12. června 2017 11:17
Tereza JavorováVelký přehled grilů: Plyn, dřevo, elektřina, voda? Vyberte si ten nejlepší!
Grilování se vyvíjí a přibývá principů, na kterých grily pracují. Některé z nich zdárně konkurují náročnému grilování na efektním, ale také problematickém dřevěném uhlí.
Někdy je nejjednodušší nepřemýšlet, naběhnout do nejbližšího obchodu, tam popadnout první gril a mít to vyřešené. Současné vedro takovému postupu jen nahrává. Pokud však chcete gril na delší dobu, je lepší to pořádně promyslet. Ke správnému rozhodnutí by vám mohl dopomoci následující přehled typů grilů i názory oslovených šéfkuchařů.
Existuje mnoho typů grilů na přípravu chutného jídla uvnitř i venku. Od tradičních uhlíkových grilů, které dodávají jídlu charakteristickou chuť a aroma, po moderní plynové grily, které jsou rychlé a snadno ovladatelné.
Grily na dřevěné uhlí - Jedno jim upřít nelze – pokrmy připravené na dřevěném uhlí mají specifickou chuť a vůni, jaké žádnou jinou přípravou nedocílíte. Skvělá chuť i efektní průběh grilování jsou ale vykoupeny nepřehlédnutelnými slabostmi této koncepce.
Na rozžhaveném uhlí se tuk přepaluje a produkuje zdraví nebezpečné látky. Pokud se přesto rozhodnete pro uhlí, určitě předcházejte vzplanutí odkapávajícího tuku. Gril neustále sledujte, upravujte na něm jen méně tučná masa a popřípadě používejte grilovací misky. Přílišnému kouři nebo uhasínání se zas vyvarujete používáním kvalitního dřevěného uhlí či briket.
Účinnější grily jsou uzavíratelné a v kotli i ve víku opatřené regulátory větracích otvorů. Díky nim lze využívat přímou, ale také nepřímou metodu grilování. Při posledně jmenované metodě probíhá v grilu podobný proces jako v horkovzdušné troubě, což umožňuje grilovat velké kusy masa včetně kýty, pečeně, žeber, kuřat, krocana nebo berana.
Grily na dřevěné uhlí jedny z nejlevnějších. Vinou časově náročného provozu a nutnosti pracného čištění se ale z této úspory dlouho radovat nebudete.
Výhody nízká pořizovací cena nezaměnitelná chuť grilovaného pokrmu
Nevýhody delší doba přípravy – nutnost čekat na rozžhavení uhlí nemožnost regulovat žár odkapávající tuk kouř
Plynové grilyPlynový zahradní gril je zprovozněný okamžitě a snadno se obsluhuje. Zapálíte plyn (nejčastěji z propanbutanové láhve) a můžete začít grilovat.
U plynových grilů můžete regulovat sílu plamene a nemusíte se trápit s nepříjemným kouřem ani se bát, že by gril vyhasl. Plynové grily se liší počtem hořáků, některé mají desku z rozpálených lávových kamenů. Zajímavou koncepci představují RBS grily (Radiant Burner System) s hořáky umístěnými na bocích grilovací vany. Výhodou je rovnoměrné rozložení tepla a současně i to, že tuk z masa neodkapává přímo na ohřívací plochu grilu. Nic se nepřepaluje, a tudíž se snižuje riziko vzniku škodlivých látek.
Grily - Obrázek 6
Výhody rychlá příprava zdravější grilování (zejména u systému RBS a lávových grilů) snadná regulace ohřevu žádný kouř
Nevýhodvyšší pořizovací cenadoprava a skladování plynových lahví
Elektrické grilyMůžete je používat i v interiéru či na balkoně. Vynikají jednoduchou údržbou i obsluhou. Ohřev zajišťuje buď topné těleso pod roštem grilu, nebo teflonová deska se zabudovanými topnými spirálami, existují však i elektrické grily s deskou z lávových kamenů. Jan Balloš ze zlínské restaurace U Johana nedá dopustit na přenosný indukční gril s leštěnou nerezovou deskou opatřenou odtokovým kanálkem. Majitel si pochvaluje hlavně rychlý náběh na standardní grilovací teplotu (na 180 stupňů se zahřeje za tři minuty).
Gril s roštem mívá nádobu s vodou, která zachycuje odkapávající olej. Grilování na elektrickém grilu je z hlediska výživy nejšetrnější. Na druhou stranu tato úprava sama o sobě pokrmům nedodá nijak výraznou chuť.
Výhody rychlá a nenáročná obsluha komfortní zdroj zdravé grilování
Nevýhody vyšší cena (u zahradních grilů) postrádají chuť a vůně příznačné pro grilované pokrmy
Vodní grilyPrincip vodního grilu připomíná přípravu pokrmů v parním hrnci. Ona voda je v nádobě mezi ohništěm a roštem a během grilování se odpařuje. Rošt je zakrytý poklopem, aby pára ani teplo neunikaly ven. Přesto ale nehrozí, že by se jídlo při parním grilování vařilo či dokonce dusilo. Současným působením tepla, páry a kouře připravíte šťavnaté jídlo se specifickým aroma.
Maso ani zeleninu při přípravě na vodním grilu nemusíte otáčet. Vodní pára také značně snižuje riziko spálení.
Ve vodním grilu můžete topit dřevem i dřevěným uhlím.
Výhody zdravý způsob grilování rychlá příprava malá spotřeba paliva
Nevýhody vyšší pořizovací cena
Lávové grilyPorézní kameny v tomto speciálním druhu plynového grilu dobře vstřebávají odkapávající tuk. Snižuje se riziko vzplanutí i spálení. Tím lávové grily skýtají relativně bezpečnou možnost přímého grilování. Lávový gril je také během chvilky rozžhavený a připravený k použití. Jedno balení lávových kamenů stojí přibližně 300 Kč a sezonu určitě vydrží. Kameny je také třeba pravidelně čistit. Složité to ale není – po každém grilování jen pustíte plyn na plný výkon a spálíte nečistoty v nich obsažené.
Výhodyrychlá přípravaminimální přepalování tukuregulace žáružádný kouř
Nevýhody vyšší cena náklady spojené s výměnou kamenů
David Horák
Mohlo by vás zajímat: