Zahrada

23. července 2014 06:00

Markéta Zídková

20 nápadů na krásnou dřevěnou lavičku. Inspirujte se!

Klidně si sedněte...

Užít si pohodu klidu a vnímat krásu přírody jsou příjemné okamžiky, pro které často opouštíme zalidněné ulice a zamíříme do království zahrad, luk a k úchvatným výhledům po okolní krajině. Co zbývá? Snad jen pohodlné místo k sezení, aby nás z toho kochání nebolely nohy.

Pěkně opracované dřevěné lavičky nám takové pohodlí často přinášejí. Dřevo nám evokuje ono propojení člověka s přírodním okolím. Jeho nízká tepelná vodivost způsobuje, že v chladném prostředí nestudí tolik jako kov – máme příjemný pocit, že se brzy zahřeje. Podobně je tomu i ve chvíli, kdy na něj praží slunce – „nepopálíme“ se tolik, jako kdybychom dosedli na „rozžhavené železo“. Pokud je dřevo dobře opracované, pak je i velmi příjemné na omak. Navíc kvalitní lazury a laky, které jej dokážou ochránit před nepříznivými povětrnostními vlivy, umí skvěle umocnit jeho přirozenou a vždy originální strukturu.

Lavičky mají navíc oproti jednotlivým židlím, sedákům a křesílkám tu výjimečnou vlastnost, že přímo vyzývají, abyste na nich neseděli sami. Můžete společně rozjímat, povídat si, popíjet oblíbený nápoj a všichni máte stejný výhled. Zkrátka příjemná pohoda v dobré společnosti.

Užitečné zahradní rady najdete v naší Encyklopedii.

Vybrali jsme pro vás 20 laviček, které si můžete postavit na oblíbené místo do zahrady, nebo na zápraží, či kamkoliv, kde to máte rádi. Která se k vám do zahrady hodí nejvíc?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také