Bydlení

6. ledna 2017 10:25

Markéta Zídková

Pokojovky se u vás doma postarají o detox

Tapety, koberce, nábytek z dřevotřísky. To vše uvolňuje látky, které doma příliš nechcete. V boji proti nim vám pomohou pokojové rostliny.

Rostliny si domů pořizujeme zpravidla pro okrasu, aby nám dělaly radost. Pokud od nich žádáme i něco praktického, pak většinou to, že zvlhčí vzduch. Pokojové rostliny toho dokážou ale mnohem víc. Umějí pohltit látky, které se uvolňují z běžného vybavení v bytě, jako je formaldehyd a benzen.

Na tyto dvě látky dobře zafunguje gerbera, což je ovšem květina, která rychle odejde, takže její služba bude pouze krátkodobá. Kromě gerbery na formaldehyd platí také chryzantéma a břečťan, fíkusy a daltová palma. Gerbera i chryzantéma dokážou vázat také benzen, gerbera i trichloretylen.

Formaldehyd se uvolňuje z dřevotřísky, lepidel na koberce, je obsažen v některých barvách, kobercích i dalších bytových textiliích.

Dobře vám poslouží také pokojová kapradina ledviník. Dokáže pohltit formaldehyd, xylen, který bývá v odmašťovadlech, nábytkářských pěnách a tkaninách. Datlová a areková palma, dracena marginata, šeflera nebo azalka indická pohlcují také xylen a trichloretylen. S amoniakem z čisticích prostředků zase zatočí anturie.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také