíná zážitek z paluby letadla.

Tamější vlaky ale nejsou pouze rychlé – nabízejí i nadstandardní komfort, obzvlášť chcete-li se v nich během jízdy vyspat. Je sice pravda, že spací vagóny jsou s přihlédnutím ke zmiňované rychlosti stále větší výjimkou, přesto – anebo právě proto – si je však Japonci užívají dosyta.

Japonci čerpají ze své tradice

Sami se ostatně můžete podívat, co všechno na palubě cestující naleznou, a nenechte se příliš zmást možná až přílišnou jednoduchostí. V případě rozložení spacích míst čerpají

Japonci ze své tradice, která nepočítá s postelemi a očividně se obejde i bez luxusních futonů. Japonské tatami nikoho neuráží a nabízí dostatek prostoru k spánku i posezení s šálkem dobrého čaje.

Jen pro vyvolené

Cestující si navíc mohou vybrat, zda chtějí spát v přízemí nebo v patře a k zakoupení jsou i žetony na sprchu, která je součástí servisu, tím ale možnosti ani zdaleka nekončí. Japonské dráhy se totiž snaží oslovovat i bohatou klientelu a nabízejí luxusní spací vagóny, které spíše než vlak připomínají hotel.

Za sedmihodinovou cestu z Tokia do Izumo sice zaplatíte v přepočtu 220 000 Kč, ale můžete se potěšit pohledem na oheň v krbu, případně na krajinu z panoramatického vagónu. A v případě, dostanete-li náhodou hlad, postarají se o vás michelinští kuchaři v jídelním voze.


Přečtěte si také