reklama

Dračinec neboli dracéna je skvělá pokojovka pro začátečníky. Navíc umí čistit vzduch

Simona Sedláčková
30. září 2021
Dracény jsou běžné pokojové rostliny, které mají tak malé nároky na pěstování i umístění, že je úspěšně zvládnou pěstovat i úplní začátečníci. Mohou je dokonce pěstovat i úplní zapomnětlivci, kteří svou domácí zeleň zalévají pouze občasně, ve chvílích, kdy si vzpomenou, že v bytě opravdu nebydlí úplně sami.
reklama

Dračinec vroubený, dracéna lemovaná (Dracaena marginata)

Dračinec vroubený pochází zMadagaskaru, ale běžně roste vtropických a subtropických oblastech Afriky i Asie, kde běžně dorůstá do výšky i přes 4 m. Vinteriéru se takové velikosti bát sice nemusíte, ale pokud o dracénubudete dobře pečovat, může se stát, že vám po několika letech přeroste přes hlavu.

Rostlina tvoří vrcholovou růžici listů. Spodní listy přirozeně zasychají a opadávají, tím se u dračince postupně tvoří holý kmínek.

Jak pěstovat dračinec vroubený a jak o něho pečovat

Dračinec vroubený patří mezi rostliny, kterým vyhovují příjemné teploty okolo 20 °C. Teploty pod 15 °C a nad 25 °C jim nedělají dobře.

Nejlépe je jim na místech srozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky jim doslova škodí, ale krátkodobě dracény zvládnou doslova vše.

Zálivka, hnojení i sprchování dračince

Ve vegetačním období dračinec zalévejte pokud možno pravidelně, jednou za 2–3 dny a zeminu vkvětináči udržujte stále mírně vlhkou. Vobdobí vegetačního klidu, během měsíců října až února, zalévejte pouze mírně.

Přes léto dopřejte dračinci i pravidelné přihnojování, ale stačí jen jednou za 2–3 týdny, tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Dračinec má rád také vyšší vzdušnou vlhkost, proto mu vyhovuje rosení listů postřikovačem i otírání listů od prachu vlhkým hadříkem. Na druhou stranu dračinec zvládne i umístění vsuchém prostředí.

Substrát a přesazování dračince

Dračinec nevyžaduje téměř nic, ale potěší ho rašelinový substrát pro pokojové rostliny sdostatkem humusu. Nepotřebuje ani každoroční přesazování, úplně postačí, když dračinec přesadíte jednou za 2–3 roky, vždy na jaře. Spokojí se však i spouhou výměnou vrchní vrstvy zeminy vkvětináči.

Proč dračinci žloutnou a zasychají listy

Co však dračinci velmi škodí, je časté přenášení zmísta na místo. Patří mezi velmi konzervativní jedince, kteří si na nové umístění dlouho zvykají a na změnu prostředí mohou reagovat i žloutnutím a shazováním listů. Vnašich běžných pokojových podmínkách většinou dorůstají do velikosti okolo 150 cm a patří mezi dlouhověké pokojové rostliny.

Jak prořezávat a množit dračinec

Dračinec většinou zvládá prořezávání velmi dobře.Pokud ho potřebujete seříznout nebo zkrátit, jednoduše odřízněte stonek a dračinec vytvoří novou korunku.

Během léta odříznutý vrcholový řízek nebo i jen kousek stonku bez vrcholových lístků můžete vysadit do zahradního kompostu nebo do směsi rašeliny a písku a nechat zakořenit.

Můžeme dračinec pěstovat venku?

Dračinec můžeme vnašich klimatických podmínkách pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, ale vyhovuje mui pravidelné letnění, tedy pobyt na přistíněné verandě nebo na balkoně. Spodzimním poklesem teplot pod 15 °C však potřebujeopět přemístit do interiéru, neboť nejen že není mrazuvzdorný, ale špatně zvládái chlad.

Dračinec funguje jako čistička vzduchu

Některé rostliny, mezi které patří i dračinec, mají schopnost snižovat obsah formaldehydu, trichloretylenu a benzolu ve vzduchu. Pokud je tedy pěstujete vinteriéru, fungují jako regulérní čistička vzduchu. Zvláště vhodné jsou vbytech zařízených novým nábytkem nebo kobercem.

Je dračinec jedovatý?

Bohužel ano, dračinec je jedovatý, ale jen vmalé míře. Na druhou stranu zejména kočky dračinec rády okusují. Způsobuje jim však nadměrné slinění, nechuť kjídlu, zvracení a rozšíření zorniček.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama