návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chystáte se na nákup prvních slepic? Poradíme vám, co pro ně připravit

Vydáno: 03.09.2019
Chystáte se na nákup prvních slepic?
Autor: istockphoto.com Chystáte se na nákup prvních slepic?
Rádi byste měli každé ráno na stole čerstvě snesená vajíčka a chystáte se proto na založení malého chovu vlastních slepic? Nebo jste slepice už chovali, ale delší dobu zel kurník prázdnotou? Tak si pro jistotu projdeme krok za krokem, na co nesmíte zapomenout… Na tom, jak rychle se slepice v novém kurníku zabydlí, závisí i rychlost, s jakou začnou snášet vajíčka.

reklama

Nejprve si dobře promyslete, co od nových slepic očekáváte. Můžete si koupit levné slepice, tedy křížence z velkochovů, které vám budou rychle snášet vajíčka, ale již druhým rokem jejich snůška klesá a budete potřebovat slepice nové. Nebo se můžete rozhodnout pro čistokrevné slepice, které vám vydrží i 5 let. Počet vajec, která slepice snesou za svůj život, je daný, čistokrevné slepice je snášejí jenom déle (australky). Kříženci vynesou svůj počet vajec dříve. Mezi čistokrevnými slepicemi se najdou i plemena, která si můžete dobře ochočit, aby vám zobala z ruky (orpingtonky), nebo si můžete vybrat z těžkých plemen slepic, tedy slepice na maso (sassexky, orpingtonky), a také je možnost vybrat si slepice s kombinovanou užitkovostí (amroksky, hempšírky), tedy na snůšku i na maso.

Slepice si musí v novém prostředí nejprve zvyknout
Autor: istockphoto.com Slepice si musí v novém prostředí nejprve zvyknout

Nákup prvních slepic vyžaduje pečlivou přípravu

Samozřejmostí je příprava vhodného kurníku, bez kterého se slepice neobejdou. Ten by měl být čistý, vydezinfikovaný, nejlépe vybílený vápnem. Na podlahu dejte čistou podestýlku, vhodné jsou hobliny, piliny nebo sláma. Slepice si musí v novém prostředí nejprve zvyknout, po vypuštění do kurníku kurník zavřete a ponechte je v klidu, klidně i 2–3 dny. Pak pouze otevřete dvířka a nechte je samotné, ať si najdou cestu ven.

Je důležité snížit u slepic stres z transportu, nového prostředí, nového krmení nebo i z nových světelných podmínek na co nejnižší možnou míru. Každý stres oddaluje a snižuje snůšku vajec. Také slepicím připravte vhodná místa, kam mohou svá vajíčka snášet.

Samozřejmostí je příprava vhodného kurníku
Autor: Pinterest.com Samozřejmostí je příprava vhodného kurníku

Slepice potřebují možnost výběhu. Pokud nebudou mít možnost velkého prostoru, trávníku, vysypte malý výběh pískem. Opět zde nesmí zůstat nečistota a trus po případných předchozích obyvatelkách. Na velkých zahradách můžete svým slepicím zřídit kurník pojízdný, který se dá posunout do míst s čerstvou trávou.

 Na velkých zahradách můžete zřídit kurník pojízdný
Autor: Pinterest.com Na velkých zahradách můžete zřídit kurník pojízdný

Připravte slepicím dostatek krmítek a napáječek. Opět musí být vše čisté, vymyté a vydezinfikované, především v případě, že už jste dříve nějaké slepice měli. Již před příjezdem nových slepic naplňte napáječky vodou a krmítka krmením, na které byly zvyklé u chovatele. Teprve po několika dnech začněte známé krmení míchat s krmením, na které chcete slepice přeučit. V prvních dnech je dobré přidávat slepicím do vody vitaminy a minerály.

Připravte slepicím dostatek krmítek a napáječek
Autor: Pinterest.com Připravte slepicím dostatek krmítek a napáječek

Slepice také potřebují místo, kde se mohou popelit. Zbavují se tak vnějších parazitů i nadbytečného tuku z peří. Popelení dokonce zlepšuje kvalitu peří a ovlivňuje i snůšku vajec.

Popelení dokonce zlepšuje kvalitu peří
Autor: Pinterest.com Popelení dokonce zlepšuje kvalitu peří

V horkém počasí slepice ocení i možnost ochlazení, kterou jim přinese šťavnatá zelenina a ovoce. Slepicím bude chutnat hlávkové zelí i salát, melouny, okurky dýně i jablka. V žádném případě slepicím nedávejte rebarboru a citrusy, které obsahují ptačí toxin. Vyhněte se také nahnilému ovoci a zelenině.

Slepicím bude chutnat hlávkové zelí i salát
Autor: Pinterest.com Slepicím bude chutnat hlávkové zelí i salát

Chcete, aby se u vás měly slepičky jako v ráji? Každá slepice ráda vysedává na bidélku, ale potěší je určitě i slepičí houpačka.

Každá slepice ráda vysedává na bidélku
Autor: Pinterest.com Každá slepice ráda vysedává na bidélku

Jak začlenit nové slepice do starého hejna

Jestliže přinesete domů slepice, které potřebujete zapojit do již stávajícího hejna, ponechte je nejprve několik dní oddělené. Nové slepice je vhodné zapojit ke starším večer, aby se do rána uklidnily a zvykly si na sebe. Ani tak však nejsou drobné půtky mezi slepicemi vyloučené.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: chov slepic , kurník , krmivo , co připravit , slepice , první slepice

reklama

Přečtěte si také