návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak si vypěstovat báječná rajčata plus přehled nejlepších odrůd

Marta Pawlicová , Vydáno: 27.05.2015
Na rostlinách tyčkových rajčat obvykle dozraje 6 až 8  vijanů plodů.
Autor: Thinkstockphotos Na rostlinách tyčkových rajčat obvykle dozraje 6 až 8 vijanů plodů.
Když se podíváte, co se dnes pěstuje na zahrádkách, zjistíte, že sortiment rostlin se velice změnil. Chybí zelenina na uskladnění, náročné druhy, jako je květák, jsou vzácností.

reklama

Celoroční dostupnost zeleniny v obchodech zcela změnila zvyklosti pěstitelů. Jedině rajčata zůstala jako stálice v sortimentu zahrádkářů.

Důvodem je široká škála odrůd a hybridů těchto červených a lahodných plodů. Někdo má rád rajčata klasická, kulatá, jiný dává přednost koktejlkám či třešňovým. A hlavně každý se těší na ta svá, která si může utrhnout přímo na keříku.

Odkud pocházejí

Za rajče, stejně jako za brambory, papriku, lilek či kukuřici vděčíme Střední Americe a indiánským kulturám, které je pěstovaly už dávno před španělskou invazí. Již v herbáři z roku 1544 jsou popsána rajčata, která se jedí v Itálii se solí, olejem a pepřem. Říkalo se jim Pomi d´oro – žlutá jablíčka. Dá se proto předpokládat, že první rostliny dovezené do Evropy měly žluté a pravděpodobně drobné plody. Od 17. století jsou známé barevné formy rajčat – červené, žluté a oranžové.

Jaká jsou

Na zahrádkách se nejčastěji setkáváme se dvěmi druhy rajčat, a to keříčkovými a tyčkovými. Jsou to rostliny samosprašné, což znamená, že potomstvo si zachovává vlastnosti mateřské rostliny. Neplatí to však u hybridů.

Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce.
Autor: Thinkstockphotos Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce.

Kromě klasické červené barvy existují už rajčata oranžová, žlutá i fialová, dokonce zelená či pruhovaná. Tvarem jsou hladká i žebernatá, kulatá i podlouhlá, velikostí od třešňových až po půlkilogramové obry.

Proč hybridy?

V posledních letech se mnohem více pěstují hybridy než klasické odrůdy. Důvodem jsou vyšší výnosy, větší odolnost vůči chorobám a škůdcům a výrazný efekt kvality. Když se totiž zkříží dvě homozygotní linie, vznikne hybrid, který vyniká tzv. heterozím efektem – je stoprocentně vyrovnaný a předčí rodiče téměř ve všech vlastnostech. Vyniká vysokým výnosem, vyrovnaností, raností, kvalitou plodů či odolností vůči nemocem.

Rajčata pro zdraví

Lykopen, červené karotenoidní barvivo rajčat, je v posledních letech pod drobnohledem lékařů. Podobně jako beta karoten, je i lykopen silný antioxydant vážící volné radikály v organismu. Rajčata jsou jedním z nejbohatších zdrojů této látky a mnohé lékařské studie potvrdily, že se u lidí konzumujících více rajčat a produktů z nich snižuje riziko nádorových onemocnění.

Dostupnost antioxydantu lykopenu z rajčat pro organismus se zvyšuje tepelnou úpravou. Nebojte se proto kečupů, protlaků či rajčatového pyré. Zpracováním se sice ztrácí část vitaminů, tělo však získá více lykopenu.

Rajčata na balkoně

Co dělat, když nevlastníme půdu, ale máme zahrádkářské srdce? Nemusíme se vzdát úrody rajčat, stačí si vybrat tu správnou odrůdu a vysadit ji na balkon či terasu.

Vyberte pro rajčata záhonek, kde jste je v minulých letech nepěstovaly.
Autor: Thinkstockphotos Vyberte pro rajčata záhonek, kde jste je v minulých letech nepěstovaly.

Potřebujeme přiměřenou nádobu a vhodný substrát. Musíme umístit rostlinu na místo, které ji bude vyhovovat, a věnovat jí v průběhu vegetace náležitou péči – zálivku, hnojení, ochranu proti chorobám a škůdcům. Rostliny ve volné přírodě jsou schopny samy se vypořádat s nedostatky agrotechniky. Vláhu a živiny si dokážou získat z hlubších půdních vrstev. Rostlina v truhlíku je maximálně závislá na tom, co jí pěstitel dá.

Naše doporučení

* Vyberte pro rajčata záhonek, kde jste je v minulých letech nepěstovaly. Nevhodnou předplodinou jsou brambory, baklažány nebo jiné lilkovité rostliny.

* Rajčata mají hluboký a silný kořenový systém, a proto jsou schopny opatřit si živiny a vláhu z větší hloubky a z větší plochy. Proto je zaléváme méně často, ale zato vydatněji.

* Při vysazování mladých rostlinek je sázíme „na vodu“. Vykopeme jamku, do ní šikmo položíme rajče a zahrneme do 2/3 zeminou. Pak nalijeme vodu a počkáme, až vsákne. Tento postup ještě několikrát opakujeme. Po vsáknutí vody zasypeme suchou zeminou a už nezaléváme. Vrchní suchá vrstva zeminy zabrání vypařování a rostliny, které mají kořeny ve vlhku se rychle ujmou.

* Na rostlinách tyčkových rajčat obvykle dozraje 6 až 8 vijanů plodů. Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštípněte proto rostlinu za 7 až 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše již v našich podmínkách nedozrají.

* Odstraňte spodní listy až po první plody. Zajistíte tak prosvětlení rostliny.

* Při pěstování ve skleníku či fóliovníku mají rajčata, okurky a papriky rozdílné nároky. Rajčata vyžadují průvan a nižší teploty, paprika a okurky zase vlhké teplo. Jestli chcete pěstovat tyto plodiny společně, vysaďte rajčata do průvanu blíž ke vchodu, papriky nebo okurky doprostřed.

* Tyčková rajčata potřebují v průběhu vegetace odstraňovat boční výhony. Vylamujte je rukou, když jsou křehké a mají velikost 5 až 10 cm. Při odřezávání nožem je vysoké riziko přenosu viróz z rostliny na rostlinu.

Rajčata jsou jedním z nejbohatších zdrojů této látky a mnohé lékařské studie potvrdily, že se u lidí konzumujících více rajčat a produktů z nich snižuje riziko nádorových onemocnění.
Autor: Thinkstockphotos Rajčata jsou jedním z nejbohatších zdrojů této látky a mnohé lékařské studie potvrdily, že se u lidí konzumujících více rajčat a produktů z nich snižuje riziko nádorových onemocnění.

Oblíbené odrůdy

Tyčková rajčata

Tornádo F1 – má výborné chuťové vlastnosti, plody jsou kulovité až ploše kulovité, hladké.

Bejbino F1 – koktejlové rajče, které vyniká mimořádnou chutí a vyváženým poměrem cukrů a kyselin a výrazným aroma.

Keříčková rajčata

Darinka F1 – velmi raný hybrid s pevnými, téměř nepraskajícími plody. Je určena pro přímý konzum.

Karla – středně raná odrůda s velmi kompaktním keřem určená pro balkony a malé zahrádky. Plody jsou ploše kulovité a pevné.

Novinky

Tumbling Tom – převisle rostoucí rajče vhodné na balkony. Výrazně větví, drobné plody velikosti třešně jsou lahodné.

Beefmaster VFN F1 – biftekové maxi rajče s atraktivními obřími plody, dorůstajícími hmotnosti až 400 g. Plody jsou kulovité, rovnoměrně probarvené.

Šejk – velmi raná odrůda keříčkového rajčete. Plody jsou velké a podlouhlé, výrazné červené barvy. Obsahuje velké množství lykopenu.

Mohlo by vás zajímat:

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

reklama

Článek je zařazen v: rajčata , rajčata pěstování , rajčata odrůdy

reklama

Přečtěte si také