23. prosince 2017 06:00
Tereza JavorováLodičky, olovo, jablko. Připomeňte si staré české zvyky a prožijte tradiční Vánoce
Ustrojit stromeček, usmažit kapra a pověsit jmelí. Tím pro hodně z nás vánoční zvyklosti končí. Co ale takhle letos osvěžit staré tradice a namísto přetahování se o ovladač zjistit, co nás v příštím roce čeká a nemine?
Špička, pata
Zvyk, který je na provedení snad nejrychlejší a nevyžaduje žádnou materiální vybavenost, je házení střevíce. Stačí se postavit v dostatečné vzdálenosti zády ke dveřím, ujistit se, že za námi nikdo nestojí a hodit botu přes rameno. Pokud její špička směřuje ven ze dveří, dotyčná se provdá a odejde z domu. Pokud se obrátí patou k východu, žádné vdavky se v příštím roce nechystají.
Špička, nebo pata? Foto: istock.com
Zlaté prasátko
Asi nejnenáviděnějším zvykem dětí je pověra o zlatém prasátku. Ruku na srdce, kolika z vás rodiče rok co rok slibovali, že když celý den odoláte nástrahám v podobě cukroví a vánoční kolekce, uvidíte večer na stěně vepříka? Nikomu se to zatím zřejmě ještě nepoštěstilo, ale pokud to znamená, že se přejedené ratolesti nebudou u štědrovečerní tabule nimrat v rybě, proč nedat zlatému prasátku šanci? Třeba se letos už vážně objeví!
Když vydržíte "nepapat", tak možná uvidíte i zlaté prasátko. Foto: istock.com
Louskáček a trpělivost
I samotné louskání ořechů může být poměrně ubíjející činnost, o to víc, když se snažíte namísto nadrcené skořápky dostat dvě nepoškozené půlky. Pokud se vám to ale zadaří, rozhodně nevyhazovat! Pak už jen stačí dokoupit uzounké svíčky a nakrájet je na asi 2,5 centimetrové kousky. Nakonec do skořápky nakapejte trochu roztaveného vosku a svíčky do něj zatavte. Následně otestujte stabilitu, popřípadě svíčku o něco zkraťte. A lodička je hotová!
Pouštění lodiček je klasika. Foto: istock.com
Na Štědrý večer pak své výtvory rozdejte mezi příbuznými a všechny loďky společně zapalte v míse s vodou. Která skořápka se bude držet u kraje, její majitel si v nadcházejícím roce pobude hodně doma. Pokud se některá vydá do středu, čeká dotyčného cestování. A samozřejmě čím déle vydrží ta vaše hořet, tím zdravější a šťastnější rok vás čeká.
Hvězda nebo kříž?
Zvykem, který se zpravidla provádí ihned po večeři, je krájení jablíčka. Tahle jednoduchá tradice má jediné úskalí. Ze dvou možných směrů, kterými je možné ovoce rozkrojit, je potřeba vybrat ten správný. Pokud jablko krájíme k jídlu, většinou řez směřujeme od stopky dolu. V tomto případě je ale potřeba zakrojit vodorovně. Tedy tak, že nám zůstanou dvě půlky — jedna se stopkou, druhá s bubákem. Hvězda pak znamená zdraví a štěstí, pokud naleznete kříž, měli byste se nejspíše zásobit Paralenem. Tomu se jde ale snadno vyvarovat. Stačí vybírat jablíčka velká a zdravě vypadající. Pak jistě přinesou zdraví i vám.
Aby jablíčko ukázalo hvězdu, musíte jej rozkrojit vodorovně. Foto: istock.com
Lití olova
Pokud vám házení střevícem a krájení jablka přijde příliš primitivní, zkuste letos se svými blízkými lití olova. Jestli se vám nepodaří sehnat soupravu přímo k tomu určenou, zaskočte do rybářských potřeb a nakupte olůvka, která se běžně používají jako zátěž vlasce. Ty pak v kovové nádobě roztavte nad plamenem svíčky a tekuté olovo po dávkách nalijte do mísy se studenou vodou. Pak už jen stačí vzniklý tvar nechat asi na pět minut ztuhnout a můžete začít s věštěním. Při troše štěstí možná odlijete hvězdu (úspěch), květinu (láska) nebo strom, který značí dlouhou životní cestu.
Už jste někdy lili olovo? Foto: istock.com
(az)