Užitková zahrada

1. dubna 2017 10:47

Markéta Zídková

Muchovník Lamarckův je ideální keř do jedlého živého plotu. Pěstování není náročné

Muchovník Lamarckův je populární keř, který si pozornost zaslouží. Je odolný, vydrží i kruté mrazy, plodí chutné bobule a na podzim se krásně vybarví. Pokud hledáte keř do živého plotu, muchovník Lamarckův je sázkou na jistotu. Přinese užitek a krásně doplní zahradu.

Možná ho znáte pod názvem aljašské či indiánské borůvky. V obchodě ho koupíte jako Muchovník Lamarckův – keř, který dosahuje až dvoumetrové výšky a dokáže vám poskytnout soukromí tím, že vás oddělí od sousedů. Zároveň je to i jedno z prvních drobných ovocí bohaté na minerály i vitamíny. Plody začínají dozrávat už v červnu a zrají postupně, takže z úrody se můžete těšit zhruba měsíc.

Proč zvolit muchovník Lamarckův?

Muchovníků je asi 25 druhů, ale právě Lamarckův je ideální, a to hned z několika důvodů:

  1. Muchovník Lamarckův hojně kvete krásnými bílými květy, takže na jaře promění část zahrady v útulný rozkvetlý kout.
  2. Muchovník Lamarckův plodí skvělé a zdravé plody. Většinou se nejedí čerstvé, ale zpracovávají se na víno, džemy nebo želé. Když ale sníte syrový plod, nic se vám nestane. A pokud si na bobulích nepochutnáte vy, postará se o ně ptactvo.
  3. Muchovník Lamarckův se na podzim zbarvuje do oranžova až červena. Je tedy každé roční období jiný a na podzim mu to obzvlášť sluší!

Výhody pěstování muchovníku Lamarckova

  • Je to neuvěřitelně odolný keř, který snese mrazy až do mínus40 °C
  • Bude se mu dařit ve stínu i na slunečném stanovišti
  • Nemá speciální nároky na půdu

Žívý plot z muchovníku Lamarckova

Zejména díky výše zmíněným důvodům je muchovník Lamrckův oblíbenou rostlinou do živých plotů. Na rozdíl od tújí nevytváří jednolitou nudnou plochu. Neustále se mění a díky plodům poslouží i v kuchyni.

Další druhy muchovníku

Mezi oblíbené zástupce muchovníků, které lze pěstovat v našich podmínkách, patří muchovník olšolistý a muchovník oválný. Podobně jako muchovník Lamarckův i tyto keře plodí jedlé bobule, kvetou a na podzim mění barvu listů.


Přečtěte si také