Arašídy, kešu a piniové oříšky nejsou ořechy. Odkud pocházejí a jak vypadají, když rostou?
Nesprávně jim říkáme oříšky. Víte, jak vypadají vaše oblíbené pochoutky, dokud ještě rostou na rostlinách a nejsou na vašem stole? Burské oříšky, kešu ořechy nebo piniové oříšky z botanického hlediska ořechy nejsou, jen z toho komerčního. Piniové oříšky najdete v šiškách, buráky jsou zase semena luštěniny. Nejbizarnější jsou asi tropické kešu ořechy!
Arašídy, burské oříšky neboli buráky
Hned první příklad je přímo ukázkový. Burské oříšky jsou ve skutečnosti semena luštěniny, podzemnice olejné (Arachis hypogaea). Je to rostlina z čeledi bobovitých, stejně jako hrášek nebo fazole.
Podzemnice olejná Zdroj: iStock
Podzemnice olejná pochází z Jižní Ameriky. Je to jednoletá rostlina, asi 70 cm vysoký keřík se žlutými květy, které se po opylení vyvinou v lusk, obsahující nejčastěji 1-2 semena. Čerstvé lusky chutnají podobně jako fazole.
Sběr podzemnice olejné Zdroj: iStock
Kešu oříšky
Tuhle pochoutku si dopřáváme díky tropickému stromu s názvem ledvinovník západní (Anacardium occidentale). Jedná se o až 12 m vysoký, bohatě větvený strom, na kterém rostou jedlé nažky, které známe pod obchodním názvem kešu ořechy. Nažky jsou přirostlé k nepravému plodu, kešu jablku. Z botanického hlediska tedy ani kešu nejsou ve skutečnosti ořechy. Využít ke konzumaci se ale může i kešu jablko, připravují se z něho džemy a kompoty. I čerstvá kešu jablka jsou dobrá, na rozdíl od kešu oříšků, které jsou v čerstvém stavu jedovaté, dokonce velmi dráždí pokožku a způsobují puchýře.
Ledvinovník západní Zdroj: iStock
Ledvinovník se pěstuje na plantážích v tropickém pásmu, kde se jako meziplodina často používá podzemnice olejná.
Plody ledvinovníku Zdroj: iStock
Piniové oříšky
Další raritou mezi ořechy jsou piniové oříšky, tedy semínka borovice pinie (Pinus pinea). Tento strom dorůstá do výšky asi 30 m a pochází ze Středomoří, kde roste na suchých, písčitých půdách.
Šišky pinie Zdroj: iStock
Šištice mají oválný tvar a obsahují semínka, která nazýváme, opět nesprávně, piniové oříšky. Jejich chuť je jemná a máslová.
Piniové oříšky Zdroj: iStock
Zdroj: https://www.svetplodu.cz/clanek/77/arasidy-nejsou-orechy/?gclid=CjwKCAiA68ebBhB-EiwALVC-NkBnwiPoDjnQVCpdSsTVl57pS-IW667KMXnv7g1uv1GGU7-lINlYoRoCmdwQAvD_BwE; https://www.ochutnejorech.cz/blog/kesu-vse-co-potrebujete-vedet; https://www.svetplodu.cz/piniove-orisky_z207/#3970