Muchovník plodí výtečné ovoce, zvané indiánská borůvka. Vysaďte ho do živého plotu

Muchovníky patří v posledních letech ke stále oblíbenějším keřům pro výsadbu jedlých živých plotů. Nejoblíbenější je muchovník Lamarckův, ale pěstovat můžete i jiné druhy a z chutných plodů připravit džemy, želé nebo víno.

Muchovník, indiánská borůvka (Amelanchier)

Muchovníky rostou jako původní dřeviny vteplejších oblastech severní polokoule. Většina zcelkem asi 20 druhů pochází ze Severní Ameriky, 2 druhy rostou vAsii a Evropa je domovinou muchovníku oválného, ale pouze její jižní část.

Muchovník, keř nebo strom

Muchovníky rostou jako řídké keře nebo malé stromy a dosahují výšky 2–20 m. Mají opadavé střídavé listy eliptického až kulatého tvaru. Na podzim se listy vybarvují do červených, růžových nebo oranžových tónů, a dokážou tak zdobit zahradu dlouho do podzimu.

Jak pěstovat muchovníky a jak je vysazovat

Muchovníkům vyhovuje umístění na slunci nebo ve světlém polostínu. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, postačí jim běžná zahradní půda, ale výborně porostou především vdobře propustné, mírně vlhké půdě, většinou snízkým obsahem vápníku. Pouze trvale zamokřená místa pro ně nejsou vhodná. Dobře snášejí i zhoršené městské ovzduší.

Nejlepší období pro výsadbu muchovníkuje brzké jaro. Vykopejte jámu, hlubokou asi 50 cm a nadno jámy vložte trochu vyzrálého kompostu. Od ostatních keřů dodržujte odstup asi 2,5-3 m, pokud muchovník budete pěstovat volně v zahradě. Při výsadbě do živého plotu, od kterého časem očekáváte neprůhlednost, dodržujte vzdálenost jednotlivých keřů od sebe asi 2 m.

Jak využít plody muchovníku

Muchovníky vykvétají nejčastěji bílými, občas i růžovými květy od března do června. Plodem jsou malvice velké 5–15 mm. Některé jsou chutné, nasládlé a šťavnaté, jiné spíše suché a chuťově mdlé. Plody se málokdy konzumují zasyrova, většinou se využívají na džemy, ovocné víno nebo se suší jako hrozinky.

Muchovník v lidovém léčitelství

Vlidovém léčitelství se plody muchovníku využívají pro vysoký obsah vitaminů B2 a C a také pro zdraví prospěšné minerály. Plody působí preventivně proti žaludečním chorobám a užívají se jako doplněk stravy při onkologických onemocněních a celkově zvyšují odolnost organismu.

Živý plot z muchovníku

Nejčastěji se muchovníky vysazují do jednodruhových nebo míchaných, volně rostoucích živých plotů. Květy muchovníků jsou vysoce medonosné a hojně je navštěvují včely i čmeláci. Plody jsou oblíbené i mezi drobným ptactvem, občas se proto může stát, že úrodu ptáci sklidí dříve, než to stihnou lidé.

Muchovník Lamarkův nebo Lamarckův(Amelanchier lamarckii)

Druh muchovníku, původem ze Severní Ameriky, kde však vznikl pravděpodobně křížením, protože není známo, že by se někde vyskytoval ve volné přírodě.

Dorůstá do výšky 2–6 m a během dubna nebo května vykvétá bílými květy. Modře vybarvené plody jsou podobné kanadským borůvkám, zrají včervenci a mají nasládlou chuť. Muchovník Lamarkův je odolný vůči suchu i vlhkosti, ale i proti mrazu. Je samosprašný a většinou ani netrpí žádnými chorobami, ani ho nenapadají žádní škůdci.

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia)

Pochází také ze Severní Ameriky, ale vyskytuje se volně rostoucí i vnaší přírodě. Zplaněl pravděpodobně díky ptactvu, které roznáší semena po krajině.

Je to vzpřímený keř nebo menší strom, vysoký 2–4 m, který nejlépe roste na plném slunci, ale snese i světlý polostín a není náročný na půdu ani vláhu. Vykvétá od dubna do května a plod, modročerná ojíněná malvice, je sladká a šťavnatá, a má stejné využití jako plody muchovníku Lamarkova.

Muchovník oválný (Amelanchier ovalis)

Nižší, jen asi 2–3 m vysoký druh muchovníku, který pochází zjižních částí Evropy. Jeho teritorium zasahuje až na Slovensko, knám však už ne.

Muchovník oválný má nejraději sušší, klidně i kamenitou půdu sdostatkem vápníku, na plném slunci. Vykvétá od dubna do června a plody mají opět stejné využití jako plody muchovníku Lamarkova.


Přečtěte si také