Zahrada

7. března 2024 08:08

Simona Sedláčková

Chystáte se na nákup prvních slepic? Poradíme vám, co pro ně připravit

Rádi byste měli každé ráno na stole čerstvě snesená vajíčka a chystáte se proto na založení malého chovu vlastních slepic? Nebo jste slepice už chovali, ale delší dobu zbyl kurník prázdný? Tak si pro jistotu projdeme krok za krokem, na co nesmíte zapomenout. Na tom, jak rychle se slepice v novém kurníku zabydlí, závisí i rychlost, s jakou začnou snášet vajíčka.

Nejprve si dobře promyslete, co od nových slepic očekáváte. Můžete si koupit levné slepice, tedy křížence z velkochovů, které vám budou rychle snášet vajíčka, ale už druhým rokem jejich snůška klesá a budete potřebovat slepice nové. Nebo se můžete rozhodnout pro čistokrevné slepice, které vám vydrží i 5 let. Počet vajec, která slepice snesou za svůj život, je daný, čistokrevné slepice je snášejí jenom déle (australky). Kříženci vynesou svůj počet vajec dříve.

NENECHTE SI UJÍT: Slepice na přání: Vyberte si do svého chovu to správné slepičí plemeno

Mezi čistokrevnými slepicemi se najdou i plemena, která si můžete dobře ochočit, aby vám zobala z ruky (orpingtonky), nebo si můžete vybrat z těžkých plemen slepic, tedy slepice na maso (sassexky, orpingtonky), a také je možnost vybrat si slepice s kombinovanou užitkovostí (amroksky, hempšírky), tedy na snůšku i na maso.

Nákup prvních slepic vyžaduje pečlivou přípravu

  • Samozřejmostí je příprava vhodného kurníku, bez kterého se slepice neobejdou. Ten by měl být čistý, vydezinfikovaný, nejlépe vybílený vápnem. Na podlahu dejte čistou podestýlku, vhodné jsou hobliny, piliny nebo sláma. Slepice si musí v novém prostředí nejprve zvyknout, po vypuštění do kurníku kurník zavřete a ponechte je v klidu, klidně i 2–3 dny. Pak pouze otevřete dvířka a nechte je samotné, ať si najdou cestu ven.
  • Je důležité snížit u slepic stres z transportu, nového prostředí, nového krmení nebo i z nových světelných podmínek na co nejnižší možnou míru. Každý stres oddaluje a snižuje snůšku vajec. Také slepicím připravte vhodná místa, kam mohou svá vajíčka snášet.
  • Slepice potřebují možnost výběhu. Pokud nebudou mít možnost velkého prostoru, trávníku, vysypte malý výběh pískem. Opět zde nesmí zůstat nečistota a trus po případných předchozích obyvatelkách. Na velkých zahradách můžete svým slepicím zřídit kurník pojízdný, který se dá posunout do míst s čerstvou trávou.
  • Připravte slepicím dostatek krmítek a napáječek. Opět musí být vše čisté, vymyté a vydezinfikované, především v případě, že už jste dříve nějaké slepice měli. Již před příjezdem nových slepic naplňte napáječky vodou a krmítka krmením, na které byly zvyklé u chovatele. Teprve po několika dnech začněte známé krmení míchat s krmením, na které chcete slepice přeučit. V prvních dnech je dobré přidávat slepicím do vody vitaminy a minerály. V horkém počasí slepice ocení i možnost ochlazení, kterou jim přinese šťavnatá zelenina a ovoce. Slepicím bude chutnat hlávkové zelí i salát, melouny, okurky dýně i jablka. V žádném případě slepicím nedávejte rebarboru a citrusy, které obsahují ptačí toxin. Vyhněte se také nahnilému ovoci a zelenině.
  • Slepice také potřebují místo, kde se mohou popelit. Zbavují se tak vnějších parazitů i nadbytečného tuku z peří. Popelení dokonce zlepšuje kvalitu peří a ovlivňuje i snůšku vajec.
  • Chcete, aby se u vás měly slepičky jako v ráji? Každá slepice ráda vysedává na bidélku, ale potěší je určitě i slepičí houpačka.

Jak začlenit nové slepice do starého hejna

Jestliže přinesete domů slepice, které potřebujete zapojit do již stávajícího hejna, ponechte je nejprve několik dní oddělené. Nové slepice je vhodné zapojit ke starším večer, aby se do rána uklidnily a zvykly si na sebe. Ani tak však nejsou drobné půtky mezi slepicemi vyloučené.

Zdroj: https://www.slepicar.cz/blog/578-nove-slepice-do-chovu-co-nachystat-a-co-ne-delat.html; https://www.slepicevnouzi.cz/zacleneni-do-hejna


Přečtěte si také