Chystáte se na nákup prvních slepic? Poradíme vám, co pro ně připravit

Chystáte se na nákup prvních slepic? Zdroj: iStock

Slepice chraňte pletivem před predátory Zdroj: iStock

Poiďte si pro slepice kurník s výběhem, chráný pletivem Zdroj: iStock

Nosnice potřebují klidné místo Zdroj: iStock

Jednoduché bidélko Zdroj: iStock

Pořiďte slepicím napaječky a automatická krmítka Zdroj: iStock
Nejprve si dobře promyslete, co od nových slepic očekáváte. Můžete si koupit levné slepice, tedy křížence z velkochovů, které vám budou rychle snášet vajíčka, ale už druhým rokem jejich snůška klesá a budete potřebovat slepice nové. Nebo se můžete rozhodnout pro čistokrevné slepice, které vám vydrží i 5 let. Počet vajec, která slepice snesou za svůj život, je daný, čistokrevné slepice je snášejí jenom déle (australky). Kříženci vynesou svůj počet vajec dříve. Mezi čistokrevnými slepicemi se najdou i plemena, která si můžete dobře ochočit, aby vám zobala z ruky (orpingtonky), nebo si můžete vybrat z těžkých plemen slepic, tedy slepice na maso (sassexky, orpingtonky), a také je možnost vybrat si slepice s kombinovanou užitkovostí (amroksky, hempšírky), tedy na snůšku i na maso.

Slepice chraňte pletivem před predátory Zdroj: iStock
Nákup prvních slepic vyžaduje pečlivou přípravu
Samozřejmostí je příprava vhodného kurníku, bez kterého se slepice neobejdou. Ten by měl být čistý, vydezinfikovaný, nejlépe vybílený vápnem. Na podlahu dejte čistou podestýlku, vhodné jsou hobliny, piliny nebo sláma. Slepice si musí v novém prostředí nejprve zvyknout, po vypuštění do kurníku kurník zavřete a ponechte je v klidu, klidně i 2–3 dny. Pak pouze otevřete dvířka a nechte je samotné, ať si najdou cestu ven.
Je důležité snížit u slepic stres z transportu, nového prostředí, nového krmení nebo i z nových světelných podmínek na co nejnižší možnou míru. Každý stres oddaluje a snižuje snůšku vajec. Také slepicím připravte vhodná místa, kam mohou svá vajíčka snášet.

Nosnice potřebují klidné místo Zdroj: iStock
Slepice potřebují možnost výběhu. Pokud nebudou mít možnost velkého prostoru, trávníku, vysypte malý výběh pískem. Opět zde nesmí zůstat nečistota a trus po případných předchozích obyvatelkách. Na velkých zahradách můžete svým slepicím zřídit kurník pojízdný, který se dá posunout do míst s čerstvou trávou.

Poiďte si pro slepice kurník s výběhem, chráný pletivem Zdroj: iStock
Připravte slepicím dostatek krmítek a napáječek. Opět musí být vše čisté, vymyté a vydezinfikované, především v případě, že už jste dříve nějaké slepice měli. Již před příjezdem nových slepic naplňte napáječky vodou a krmítka krmením, na které byly zvyklé u chovatele. Teprve po několika dnech začněte známé krmení míchat s krmením, na které chcete slepice přeučit. V prvních dnech je dobré přidávat slepicím do vody vitaminy a minerály.

Pořiďte slepicím napaječky a automatická krmítka Zdroj: iStock
Slepice také potřebují místo, kde se mohou popelit. Zbavují se tak vnějších parazitů i nadbytečného tuku z peří. Popelení dokonce zlepšuje kvalitu peří a ovlivňuje i snůšku vajec.
V horkém počasí slepice ocení i možnost ochlazení, kterou jim přinese šťavnatá zelenina a ovoce. Slepicím bude chutnat hlávkové zelí i salát, melouny, okurky dýně i jablka. V žádném případě slepicím nedávejte rebarboru a citrusy, které obsahují ptačí toxin. Vyhněte se také nahnilému ovoci a zelenině.
Chcete, aby se u vás měly slepičky jako v ráji? Každá slepice ráda vysedává na bidélku, ale potěší je určitě i slepičí houpačka.

Jednoduché bidélko Zdroj: iStock
Jak začlenit nové slepice do starého hejna
Jestliže přinesete domů slepice, které potřebujete zapojit do již stávajícího hejna, ponechte je nejprve několik dní oddělené. Nové slepice je vhodné zapojit ke starším večer, aby se do rána uklidnily a zvykly si na sebe. Ani tak však nejsou drobné půtky mezi slepicemi vyloučené.
Zdroj: https://www.slepicar.cz/blog/578-nove-slepice-do-chovu-co-nachystat-a-co-ne-delat.html; https://www.slepicevnouzi.cz/zacleneni-do-hejna