návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Žijete ve zdravém domě? Musí splnit těchto 9 podmínek

matoušhartman , Vydáno: 11.07.2018
Jak mít zdravý domov?
Autor: istock.com Jak mít zdravý domov?
Dýchat znečištěný vzduch velkoměst rozhodně není tak zdravé, jako se zhluboka nadechnout na louce v Krkonoších. Ukazuje se ale, že naši kondici neovlivňuje jen lokalita, kde žijeme, ale také náš domov.

reklama

Healthy Building Team působící na Harvardově univerzitě vydal zprávu, v níž popisuje devět faktorů, které ovlivňují to, zda žijeme ve zdravém domě, nebo ne. Je to nejen inspirace pro developery, ale také pro nás. Projděte si následující body a zamyslete se nad tím, zda váš dům splňuje nároky na zdravé bydlení. Nejedná se jen o údržbu bytu, likvidaci plísní nebo odstranění alergenů. Svou roli hrají i psychologické faktory nebo připravenost na neočekávané události.

Kvalita vzduchu

Prostory by neměly znečišťovat výpary chemických prostředků a zároveň bychom měli zabránit tomu, aby nám v domácnosti pára kondenzovala a vytvářela tak základ pro všelijaké plísně.

Teplota

Neměli bychom žít ani ve velkém chladu ani ve velkém vedru. Obojí může ovlivňovat vlhkost domu a přispět tak k šíření plísní.

Hned několik bodů se věnuje zabránění růstu plísní
Autor: istock.com Hned několik bodů se věnuje zabránění růstu plísní

Vlhkost

Dávejte pozor na to, zda vám do domu nezatéká. Mnohdy o tom ani nemusíte vědět. Podívejte se za nábytek a kontrolujte místnosti, kam běžně nechodíte, jako jsou půda nebo sklep.

Prach a zvířata

Zabraňte alergenům, aby vám znepříjemňovaly život. Utírejte prach, vytírejte podlahy a luxujte koberce pravidelně. Pokud máte zvířata, odstraňujte jejich chlupy z nábytku, větrejte a rozhodně nezapomeňte čistit jejich pelíšky, případně toalety.

Prach a domácí mazlíčci ke zdravému domovu nepřispějí
Autor: istock.com Prach a domácí mazlíčci ke zdravému domovu nepřispějí

Bezpečnost

Myslete dopředu. Vždy se může stát něco nepředvídatelného. Ujasněte si, zda se z domu můžete snadno dostat v případě požáru. Dbejte bezpečnostních pokynů na vybavení bytů, zvláště pokud využíváte plynový sporák nebo topení.

Kvalita vody

Ta v Česku nebývá problémem. Pitná voda je dostupná v naprosté většině kohoutků. Pokud ale máte vodu z vlastního zdroje, nechte si udělat rozbor vody a udržujte okolí studně čisté. Rozhodně nemějte v blízkosti kompost nebo dokonce hnůj a dejte také pozor, zda jsou v okolí pole. Hnojiva z nich se mohou dostat do vaší vody.

Je voda z vaší studně pitná?
Autor: istock.com Je voda z vaší studně pitná?

Hluk

Ten bývá problémem zejména ve městech. Pokud si byt pronajímáte nebo kupujete, zjistěte si, jaký je vněm hluk se zavřenými okny během odpolední špičky. Hluk může negativně ovlivňovat naši pohodu a omezí náš odpočinek.

Světlo a výhled

Denní světlo je základ. Pokoje domu by měly mít okna do zahrady nebo na ulici. Tmavé místnosti působí depresivně a moc dlouho se v takovém bytě vydržet nedá. Rozhodně ohledně světla nedělejte kompromisy. Nepořizujte si tak byty s okny pod úrovní chodníku nebo domy obklopené zelení, která jen stíní.

Dostatek světla je základem pro dobrý psychický stav
Autor: istock.com Dostatek světla je základem pro dobrý psychický stav

Ventilace

Tento bod se týká spíše nově budovaných domů, které by měly mít dostatečnou ventilaci a přívod vzduchu by měl být v místech, kam nejde tolik špíny a mikročástic z ulic měst.

reklama

reklama

Přečtěte si také