reklama

Arašídy, kešu a piniové oříšky nejsou ořechy. Odkud pocházejí a jak vypadají, když rostou?

Simona Sedláčková
2. července 2020
Nesprávně jim říkáme oříšky. Víte, jak vypadají vaše oblíbené pochoutky, dokud ještě rostou na rostlinách a nejsou na našem stole? Burské oříšky, kešu ořechy nebo piniové oříšky z botanického hlediska ořechy nejsou, jen z toho komerčního. Piniové oříšky najdete v šiškách, buráky jsou zase semena luštěniny. Nejbizarnější jsou asi tropické kešu ořechy!
reklama

Arašídy, burské oříšky neboli buráky

Hned první příklad je přímo ukázkový. Burské oříšky jsou ve skutečnosti semena luštěniny, podzemnice olejné (Arachis hypogaea). Je to rostlina zčeledi bobovitých, stejně jako hrášek nebo fazole.

Podzemnice olejná pochází zJižní Ameriky. Je to jednoletá rostlina, asi 70 cm vysoký keřík se žlutými květy, které se po opylení vyvinou vlusk, obsahující nejčastěji 1-2 semena. Čerstvé lusky chutnají podobně jako fazole.

Kešu oříšky

Tuhle pochoutku si dopřáváme díky tropickému stromu snázvem ledvinovník západní (Anacardium occidentale). Jedná se o až 12 m vysoký, bohatě větvený strom, na kterém rostou jedlé nažky, které známe pod obchodním názvem kešu ořechy. Nažky jsou přirostlé knepravému plodu, kekešu jablku. Zbotanického hlediska tedy ani kešu nejsou ve skutečnosti ořechy. Využít ke konzumaci se ale může i kešu jablko, připravují se zněho džemy a kompoty. I čerstvá kešu jablka jsou dobrá, na rozdíl od kešu oříšků, které jsou včerstvém stavu jedovaté, dokonce velmi dráždí pokožku a způsobují puchýře.

Ledvinovník se pěstuje na plantážích vtropickém pásmu, kde se jako meziplodina často používá podzemnice olejná.

Piniové oříšky

Další raritou mezi ořechy jsou piniové oříšky, tedy semínka borovice pinie (Pinus pinea). Tento strom dorůstá do výšky asi 30 m a pochází ze Středomoří, kde roste na suchých, písčitých půdách.

Šištice mají oválná tvar a obsahují semínka, která nazýváme, opět nesprávně, piniové oříšky. Jejich chuť je jemná a máslová.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama