Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Štědrovečerní tabule: Jak slavnostně prostřít stůl na Vánoce? Okouzlete své hosty těmito detaily

Stromek je ozdobený, kapr se smaží v pánvi, přípravy vrcholí. Teď už jen prostřít stůl a Vánoce mohou začít. Pokud ale chcete, aby vaše štědrovečerní tabule vypadala skutečně nádherně, chce to začít s plánováním o něco dříve, než 5 minut před jídlem. Jak slavnostně prostřít stůl?
Vydáno: 20.12.2017
Prostřete překrásnou vánoční tabuli.
Autor: istock.com Prostřete překrásnou vánoční tabuli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V jednoduchosti je krása

Přestože Vánoce jsou svátkem hojnosti, není nic horšího, než se u jídla mačkat s celým příbuzenstvem a nemít si ani kam odložit skleničku. Vyvarujte se proto velkých svícnů, vánočních kaktusů a jiných zbytečností. Zvolte si jednoduchou barevnou kombinaci (za všechny se nabízí tradiční zlatá a červená), ubrus pak můžete ozvláštnit tzv. běhounem. Nezapomeňte ani na textilní ubrousky sladěné s vaší tabulí. Úhledně je srolujte, popřípadě převažte a ozdobte snítkou rozmarýnu nebo smrkové větvičky.

Látkové ubrousky vypadají luxusně. Foto: Látkové ubrousky vypadají luxusně. Foto: istock.com

Cit pro detail

I malé detaily mohou kompletně pozměnit atmosféru u štědrovečerní večeře. Čajové svíčky rozmístěné na běhounu v mžiku vykouzlí intimní náladu, úhledné jmenovky dodají celému večeru slavnostnější ráz a ušetří hostitelce čas s usazováním všech příchozích.

Nezapomeňte na detaily. Foto: Důležité jsou detaily. Foto: istock.com

Nezapomeňte na tradice!

Až budete porcovat kapra, určitě si dejte stranou, pečlivě omyjte a vylisujte několik šupin. Ty totiž podle dávných zvyklostí patří pod štědrovečerní talíř. K nim se v některých rodinách symbolicky přidávají i drobné mince. Oboje pak má všem členům rodiny přinést štěstí a bohatství v nadcházejícím roce. A pokud patříte mezi opravdové tradicionalisty, nezapomeňte ke štědrovečerní tabuli přinést o jednu židli navíc a prostřít i pro pocestného nebo náhodného hosta! Jeden nikdy neví, kdo může uprostřed večeře zaklepat na dveře!

Hosté budou nadšení. Foto: Hosté budou nadšení. Foto: pinterest.com/pioneersettler

 

Babiččin porcelán

Moc slavnostnějších jídel v roce, než vánoční večeře, není. Proto pokud jste jedni z těch, kteří doma mají celou kolekci ručně malovaných talířů po babičce, na které je během roku vyhlášeno přísné embargo, sem s nimi! To samé platí i o broušených skleničkách a stříbrných příborech.  Dejte si ale pozor, aby se z elegance dávných časů rychle nestal zkostnatělý kýč. Pokud se tedy hlavní chod rozhodnete servírovat na po generace děděném porcelánu, zkuste vyšívaný těžký ubrus nahradit lehčí jednobarevnou tkaninou, popřípadě jen individuálními prostíráními, které speciálně na dřevěných stolech vypadají moderně, ale přesto slavnostně.

Vytáhněte babiččin servis Foto: Vytáhněte babiččin servis. Foto: istock.com

 

Hlavně nevstávat!

Stará pověra říká, že kdo na Štědrý večer vstane od stolu, ten už tu se svou rodinou příští rok sedět nebude. Je tedy potřeba ještě před začátkem hodování všechno jídlo nanosit v mísách a na tácech na stůl. Jelikož pokrmy samy o sobě zaberou velkou část tabule a na samotnou dekoraci tak nezbude tolik místa, je potřeba se i na jednotlivé chody dívat jako na umělecké dílo a snažit se je naservírovat co nejestetičtěji. Pomoct vám mohou například několikapatrové tácy na cukroví, které nejen dotváří slavnostní atmosféru, především ale ušetří mnoho prostoru. Do dolního patra pak můžete vyskládat ovoce. Například pomeranče se zapíchaným hřebíčkem nejen krásně vypadají, ale celou kuchyni navíc vánočně provoní.

Nezapomeňte na tradice. Foto: Nezapomeňte na tradice. Foto: pinterest.com/countryliving

Jednoduché, přitom originální. Foto: Jednoduché, přitom originální. Foto: homedit

(az)

Další články:

Klasické barvy rozzáří Vánoce

Udělejte si tradiční Vánoce. Jaké barvy vybrat a kde je použít?


 

Najít správný dárek dá práci

„Levný“ není sprosté slovo. Máme pro vás nápady na finančně dostupné vánoční dárky


 

Adventní kalendář  nesmí v předvánočním čase chybět.

Zkraťte dětem čekání na Vánoce a vyrobte si společně vlastní adventní kalendář. Máme pro vás inspiraci!


Článek je zařazen v: Vánoce , dekorace , rodina , stůl , večeře , štědrovečerní večeře , tabule , prostírání , vánoční tabule
Reklama