návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Muchovník plodí výtečné ovoce, zvané indiánská borůvka. Vysaďte ho do živého plotu

Simona Sedláčková , Vydáno: 24.07.2021
Muchovníky patří v posledních letech ke stále oblíbenějším keřům pro výsadbu jedlých živých plotů. Nejoblíbenější je muchovník Lamarckův, ale pěstovat můžete i jiné druhy a z chutných plodů připravit džemy, želé nebo víno.

reklama

Muchovník, indiánská borůvka (Amelanchier)

Muchovníky rostou jako původní dřeviny v teplejších oblastech severní polokoule. Většina z celkem asi 20 druhů pochází ze Severní Ameriky, 2 druhy rostou v Asii a Evropa je domovinou muchovníku oválného, ale pouze její jižní část.

Muchovník, keř nebo strom

Muchovníky rostou jako řídké keře nebo malé stromy a dosahují výšky 2–20 m. Mají opadavé střídavé listy eliptického až kulatého tvaru. Na podzim se listy vybarvují do červených, růžových nebo oranžových tónů, a dokážou tak zdobit zahradu dlouho do podzimu.

Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)
Autor: iStock Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)

Jak pěstovat muchovníky a jak je vysazovat

Muchovníkům vyhovuje umístění na slunci nebo ve světlém polostínu. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, postačí jim běžná zahradní půda, ale výborně porostou především v dobře propustné, mírně vlhké půdě, většinou s nízkým obsahem vápníku. Pouze trvale zamokřená místa pro ně nejsou vhodná. Dobře snášejí i zhoršené městské ovzduší.

Nejlepší období pro výsadbu muchovníku je brzké jaro. Vykopejte jámu, hlubokou asi 50 cm a na dno jámy vložte trochu vyzrálého kompostu. Od ostatních keřů dodržujte odstup asi 2,5-3 m, pokud muchovník budete pěstovat volně v zahradě. Při výsadbě do živého plotu, od kterého časem očekáváte neprůhlednost, dodržujte vzdálenost jednotlivých keřů od sebe asi 2 m. 

Jak využít plody muchovníku

Muchovníky vykvétají nejčastěji bílými, občas i růžovými květy od března do června. Plodem jsou malvice velké 5–15 mm. Některé jsou chutné, nasládlé a šťavnaté, jiné spíše suché a chuťově mdlé. Plody se málokdy konzumují zasyrova, většinou se využívají na džemy, ovocné víno nebo se suší jako hrozinky.

Muchovník v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se plody muchovníku využívají pro vysoký obsah vitaminů B2 a C a také pro zdraví prospěšné minerály. Plody působí preventivně proti žaludečním chorobám a užívají se jako doplněk stravy při onkologických onemocněních a celkově zvyšují odolnost organismu.

Muchovník lamarkův má plody podobné borůvce

Muchovník Lamarckův je ideální keř do jedlého živého plotu. Pěstování není náročné

Vysaďte stromy a keře, které plodí netradiční ovoce

10 netradičních ovocných stromů a keřů: Ochutnejte moruše, mišpule i dřínky

Živý plot z muchovníku

Nejčastěji se muchovníky vysazují do jednodruhových nebo míchaných, volně rostoucích živých plotů. Květy muchovníků jsou vysoce medonosné a hojně je navštěvují včely i čmeláci. Plody jsou oblíbené i mezi drobným ptactvem, občas se proto může stát, že úrodu ptáci sklidí dříve, než to stihnou lidé.

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů

Podzim je ideální pro výsadbu živých plotů

Podzim je ideální pro výsadbu živých plotů. Pěstujte jehličnaté i listnaté druhy

Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův (Amelanchier lamarckii)

Druh muchovníku, původem ze Severní Ameriky, kde však vznikl pravděpodobně křížením, protože není známo, že by se někde vyskytoval ve volné přírodě.

Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)
Autor: iStock Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)

Dorůstá do výšky 2–6 m a během dubna nebo května vykvétá bílými květy. Modře vybarvené plody jsou podobné kanadským borůvkám, zrají v červenci a mají nasládlou chuť. Muchovník Lamarkův je odolný vůči suchu i vlhkosti, ale i proti mrazu. Je samosprašný a většinou ani netrpí žádnými chorobami, ani ho nenapadají žádní škůdci.

Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)
Autor: iStock Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův, indiánská borůvka (Amelanchier lamarckii)

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)

Pochází také ze Severní Ameriky, ale vyskytuje se volně rostoucí i v naší přírodě. Zplaněl pravděpodobně díky ptactvu, které roznáší semena po krajině.

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)
Autor: iStock Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)

Je to vzpřímený keř nebo menší strom, vysoký 2–4 m, který nejlépe roste na plném slunci, ale snese i světlý polostín a není náročný na půdu ani vláhu. Vykvétá od dubna do května a plod, modročerná ojíněná malvice, je sladká a šťavnatá, a má stejné využití jako plody muchovníku Lamarkova.

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)
Autor: iStock Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)

Muchovník oválný (Amelanchier ovalis)

Nižší, jen asi 2–3 m vysoký druh muchovníku, který pochází z jižních částí Evropy. Jeho teritorium zasahuje až na Slovensko, k nám však už ne.

Muchovník oválný má nejraději sušší, klidně i kamenitou půdu s dostatkem vápníku, na plném slunci. Vykvétá od dubna do června a plody mají opět stejné využití jako plody muchovníku Lamarkova.

Muchovník oválný (Amelanchier ovalis)
Autor: iStock Muchovník oválný (Amelanchier ovalis)

reklama

Článek je zařazen v: Muchovník Lamarckův , indiánská borůvka , živý plot , Amelanchier lamarckii , Muchovník olšolistý , Amelanchier alnifolia , Muchovník oválný , Amelanchier ovalis

reklama

Přečtěte si také