Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nákupy online, jak je v pohodě zvládnout? Dárky objednáte snadno díky těmto tipům

Shánění dárků online vám ušetří spoustu času a často i peněz. Navíc seženete zajímavé věci a objevíte nové. Má to ale svá úskalí, zvlášť pokud objednáváte ze zahraničí. Jak nakupovat bezpečně po internetu a nezkazit sobě a svým blízkým svátky?
Vydáno: 09.11.2017
Online nákupy ušetří čas i peníze
Autor: istock.com Online nákupy ušetří čas i peníze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aby vánoční dárek nepřišel po Novém roce nebo abyste místo balíčku nedostali do schránky dopis z celnice, je potřeba věnovat pozornost několika důležitým věcem. Mrkněte na následující tipy, kterých se držíme, když chceme Vánoce vyřešit po internetu.

Věnujte pozornost dopravě

Zvláště před Vánoci jsou eshopy zavaleny objednávkami. Je potřeba si projít web a zjistit, zda vám firma zboží dodá včas. Tím to ale nekončí. Pokud si vyberete klasickou poštu, můžete se setkat s frontami na pobočkách, podobné to bude s osobním odběrem. Nespoléhejte na to, že prostě přijdete a do deseti minut ponesete dárky domů. Je tedy lepší z eshopů objednávat co nejdříve.

Navíc pokud se jedná o zahraniční obchody, dodání bude trvat delší dobu, někdy opravdu déle, než byste očekávali nebo než je uvedeno na webu. Zvláště zásilky ze zámoří se mohou zdržet. Často jim stačí dva týdny, ale autorovi článku se už párkrát stalo, že objednané zboží mu pošta doručila až za čtyři týdny.

Nakupujte s rozmyslem Foto: Nakupujte s rozmyslem. Foto: istock.com

Pozor na clo a DPH

Zatímco evropský trh je vám otevřený a můžete si bez celních poplatků objednat prakticky cokoli, při nákupech mimo EU je situace jiná. Abyste tak nebyli nepříjemně překvapeni obálkou od celní správy, ze zemí mimo Evropskou unii objednávejte zboží do hodnoty 22 euro včetně poštovného. I malé překročení limitu vyústí v řešení s poštou a celní správou a zbytečné poplatky (třeba za uložení zásilky) a platbu DPH. Při objednávkách přesahujících 150 eur, budete navíc muset platit ještě clo. Takže si rozmyslete, kolik věcí objednáváte. Pokud dojde na celní řízení, můžete buď udělit plnou moc České poště, aby vás zastupovala, nebo se budete muset vypravit na Prahu 5 na vyměňovací poštu, kde si proces zařídíte sami.

Dodání se může prodražit Foto: Dodání se může prodražit. Foto: istock.com

Poštovné může být zrádné

Některé eshopy dokonce posílají své zboží celosvětově bez nutnosti hradit poštovné. Jenže pozor, je nutné, abyste doložili, že je poštovné zahrnuté v ceně produktu a že není jenom „free“. To se týká zásilek přesahujících 22 euro ze států mimo EU. Pokud si tak objednáte velký balíček a smíříte se s tím, že zaplatíte DPH, může vás nemile překvapit ještě požadavek, abyste zaplatili poštovné dle tabulek pošty. To se týká právě objednávek, kde je uvedeno, že je poštovné zdarma. Pokud je zahrnuto v ceně produktu, tato povinnost odpadá.

Závěr je tedy jasný; pokud chcete ušetřit čas nakupováním online, musíte si rozmyslet, zda vám firmy stačí zásilky dodat do Vánoc a zda chcete podstupovat celní řízení, které dokáže být pořádně otravné, nebo zda si vystačíte s eshopy v rámci EU. Internetové nakupování je zábava, navíc při platbě kartou se vám neúčtují poplatky navíc, ale i tak je potřeba se trochu připravit na pravidla hry.

(mh)

Další články:

Klasické barvy rozzáří Vánoce

Udělejte si tradiční Vánoce. Jaké barvy vybrat a kde je použít?

Jak si zařídit vánoční pohodu?

Vánoční pohoda: Jak si svátky užít bez stresu? Vyzkoušejte následující tipy

Článek je zařazen v: dárky , Vánoce , nákupy , vánoční dárky , vánoce 2017 , nákupy online , eshop
Reklama