Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

O víkendu přituhne. Jak ochránit květy stromů před nočními mrazíky?

Podle předpovědi počasí na víkend se mají noční teploty nadále pohybovat kolem nuly, někde klesnou i pod bod mrazu. To není příznivá zpráva pro pěstitele ovocných stromů, které právě teď kvetou. Květy ovocných stromů jsou na mráz velmi citlivé a z namrzlých květů plody nebudou. Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně (-4 °C). Máme pro vás 4 tipy, jak květy před mrazem jednoduše ochránit.
Vydáno: 12.04.2019
O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky?
O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro květy ovocných stromů je riziková teplota od -1 do -4 °C, mladé, už nasazené plody může nenávratně poškodit i jen nepatrná teplota pod bodem mrazu (-0,5 °C), a to i v případě, že mrzne třeba jen pár hodin k ránu.

Jak ochránit před jarními mrazíky květy ovocných stromů

  1. Pokud předpověď počasí říká, že hrozí výskyt nočních mrazíků, můžeme kvetoucí stromy zkusit ochránit postřikem stromů vodou. Voda ulpí na květech a větvích, a vytvoří se tak jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň krátkodobě ochránit před zmrznutím.
  2. Můžeme zkusit také osvědčený recept našich babiček a okolo kvetoucích stromů rozestavit kbelíky s vodou. Odpařující se voda vytvoří mlhu, která stromy ochrání, což ale funguje jen do -2 °C.
  3. U menších stromů na zahradě můžeme rozkvetlou korunu na noc zakrýt netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně pokropit nebo postříkat vodou. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií, tu ale většinou nejde sundat, aniž bychom ji poškodili.
  4. Další možností je takzvané zakuřování, kdy pod stromy narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Nesmí se objevit plameny, jen se z hromady musí valit hustý dým, který květy před namrznutím ochrání. Pozor! Doutnající hromadu musíme stále hlídat a mít pod kontrolou, aby nezačala hořet.
 Před jarními mrazíky květy stromů ochráníme postřikem stromů vodou.
Před jarními mrazíky květy stromů ochráníme postřikem stromů vodou.
istock.com

Jak ochránit před jarními mrazíky jahody a zeleninu

Jarní přízemní mrazy neohrožují jen kvetoucí ovocné stromy, ale i květy jahodníků a venku vysazenou zeleninu – například rajčata, papriky, saláty a jiné citlivé plodiny. Poškození mrazem se na nich projevuje tmavnutím listů na okrajích a zasycháním. Jahody i zelenina se dají částečně zakrýt bílou netkanou textilií, kterou na nich necháme až do oteplení. Jestliže jsou mrazy větší, použijeme několik vrstev. Můžeme taky pro jednotlivé rostlinky vytvořit z petek jednoduchý improvizovaný minipařník. Lahvím odřízneme dno a na rostliny je nasadíme. Sazenice do výšky zhruba 5 cm ochráníme před zimou přihrnutím zeminy. 

Jarní mrazíky neohrožují jen ovocné stromy, ale i květy jahodníků
Jarní mrazíky neohrožují jen ovocné stromy, ale i květy jahodníků
istock.com
Článek je zařazen v: zahrada a počasí , ovocné stromy ochrana před mrazem , jahody ochrana před mrazem , jarní mrazíky a květy stromů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama