návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác přinášejí studený vzduch, déšť i mráz

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 07.06.2021
 Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác přinášejí studený vzduch, déšť i mrazy
Autor: istock.com Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác přinášejí studený vzduch, déšť i mrazy
Ledoví muži Pankrác (12. 5.), Servác (13. 5.) a Bonifác (14. 5.), kterým dělá společnost uplakaná Žofie (15. 5.) s sebou obvykle přinášejí buď výrazné ochlazení a mráz, nebo vydatné studené deště či sníh, nebo taky všechno dohromady. Naši předkové měli z každoročních květnových mrazivých dnů velké obavy, mohly jim zničit část úrody, především ovoce, protože právě v tento čas kvetou jabloně, švestky a hrušně. I my, moderní zahrádkáři, teď s napětím sledujeme předpověď počasí a trneme, aby nám budoucí úrodu nespálil mráz nebo nepobily kroupy. Prozradíme vám, jak před ledovými muži ochránit rostliny, jaké se k nim vážou lidové pranostiky i kdo byli a jak žili Pankrác, Servác a Bonifác.

reklama

Zima už v květnu definitivně mizí v propadlišti dějin.Téměř na celém území Česka začíná hlavní vegetační období, v němž se průměrná teplota dostává nad 10 °C, v teplejších oblastech začíná dokonce vegetační léto s průměrnými teplotami nad 15 °C. V květnu se ještě mohou tu a tam vyskytnout přízemní mrazíky a nelze vyloučit ani sněžení, zároveň se však již velice často objevují letní dny s teplotami nad 25 °C a někdy i dny tropické s teplotami vyššími než 30 °C.

Každoročně ale přichází v květnovém čase pár mrazivých dní, kterým říkáme ledoví muži nebo taky ledoví bratři, ledoví svatí, ledáci, zmrzlíci, zmrzlí muži, zmrzlí svatí, zmrzlí bratři, tři studení, studení svatí, mokří svatí, železní muži či železní bratři. 

Ledoví muži: s vysazováním sazenic rajčat, okurek, paprik, melounů a cuket na záhony počkejte až po zmrzlících
Autor: istock.com Ledoví muži: s vysazováním sazenic rajčat, okurek, paprik, melounů a cuket na záhony počkejte až po zmrzlících

Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác

První květnové dny bývají ještě aprílově proměnlivé, jsou pro ně typické vpády studeného vzduchu od severu či severozápadu. Okolo 7. května obvykle přichází na pár dní teplé stanislavské jaro. Jenže po krátkém oteplení dochází k většinou náhlému a citelnému ochlazení.

Naši předkové měli z květnových ledových mužů velké obavy, protože náhlé a citelné ochlazení mohlo zničit část úrody, především ovocné stromy, které byly právě v květu
Autor: istock.com Naši předkové měli z květnových ledových mužů velké obavy, protože náhlé a citelné ochlazení mohlo zničit část úrody, především ovocné stromy, které byly právě v květu

Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác s uplakanou Žofií nejenže přinášejí výrazně studené počasí, mnohdy se teplota v noci a k ránu dostane pod bod mrazu, ale především se objevují vydatné studené dešťové srážky. Období ledových mužů se v meteorologii považuje za singularitu, což je stav počasí, který se s vyšší pravděpodobností ve stejném období vyskytuje pravidelněji. Za tento charakter počasí zpravidla může vpád studeného vzduchu od severu. Ovšem nemusí taky dojít k žádnému teplotnímu výkyvu a ani načasování zmrzlíků není vždy přesně na den.

Rajčata a papriky vysazujeme ven až po ledových mužích

Jakou zeleninu vysazujeme po ledových mužích? Papriky, rajčata a další druhy

Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Strach o budoucí úrodu

Naši předkové měli z květnových ledových mužů velké obavy, protože náhlé a citelné ochlazení mohlo zničit část úrody, především ovocné stromy, které byly právě v květu (jabloně, hrušně, švestky, kdoule).

Jak ochránit kvetoucí ovocné stromy, jahody i zeleninu před mrazem, se dozvíte zde.

I dnes poslední záchvěvy zimy mohou pěstitelům natropit na zahradách, v sadech a na balkonech nemalé škody zejména na teplomilné zelenině a jahodách. My radíme raději s vysazováním sazenic rajčat, okurek, paprik, melounů a cuket na volné záhony ještě několik dnů počkat. Jistota je jistota a tahle zelenina všechno v pohodě dožene. Pokud je máme na záhoně, zakryjeme je bílou netkanou textilií, kterou na nich necháme až do oteplení. Sazenice do výšky 5–7 cm ochráníme před zimou přihrnutím zeminy.

Máme tu období jarních mrazíků

Máme tu období jarních mrazíků. Co udělat s předčasně osázenými truhlíky?

Chvilkový pokles teploty mnohé rostliny snesou, nesmí však trvat dlouho

Jak ochránit rostliny před jarními mrazíky

Co praví lidové pranostiky o ledových mužích

  • Pankrác, Servác, Bonifác – ledoví muži – spalují mrazem ovoce i růži.
  • Nezamrazí-li ledoví bratři, Pankrác, Servác a Bonifác, alespoň zastudí.
  • Pankráce, Serváce a Bonifáce bojí se všechny zahradnice.
  • Pankrác, Servác a Bonifác často květy klidí, pro královnu Žofii.
  • Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži, Žofie je jejich kuchařka.
  • Svatá Žofie políčka zalije.
  • Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.
Ledoví muži: každoročně přichází v květnovém čase pár mrazivých dní, kdy může napadnout sníh
Autor: istock.com Ledoví muži: každoročně přichází v květnovém čase pár mrazivých dní, kdy může napadnout sníh

Z legend o „ledových“ světcích

Svatý Pankrác

Narodil okolo roku 290 ve Frýgii (Malá Asie). Pankrác pocházel z vážené křesťanské rodiny, rodiče mu však záhy zemřeli. Strýc Dionýsos s ním později přesídlil do Říma v době, kdy císař Dioklecián velmi tvrdě pronásledoval křesťany. Čtrnáctiletý Pankrác se nedal přesvědčit, aby se vzdal své víry, a tak byl 12. května roku 304 veřejně sťat. Pankrác je patronem dětí, ochraňuje mladé rostliny a květy. Je také mstitelem křivé přísahy.

Medard 3

Když na Medarda prší, čeká nás deštivé léto. Proč?

Jak je to s hady a štíry na sv. Jiří

Proč na sv. Jiří vylézají hadi a štíři? Se svátkem se pojí mnoho lidových tradic

Svatý Servác

Servác pocházel z Arménie, pravděpodobně roku 340 se stal biskupem v Tongernu (Belgie). Byl zanícený křesťan a vždy nabádal k pokání a k větší horlivosti věřících. V té době hrozilo nebezpečí od pohanských Hunů a Servác věřil, že jedině modlitbou a ctnostným životem lze toto nebezpečí odvrátit. Zemřel 13. května roku 384 v nizozemském Maastrichtu na zimnici. Servác patronem zámečníků a stolařů, pomocníkem proti bolestem nohou, horečce a proti soužení s myšmi, krysami a potkany. 

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Svatá Anna, chladna zrána

Svatá Anna, chladna zrána. Co o počasí říkají anenské lidové pranostiky?

Svatý Bonifác

Podle legendy se Bonifác narodil v Římě ve 3. století. Byl poslán do Tarsu v Malé Asii (dnešní Turecko), aby tam se svými druhy vyhledával ostatky křesťanů, krutě a bez soucitu zabíjených pro víru. Pod vlivem hrůzných zážitků se veřejně přihlásil k víře Ježíšově, byl okamžitě uvězněn a po krutém mučení jej biřicové vhodili do vařící se smůly. Zděšení přátelé nakonec přinesli jeho ostatky do Říma, kde byl pohřben na Via Latina.

Další zajímavé informace a články najdete na našem Pinterestu:

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky?

Jak ochránit rozkvetlé ovocné stromy či vysazenou zeleninu před nočními mrazíky?

ŠVESTKY: Jak vypěstovat zdravé modré ovoce a pochutnat si na švestkovém koláči s mákem

Švestky: Jak vypěstovat ovoce plné vlákniny a pochutnat si na švestkovém koláči

Kdoule

KDOULE: Jak pěstovat skoro už zapomenuté ovoce a udělat si kdoulový sýr

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

VODNÍ MELOUN: Jak vypěstovat zdravé letní osvěžení a umíchat melounové mojito

VODNÍ MELOUN: Jak vypěstovat zdravé letní osvěžení a umíchat originální mojito

reklama

Článek je zařazen v: Ledoví muži , Pankrác , Servác , Bonifác , lidové pranostiky květen , počasí v květnu , ochrana rostlin před mrazem , legendy o ledových mužích

reklama

Přečtěte si také