Když kraslice malují samy slepičky: Různá plemena snášejí různě barevná vejce

Pokud si pořídíte slepičky plemene araucana nebo maranska, můžete mít vlastní, přírodou vybarvené kraslice. K běžným bílým nebo světle hnědým vajíčkům tak budete sbírat i vejce zelená, tyrkysová nebo tmavě hnědá.

Velikonoční slepice

Ve světě chovatelů slepic se můžete setkat s termínem velikonoční slepice (Easter Egger). Není to přímo slepičí plemeno, ale je to kříženec plemen, která snášejí netradičně barevná, většinou zelená nebo tyrkysová vajíčka. Tyto slepice bývají chované právě pro zajímavě vybarvené skořápky vajec. Další kříženci, nazývaní Olive Egger, zase snášejí pouze olivově zbarvená vejce.

Každé plemeno snáší jinou barvu vajec

Pokud si chcete být jisti, jakou barvu budou mít skořápky vajíček, která snesou vaše slepice, pořiďte si na dvorek zástupkyně čistých plemen. Například slepice araukany, které vás překvapí barevně snad nejzajímavějšími modrozelenými vajíčky, nebo maransky, od kterých získáte vajíčka s výrazně tmavě hnědou skořápkou. A slepice faverolky, ty sice většinou nesou jen vajíčka se světle hnědou skořápkou, ale můžete se dočkat i vajec se zvláštním narůžovělým nádechem. Tato plemena vám jednoduše budou snášet hotové kraslice!

Pokud hodláte velikonoční kraslice malovat sami, pak budete potřebovat vajíčka krásně čistě bílá – a taková umějí snášet například slepice plemene leghorn.

Slepice araukany snášejí tyrkysová vejce

Po všech stránkách zajímavé plemeno slepic, araukana, pochází až z jihoamerického Chile. Jsou to na první pohled zajímavé vousaté slepičky, které mívají i další zvláštnost, některým chybí ocas. Mají zelené běháky a zelená, někdy i modrozelená nebo až tyrkysová je i skořápka jejich vajec. Jsou to dobré nosnice, které snesou i 180 vajíček ročně.

A aby těch zajímavostí kolem araukan nebylo málo, jsou to slepice sice temperamentní, ale dají se i snadno ochočit. Umí být k chovateli velmi přítulné, a dokonce se i snadno cvičí!

Čokoládové nosnice maransky

Vajíčka s výrazně hnědou, dokonce až čokoládově zbarvenou skořápkou získáte od nosného, středně těžkého plemene slepic, maransek. Skořápky bývají někdy i krásně kropenaté.

Slepice tohoto plemene bývají většinou černé s měděným peřím na krku. Jsou to slípky mírné a klidné povahy, ale ochočit se moc nenechají. Ale hlavně jsou to nosnice rekordmanky. Některé snesou i 250 vajec za rok.

Mohutné faverolky

Faverolky patří mezi středně těžká plemena, chovaná především na maso. Nejčastěji se vyskytují v lososovém zbarvení. Jejich snůška není největší, pohybuje se kolem 130 až 160 vajec za rok a slepice vajíčka se světle hnědou až narůžovělou skořápkou snášejí i v zimě.

Zdroj: https://www.slepicar.cz/blog/286-maranska-slepice-vejce-v-barve-cokolady.html; https://www.slepicar.cz/blog/2229-barevna-vejce-proc-jak-a-kdo.html; https://www.ifauna.cz/drubez/clanky/r/detail/7158/araukany/

Sdílejte článek

Přečtěte si také