návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sladké fíky můžete pěstovat i v Česku. Chutnat vám budou jako ty ze Středomoří

Simona Sedláčková , Vydáno: 02.07.2021
Chuť fíků si většinou zamilujeme na dovolené u moře a pak se na ně každoročně těšíme. Vypěstovat sladké fíky i v našich podmínkách však není nic složitého. V teplejších oblastech jižní Moravy je můžete vysadit i do zahrady a jinde se dají pěstovat alespoň na zaskleném balkoně nebo ve skleníku či jako přenosné rostliny.

reklama

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Fíkovník roste jako keř nebo menší strom v celém Středomoří, ale původně pochází z jižního Španělska a Balkánského poloostrova, ale také z jihovýchodní Asie.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)
Autor: iStock Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Je fíkovník mrazuvzdorný?

Ačkoli fíkovník pochází z jižní Evropy, starší rostliny dokážou odolat mrazu, přesto byste měli fíkovník ochránit například tak, že ho před zimou zakryjete chvojím. Ideální místo na pěstování v zahradě je jižní slunečné stanoviště v teplejších oblastech Česka. Bezpečnější ale je pěstovat fíkovník jako přenosnou rostlinu.

Podívejte se, jak pěstovat fíkovník na balkoně i na zahradě:

Jak pěstovat fíkovník v květináči

Pokud fíkovník pěstujete v přenosné nádobě, dopřejte mu každoroční letnění, tedy pobyt na čerstvém vzduchu, od poloviny května do září až října, podle počasí. Fíkovník pěstujte v dobře propustném substrátu, složeného z kompostu, listovky a písku a jednou za dva roky ho přesazujte do o kousek většího květináče. Při přesazování můžete trochu zkrátit kořeny.

Na zimu fíkovník přeneste do chladné a klidně i tmavé místnosti s teplotou okolo 10 °C, a zalévejte pouze střídmě. V temnu, například ve sklepě, fíkovníku opadají listy, ale na jaře opět krásně obroste.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)
Autor: iStock Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Jak pěstovat fíkovník na zahradě

Fíkovníky můžete pěstovat i celoročně venku, ale až starší rostliny. Nejméně prvních 5 let je pěstujte jako přenosné, později je můžete v oblastech jižní Moravy nebo v Polabí vysadit do zahrady. Vyberte pro ně slunečné místo, chráněné před mrazem i větrem. Na zimu přihrňte na kořeny vyšší vrstvu kompostu a kmínek i korunu obalte netkanou bílou textilií.

Během vegetace vyžadují fíkovníky bohatou zálivku a pravidelné přihnojování asi 1x týdně hnojivem pro drobné ovoce.

Jak nám fíky chutnají nejvíce?

Všichni známe už z dětství fíky sušené, které se prodávaly především jako vánoční pochoutka, ale nejlepší jsou fíky čerstvé. Občas čerstvé fíky najdete i v nabídce supermarketů, ale není to úplně často. 

Čerstvé fíky jsou vynikající na koláče, jako pečená pochoutka nebo i jako netradiční příloha k masu, zejména k masu drůbežímu. 

Skvěle také chutnají s mozzarellou, báječně se doplňuje sladká chuť ovoce s lehce posoleným sýrem.

Pokud se rozhodnete pro cukroví z datlí, nezapomeňte odstranit pecky

Rychlé a zdravé vánoční cukroví: Zkuste dobroty z datlí a fíků

Jsou to vždy opravdu ořechy?

Arašídy, kešu a piniové oříšky nejsou ořechy. Odkud pocházejí a jak vypadají, když rostou?

reklama

Článek je zařazen v: Fíkovník smokvoň (Ficus carica) , fík , strom , keř , Středomoří

reklama

Přečtěte si také