Hyacintovec je národní květinou Anglie. Snadno se množí a jeho cibulky nechutnají hlodavcům

Modře kvetoucí hyacintovec připomíná chudý hyacint nebo bohatou ladoňku. S oběma ho pojí blízké příbuzenství. Tato modře kvetoucí cibulovina byla v Anglii dokonce zvolena národní květinou, ale s úspěchem ji můžete pěstovat i na své zahradě.

Hyacintovec britský (Hyacinthoides non-scripta) si lidé ve Velké Británii sami zvolili za svou národní květinu ve velkém hlasování v roce 2002. Není divu, protože tak jako u nás v lesích na jaře narazíte na obrovské plantáže bílých konvalinek, tak ve Velké Británii najdete lesy plné modrých zvonků hyacintovce britského.

Modré zvonečky hyacintovce britského nenajdete jen ve Velké Británii, ale také ve spodním patře světlých listnatých lesů například i v západní Francii, Belgii nebo v Portugalsku.

Různé druhy hyacintovců, například hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica), najdete i jinde, většinou ve Středomoří, v jižním Španělsku a Portugalsku, ale také až v Maroku nebo severním Alžírsku. Pouze hyacintovec britský roste tak vysoko na severu.

Jak rozeznat hyacintovec britský od hyacintovce španělského?

Hyacintovec britský má květy jen v jedné řadě na skloněné lodyze a připomíná tak více ladoňku. Hyacintovec španělský má zvonečky na stonku v několika řídkých řadách, a má tak vzhledově mnohem blíže k prořídlému květenství hyacintu. Na druhou stranu květy hyacintovce španělského nijak nevoní, zato hyacintovec britský kolem sebe šíří nádhernou vůni.

Hyacintovec španělský vytváří mnohem hustší trsy listů, dlouhých až 60 cm a širokých asi 3 cm. Hyacintovec britský má listy užší i kratší a vytváří jich i celkově mnohem méně.

Jak pěstovat hyacintovec britský

Do své zahrady si můžete cibulky hyacintovce britského vysadit na polostinné a chladnější místo, nejlépe pod opadavé keře a vzrostlé stromy. Cibulnatá trvalka z čeledi chřestovitých je mrazuvzdorná a snadno se množí pomocí dceřiných cibulek i semeny. Vykvétá od začátku dubna do května.

Nejlépe se hyacintovci daří v dobře propustné půdě bohaté na humus. Na jaře, v době květu, ocení dostatek vláhy, ale v létě už půda příliš vlhká být nesmí.

Jak pěstovat hyacintovec španělský

Stejně jako jeho severní příbuzný hyacintovec španělský preferuje humózní a dobře propustnou půdu a umístění spíše v polostínu, ale snese mnohem více sluníčka. Také se mnohem snadněji množí. Je plně mrazuvzdorný a velmi rychle se rozrůstá po okolí. Z jedné cibulky už další rok můžete mít až 6 mladých rostlinek.

Hyacintovce nechutnají hlodavcům

Pokud na své zahradě marně bojujete s hlodavci, pak pro vás máme dobrou zprávu. Hyacintovce jim většinou moc nechutnají, na rozdíl od většiny ostatních cibulovin.

Podívejte se na další modrě kvetoucí rostliny, které můžete pěstovat na zahradě.

Zdroj: https://www.osiva-semena.cz/hyacintovec/4884-hyacintovec-britsky-hyacinthoides-non-scripta-cibule-hyacintovcu-5-ks.html; https://www.herbal-organic.com/cs/herb/17960


Přečtěte si také