2. března 2016 05:19
Markéta Zídková8 jedů, které číhají v našich oblíbených jídlech
8 jedů, které číhají v našich oblíbených jídlech
I zdravé a lahodně chutnající potraviny mohou být nebezpečné. Víte skutečně, na co si dávat pozor? Představujeme vám 8 hrozeb pro vaše zdraví a v krajním případě i život, které by klidně mohly skončit před vámi na talíři. Požití těchto jedů není žádná fantazie, kolem většiny z nich kroužíme docela blízko, některé dokonce míváme v lednici nebo spíži. Přesto nemusíte propadat panice a bát se o sebe, životu nebezpečné většinou bývá jen jejich velké množství. Určitě je ale dobré vědět, s čím není radno experimentovat a čemu bychom se měli obloukem vyhýbat.
Pecky z ovoce
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 1 Zdroj: Thinkstock
Ovoce většina znás miluje a svelkou oblibou chroupá. Ale pozor, pecky a pecičky některých druhů, konkrétně jablek, meruněk, hrušek, třešní nebo broskví obsahují amygdalin, což je látka, která se za určitých okolností může proměnit vjedovatý kyanovodík. Pokud omylem spolknete pár jadérek zjablka, určitě vás to nijak nepoloží, ale po požití většího množství pecek byste mohli skončit i vkómatu.
Rebarbora
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 2 Zdroj: Thinkstock
Pěstitelé a milovníci rebarbory neboli reveně, pozor! Pokud si dopřáváte oloupané a tepelně upravené kousky této jinak zdravé pochoutky vkoláčích, je všechno vpořádku. Zapomeňte ale na konzumaci listů – ty obsahují velké množství kyseliny šťavelové, jež může mimo jiné způsobit tvorbu ledvinových kamenů. 5 kilo listů už by mohlo ohrozit zdraví, ale nemocným sledvinami nebo s močovými cestami a samozřejmě dětem může uškodit i menší množství.
Muškátový oříšek
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 3 Zdroj: Thinkstock
Toto oblíbené koření máte snejvětší pravděpodobností vkuchyni i vy. Věděli jste ale, že oříšek, který nastrouhaný po troškách přidáváme do květákové polévky nebo omáčky na těstoviny, je oblíbený vlidovém léčitelství a ve větších dávkách je také nebezpečnou drogou? Při správném dávkování pomáhá při nadýmání, nechutenství nebo nespavosti, předávkování ale způsobuje otravu mnohdy spojenou shalucinacemi. Silná otrava může skončit i smrtí.
Brambory
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 4 Zdroj: Thinkstock
Lilkovité rostliny, kam řadíme i brambory, obsahují toxické látky glykoalkaloidy. Můžeme je najít všude – vlistech, stoncích i hlízách, fungují tam jako ochrana před škůdci a chorobami. Glykoalkaloidy se zvlášť nebezpečně hromadí vzelených bramborách, které byly delší dobu na světle, takže ty rozhodně nejezte. Po jejich konzumaci hrozí křeče, průjem, bolesti hlavy, zmatenost a vtom nejhorším případě dokonce kóma a smrt. Vyhýbejte se zeleným bramborám s glykoalkaloidy – už 3 mg této látky na kilogram vaší tělesné hmotnosti se vám mohou stát osudnými.
Mandle
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 5 Zdroj: Thinkstock
Pozor na hořké mandle; na pohled jsou knerozeznání od těch bezproblémových, sladkých, ale pokud ochutnáte, nemůžete se splést. Hořké mandle mají vyšší podíl amygdalinu, ze kterého vzniká kyanovodík, to je stejné jako třeba u broskvových pecek. Pouhých deset hořkých mandlí může dospělému způsobit zdravotní problémy, dítěti může být toto množství dokonce osudné.
Rajčata
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 6 Zdroj: Thinkstock
Srajčaty je to obdobné jako sbramborami. Nebezpečné jsou jejich stonky, listy a také nezralé zelené plody – vnich je koncentrace glykoalkaloidů taková, že by mohly způsobit žaludeční nevolnost. Opravdu nebezpečné pro lidský organismus by byla konzumace obrovského množství rajčatových listů nebo zelených rajčat, ale je lepší mít toto riziko napaměti a rajčatové listí raději vůbec nechroupat.
Tuňák
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 7 Zdroj: Thinkstock
Ano, ryby jsou zdravé a měli bychom je do jídelníčku zařazovat co nejčastěji. Ale všeho moc škodí, zvlášť vpřípadě některých větších ryb, především tuňáků. Speciálně vnich se totiž hromadí větší množství rtuti, která může ohrozit ještě nenarozené a malé děti. Těhotné ženy a děti by se proto měly větším rybám vyhýbat úplně, pro ostatní platí všeho smírou, odborníci radí maximálně jednu porci týdně. Pokud jíte ryby častěji, vybírejte je určitě i podle obsahu rtuti. Losos, kapr, pstruh nebo sardinky jsou vtomto ohledu bezpečnější.
Kešu oříšky
Living Jedy v kuchyni - Obrázek 8 Zdroj: Thinkstock
Pozor na syrové kešu oříšky, obsahují stejnou látku jako třeba jedovatý břečťan nebo škumpa. Toto nebezpečí se jmenuje urushiol – vmalém množství způsobuje svědění pokožky, ale dokáže také ošklivě poleptat trávicí a dýchací trubici. Jádra kešu ořechů, která jsou kdostání vnašich obchodech, jsou neškodná, procházejí horkou párou, která urushiol ničí. Určitě si ale dávejte pozor na kešu neznámého původu, třeba při cestách do zahraničí.