Trendy

11. července 2018 06:00

Matouš Hartman

Žijete ve zdravém domě? Musí splnit těchto 9 podmínek

Dýchat znečištěný vzduch velkoměst rozhodně není tak zdravé, jako se zhluboka nadechnout na louce v Krkonoších. Ukazuje se ale, že naši kondici neovlivňuje jen lokalita, kde žijeme, ale také náš domov.

Healthy Building Team působící na Harvardově univerzitě vydal zprávu, vníž popisuje devět faktorů, které ovlivňují to, zda žijeme ve zdravém domě, nebo ne. Je to nejen inspirace pro developery, ale také pro nás. Projděte si následující body a zamyslete se nad tím, zda váš dům splňuje nároky na zdravé bydlení. Nejedná se jen o údržbu bytu, likvidaci plísní nebo odstranění alergenů. Svou roli hrají i psychologické faktory nebo připravenost na neočekávané události.

Kvalita vzduchu

Prostory by neměly znečišťovat výpary chemických prostředků a zároveň bychom měli zabránit tomu, aby nám vdomácnosti pára kondenzovala a vytvářela tak základ pro všelijaké plísně.

Teplota

Neměli bychom žít ani ve velkém chladu ani ve velkém vedru. Obojí může ovlivňovat vlhkost domu a přispět tak kšíření plísní.

Vlhkost

Dávejte pozor na to, zda vám do domu nezatéká. Mnohdy o tom ani nemusíte vědět. Podívejte se za nábytek a kontrolujte místnosti, kam běžně nechodíte, jako jsou půda nebo sklep.

Prach a zvířata

Zabraňte alergenům, aby vám znepříjemňovaly život. Utírejte prach, vytírejte podlahy a luxujte koberce pravidelně. Pokud máte zvířata, odstraňujte jejich chlupy znábytku, větrejte a rozhodně nezapomeňte čistit jejich pelíšky, případně toalety.

Bezpečnost

Myslete dopředu. Vždy se může stát něco nepředvídatelného. Ujasněte si, zda se zdomu můžete snadno dostat vpřípadě požáru. Dbejte bezpečnostních pokynů na vybavení bytů, zvláště pokud využíváte plynový sporák nebo topení.

Kvalita vody

Ta vČesku nebývá problémem. Pitná voda je dostupná vnaprosté většině kohoutků. Pokud ale máte vodu zvlastního zdroje, nechte si udělat rozbor vody a udržujte okolí studně čisté. Rozhodně nemějte vblízkosti kompost nebo dokonce hnůj a dejte také pozor, zda jsou vokolí pole. Hnojiva znich se mohou dostat do vaší vody.

Hluk

Ten bývá problémem zejména ve městech. Pokud si byt pronajímáte nebo kupujete, zjistěte si, jaký je vněm hluk se zavřenými okny během odpolední špičky. Hluk může negativně ovlivňovat naši pohodu a omezí náš odpočinek.

Světlo a výhled

Denní světlo je základ. Pokoje domu by měly mít okna do zahrady nebo na ulici. Tmavé místnosti působí depresivně a moc dlouho se vtakovém bytě vydržet nedá. Rozhodně ohledně světla nedělejte kompromisy. Nepořizujte si tak byty sokny pod úrovní chodníku nebo domy obklopené zelení, která jen stíní.

Ventilace

Tento bod se týká spíše nově budovaných domů, které by měly mít dostatečnou ventilaci a přívod vzduchu by měl být vmístech, kam nejde tolik špíny a mikročástic zulic měst.

Sdílejte článek

Přečtěte si také