Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

O víkendu přituhne. Jak ochránit květy stromů před nočními mrazíky?

Podle předpovědi počasí na víkend se mají noční teploty nadále pohybovat kolem nuly, někde klesnou i pod bod mrazu. To není příznivá zpráva pro pěstitele ovocných stromů, které právě teď kvetou. Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a z namrzlých květů plody nebudou. Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně (-4 °C). Máme pro vás 4 tipy, jak květy před mrazem jednoduše ochránit.
Vydáno: 12.04.2019
O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky?
Autor: istock.com O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro květy ovocných stromů je riziková teplota od -1 do -4 °C, mladé, už nasazené plody může nenávratně poškodit i jen nepatrná teplota pod bodem mrazu (-0,5 °C), a to i v případě, že mrzne třeba jen pár hodin k ránu.

Jak ochránit před jarními mrazíky květy ovocných stromů

  1. Pokud předpověď počasí říká, že hrozí výskyt nočních mrazíků, můžeme kvetoucí stromy zkusit ochránit postřikem stromů vodou. Voda ulpí na květech a větvích, a vytvoří se tak jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň krátkodobě ochránit před zmrznutím.
  2. Můžeme zkusit také osvědčený recept našich babiček a okolo kvetoucích stromů rozestavit kbelíky s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu, která stromy ochrání, což ale funguje jen do -2 °C.
  3. U menších stromů na zahradě můžeme rozkvetlou korunu na noc zakrýt netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně pokropit nebo postříkat vodou. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií, tu ale většinou nejde sundat, aniž bychom ji poškodili.
  4. Další možností je takzvané zakuřování, kdy pod stromy narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Nesmí se objevit plameny, jen se z hromady musí valit hustý dým, který květy před namrznutím ochrání. Pozor! Doutnající hromadu musíme stále hlídat a mít pod kontrolou, aby nezačala hořet.
 Před jarními mrazíky květy stromů ochráníme postřikem stromů vodou.
Autor: istock.com Před jarními mrazíky květy stromů ochráníme postřikem stromů vodou.

Jak ochránit před jarními mrazíky jahody a zeleninu

Jarní přízemní mrazy neohrožují jen kvetoucí ovocné stromy, ale i květy jahodníků a venku vysazenou zeleninu – například rajčata, papriky, saláty a jiné citlivé plodiny. Poškození mrazem se na nich projevuje tmavnutím listů na okrajích a zasycháním. Jahody i zelenina se dají částečně zakrýt bílou netkanou textilií, kterou na nich necháme až do oteplení. Jestliže jsou mrazy větší, použijeme několik vrstev. Můžeme taky pro jednotlivé rostlinky vytvořit z petek jednoduchý improvizovaný minipařník. Lahvím odřízneme dno a na rostliny je nasadíme. Sazenice do výšky zhruba 5 cm ochráníme před zimou přihrnutím zeminy. 

Jarní mrazíky neohrožují jen ovocné stromy, ale i květy jahodníků
Autor: istock.com Jarní mrazíky neohrožují jen ovocné stromy, ale i květy jahodníků
Článek je zařazen v: zahrada a počasí , ovocné stromy ochrana před mrazem , jahody ochrana před mrazem , jarní mrazíky a květy stromů
Reklama