Užitková zahrada

21. června 2017 07:00

Markéta Zídková

Máte květiny u jižních oken? V létě je třeba tyto rostliny včetně kaktusů zastínit

Muškát, ibišek, fíkus, kolopejka, kaktus. Jen malý výčet květin, které milují sluneční světlo a teplo víc než jiné. Ideální místo je pro ně u jižních oken. Jenže i v létě je třeba dohlédnout na to, aby je horké paprsky nespálily...

Světelnost okna ovlivňuje především jeho postavení ke světovým stranám, ale i šířka ulice, výška protějších budov, barva jejich fasád. Světlé omítky totiž odrážejí mnohem více světla než tmavé. Se světlem souvisejí také teplotní poměry meziokenních prostor a relativní vzdušná vlhkost. Tomu, na jakou stranu má váš byt výhled, musíte přizpůsobit i výběr květin. Okna nemusejí mířit přesně na určitou světovou stranu, a proto je vždy nutné se pozorováním přesvědčit, zda k vám nenakukuje jiná světová strana než dejme tomu předpokládaný jih.

Květiny u oken na jih

Jižní okna jsou přirozeně nejteplejší a slunce sem svítí nejdelší dobu. Takový výhled potěší většinu sukulentních rostlin, kam patří samozřejmě i kaktusy. Sluneční lázně si rády užijí také ibišky, oleandry, pelargonie (muškát), kolopejka či sukulentní Delosperma sp..

Pomoc při horkých dnech

I tyto květiny však zejména v horkých letních měsících potřebují trochu přistínit žaluziemi nebo speciálními rohožemi. Kontrola zálivky je téměř každodenní nutností. Když slunce totiž praží například do jižních francouzských oken a tím se dostane i na podlahu, nevydržíte na ní stát, jak je horká. Květiny takový žár může i spálit. Velmi rychle také vysychá kořenový bal. Proto jsou tyto preventivní kroky velmi důležité.

Projděte si naši okenní galerii a najděte si vhodnou květinu pro své okno:

Sdílejte článek
Štítky léto kalanchoe kaktus okno květiny pěstování ibišek kaktusovité pelargónie (muškáty) kořenový bal oleandr obecný světová strana

Přečtěte si také